Առողջություն 18:45 29/01/2022 Աշխարհում
Պատվաստումը մնում է COVID-19-ից պաշտպանվելու ամենահուսալի միջոցը, սակայն վիրուսի դեմ պայքարելու համար, դրանից բացի մարդիկ կարող են ամրապնդել նաև սեփական իմունիտետը: Այդ մասին «Россия 1» հեռուստաալիքի եթերում ասել է բժիշկ և հեռուստահաղորդավար Ալեքսանդր Մյասնիկովը։
Դրա համար բժիշկը խորհուրդ է տվել ընկույզ ուտել։
«Եթե ասեք՝ ի՞նչ պետք է ուտեմ, որ չհիվանդանամ COVID-19-ով կամ արագ ապաքինվեմ, պատասխանը կլինի՝ սննդակարգ ներառել ընկույզը»,-ասել է բժիշկը։
Մասնագետը բացատրել է, որ կան մի շարք մթերքներ, որոնք նվազեցնում են օրգանիզմում բորբոքումները՝ կճատելով C-ռեակտիվ սպիտակուցը։ Մյասնիկովի խոսքով, այս ցուցակը գլխավորում են ընկույզները։
Բժիշկը նշել է նաև, որ ընկույզն օգտակար է նաև այլ չափանիշներով: Սննդի մեջ դրանց օգտագործումը կօգնի նվազեցնել «վատ» խոլեստերինը կամ լավ կանխարգելիչ կլինի սիրտ-անոթային հիվանդությունների դեմ։

Здоровье 16:45 29/01/2022 В мире
Вакцинация остается самым надежным способом защиты от COVID-19, но для борьбы с вирусом в дополнение можно самостоятельно укрепить иммунитет, заявил врач и телеведущий Александр Мясников в эфире телеканала "Россия 1".
Для этого медик посоветовал есть орехи.
"Если вы скажете, а что бы мне съесть, чтобы не заболеть COVID-19 или быстро восстановиться, ответ будет: в том числе и орехи", — сказал медик.
Эксперт объяснил, что существует ряд продуктов, которые уменьшают процессы воспаления в организме, снижая C-реактивный белок. По словам Мясникова, именно орехи возглавляют этот список.
Также врач отметил, что орехи полезны и по другим критериям. Так, их потребление в пищу поможет снизить "плохой" холестерин или станет хорошей профилактикой сердечно-сосудистых заболеваний.