Քաղաքական 11:12 27/01/2022 Հայաստան
«Մեկ է՝ մի բան լավ չեմ հասկանում։ Նոյեմբերի 12-ին, Նախիջևանի հետ սահմանագծին պայմանագրային զինծառայող է անհետանում (Վահե Մանուկյան)։
ՊՆ-ն այդ մասին որևէ տեղեկություն չի հայտնում։ Ես այդ մասին իմանում եմ Վայոց ձոր կատարած մարզային այցի ժամանակ, այն էլ լրիվ պատահական խոսակցությունից։
Գրություն եմ ուղարկում ՊՆ, երկրորդ փորձից ՊՆ-ն հաստատում է։ Գրություն եմ ուղարկել նաև Քննչական ծառայություն, որտեղից հայտնել են, որ քրեական գործ է հարուցվել ՔՕ-ի 361 հոդվածի 1-ին մասով՝  Դասալքությունը՝ զինվորական ծառայությունից վերջնականապես խուսափելու նպատակով զորամասը կամ ծառայության վայրն ինքնակամ թողնելը, ինչպես նաև նույն նպատակով ծառայության չներկայանալը։
Փորձում եմ վերլուծել զինծառայողի դրդապատճառները՝ լրիվ խճճված պատմություն է։
Պայմանագրային ծառայող է, հերթափոխից հետո իջնելու էր ու 3-ամյա պայմանագրի ժամկետն ավարտվում էր։ Վերջինիս կինը իմ հետ հեռախոսազրույցում նշում է, որ նպատակ են ունեցել ևս մեկ 3-ամյա պայմանագիր կնքել։
Դիրքում, կարծես թե, միջադեպ՝ ոչ կանոնադրական հարաբերությունների խախտում չի եղել։ Այսինքն՝ ծառայության հետ կապված խնդիր, կարծես թե, չի եղել։
Միայն հայտնի է, որ ընկերոջը «վեշ» է եկել, վերջինիս ոտքը վնասված է եղել և խնդրել է Վահե Մանուկյանին իջնել ու վերցնել։
Վահե Մանուկյանն իջել է, այդ ընթացքում եղել հարևան հայկական դիրքում, որից հետո իր դիրք վերադառնալուց հետո անհետացել է։
Կորած զինծառայողը ամուսնացած է, ունի երեք երեխա ու նրա դիրքը թողնելու ու որևէ տեղ փախնելու դրդապատճառը չեմ տեսնում։
Ուշագրավ է, որ զինծառայողին վտանգավոր՝ միջդիրքային հատվածում առևանգելու վարկածը չի դիտարկվում, այդպես եմ հասկանում ՊՆ-ից և Քննչականից եկող գրություններից։
Դժվար է ասել, թե իրականում ինչ է պատահել, բայց այս միջադեպի հետ կապված տարօրինակ հանգամանքները չափից շատ են։
Հուսով եմ, որ այս գործի մանրամասները շուտափույթ կպարզվեն, իսկ զինծառայողի գտնվելու վայրն ու անհետանալու հանգամանքները կպարզվի»։

Тигран Абрамян: В связи с исчезновением военного слишком много странных обстоятельств
Депутат Национального Собрания Армении от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook пишет: է.
«Все равно, кое-что я не совсем понимаю: 12 ноября, на границе с Нахиджеваном, исчезает военнослужащий контрактник (Ваге Манукян).
Минобороны об этом какой-либо информации не сообщает. Об этом я узнаю во время областного визита в Вайоц дзор, при том из совершенно случайного разговора.
Направляю запрос в МО, со второй попытки оборонное ведомство подтверждает. Направил запрос и в Следственную службу, откуда сообщили, что возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 361 УК РА – дезертирство – самовольное оставление воинской части или места службы, а также неявка без уважительных причин на службу.
Пытаюсь проанализировать мотивы военнослужащего – абсолютно запутанная история.
Он – военнослужащий контрактной службы, должен был спуститься с позиций после пересменки, срок 3-летнего контракта истекал. Супруга последнего в телефонном разговоре со мной отмечает, что он хотел заключить контракт еще на 3 года.
Инцидента на позиции, вроде, не было, нарушения уставных отношений тоже. То есть, проблем со службой, кажется, не было.
Известно только, что его друг получил «посылку», и поскольку у него была повреждена нога, тот попросил Ваге Манукяна спуститься и забрать.
Ваге Манукян спустился, за это время побывал на соседней армянской позиции, после чего пропал во время возвращения на свою позицию.
Пропавший военнослужащий женат, у него трое детей, и я не вижу причин, чтобы он оставил позицию и бежал куда-то.
Примечательно, что версия похищения военнослужащего на опасном, межпозиционном участке не рассматривается, как я понял из писем Минобороны и Следственного комитета.
Трудно сказать, что произошло в действительности, но в связи с этим инцидентом слишком много странных обстоятельств.
Надеюсь, что детали этого дела будут раскрыты как можно скорее, а местонахождение военнослужащего и обстоятельства исчезновения будут выяснены».