Իրավունք 12:30 01/02/2022 Հայաստան
ԲԴԽ-ն վերածվել է ազդեցության և քաղաքական հրահանգներին չենթարկվող դատավորներին վախեցնելու և պատժելու գործիքի. Վարդևանյան
Նախկին փաստաբան, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը գրում է.
«Դատավոր Բորիս Բախշիյանի նկատմամբ հետապնդման համաձայնությունը Բարձրագույն դատական խորհուրդը՝ ուշադրություն տվել է ՄԻԱՁԱՅՆ: Պատկերացնում եք Դատավորներին պաշտպանող կառույցը, ՄԻԱՁԱՅՆ ասում է՝ հետապնդեք Դատավորին:
Որոշ ժամանակ առաջ ասել էի ԲԴԽ-ն վերածվել է ազդեցության և քաղաքական հրահանգներին չենթարկվող, հավասարակշռված ու պրոֆեսիոնալ վարք ու վարկ ունեցող դատավորներին վախեցնելու և պատժելու գործիքի:
Բոլորի համար պարզ է, որ ԲԴԽ-ն, լուռ, համր ու հեզաբար կատարում է այս իշխանության ցանկացած որոշում։ Եթե այս իշխանությունը որոշի պատժել հենց ԲԴԽ-ին, ԲԴԽ-ն դա էլ կանի՝ իրենք իրենց կպատժեն. Առանց հարցնելու, հեզ ու խոնարհաբար։
Չափազանց կարևոր է, որ մասնագիտական համայնքը դիրքորոշում է արտահայտում այս խայտառակ բռնապետական իրավիճակի վերաբերյալ և ցանկացած միջոցառման ինքս ևս մասնակցելու եմ:
Հիշեցման կարգով ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները կատարողի պաշտոնավարման հարցով (ի թիվս այլի՝ 65 տարին լրանալու մասով) դիմել էինք Սահմանադրական դատարան, այդ գործով նիստը նշանակված է ս.թ. փետրվարի 8-ին»։
Հունվարի 31-ին Բարձրագույն դատական խորհրդին ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ներկայացվել էին երկու միջնորդություններ՝ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Բորիս Բախշիյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու մասին և դատավորին ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու մասին։ Խորհուրդը միաձայն որոշել է ներկայացված երկու միջնորդությունները բավարարել:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Բորիս Բախշիյանի որոշմամբ փոխվել էր «Սիսական» ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանի՝ Աշոտ Երկաթի խափանման միջոց կալանքը, և  նա ազատ էր արձակվել գրավի դիմաց։ Նրա որոշումներով  գրավի դիմաց ազատ էին արձակել նաև Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանը, Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանը։

Право 15:12 01/02/2022 Армения
Арам Вардеванян: ВСС превратился в инструмент для запугивания и наказания судей, не подчиняющихся политическим указаниям
Бывший адвокат, депутат Национального Собрания от фракции «Армения» Арам Вардеванян пишет:
«Высший судебный совет – внимание – ЕДИНОГЛАСНО – дал согласие на уголовное преследование в отношении судьи Бориса Бахшияна. Представляете, защищающая судей структура говорит ЕДИНОГЛАСНО – преследуйте Судью.
Какое-то время назад я сказал, что ВСС превратился в инструмент для запугивания и наказания уравновешенных и профессиональных судей, не подчиняющихся влиянию и политическим указаниям.
Всем ясно, что ВСС молча и покорно выполняет любое решение этой власти. Если власть решит наказать именно ВСС, то ВСС и это сделает – накажут сами себя, без всяких вопросов, молча и покорно.
Чрезвычайно важно, что профессиональное сообщество выражает свою позицию относительно этой позорной авторитарной ситуации, и я лично приму участие в любом мероприятии.
В порядке напоминания: по вопросу исполняющего обязанности председателя Высшего судебного совета (в числе прочего, также по части исполнения  65 лет) мы обратились в Конституционный суд: заседание по этому делу назначено на 8 февраля».
Ранее сообщалось, что 31 января генеральный прокурор Армении представил в Высший судебный совет два ходатайства – о возбуждении уголовного преследования в отношении судьи суда общей юрисдикции Сюникской области Бориса Бахшияна и лишении его свободы. ВСС единогласно решил оба ходатайства удовлетворить.
Отметим, что Борис Бахшиян 26 января принял решение об освобождении командира отряда «Сисакан» Ашота Минасяна из-под стражи, изменив ему меру пресечения на залог. В ведении судьи Бориса Бахшияна находятся также уголовные дела в отношении главы общины Каджаран Манвела Парамазяна и вице-мэра Гориса Менуа Овсепяна.