Հասարակություն 14:17 01/02/2022 Հայաստան
Այսօր իր աշխատանքային պարտականություններն է ստանձնել ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի նոր գործադիր տնօրեն Քեթրին Ռասելը: Նա չորրորդ կինն է, որը ղեկավարելու է կազմակերպությունն իր 75-ամյա պատմության ընթացքում:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է միանալ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ին՝ աջակցելու հանուն երեխաների իրականացվող կազմակերպության ուշագրավ աշխատանքին և ղեկավարելու այն նման վճռորոշ պահին։ Այս օրերին, երբ աշխարհում միլիոնավոր երեխաներ շարունակում են տուժել կորոնավիրուսային համավարակի և այլ ճգնաժամերի ազդեցությունից, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ն առաջնորդում է նրանց իրավունքների իրացման և ապագան պաշտպանելու կոչը: Ես անհամբեր սպասում եմ առաջիկա աշխատանքին»,-ասել է նա։
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակից մանրամասնում են, որ ներկայում տիկին Ռասելը ԱՄՆ նախագահի օգնականն է և գլխավորում է Սպիտակ տան նախագահական աշխատակազմի գրասենյակը:
2013-2017 թվականներին նա զբաղեցրել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կանանց հիմնախնդիրների գծով գլխավոր դեսպանի պաշտոնը: Այդ պաշտոնում նա ինտեգրել է կանանց խնդիրները ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության բոլոր օղակներում, ներկայացրել Միացյալ Նահանգները ավելի քան 45 երկրներում և աշխատել օտարերկրյա կառավարությունների, բազմակողմ կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակության հետ: Նա հեղինակել է «Դեռահաս աղջիկներին հզորացնելու ԱՄՆ-ի գլոբալ ռազմավարությունը:
Մինչ այդ՝ նախագահ Բարաք Օբամայի օրոք, տիկին Ռասելը Սպիտակ տանը նախագահի օգնականի տեղակալն էր, եղել է Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում կանանց միջազգային հարցերով ավագ խորհրդական, գլխավոր դատախազի տեղակալի օգնական Արդարադատության դեպարտամենտում և Սենատի դատական հանձնաժողովի աշխատակազմի ղեկավար։
Մինչև 2020 թվականին պետական ծառայության պաշտոններ վերստին ստանձնելը նա դասավանդել է Հարվարդի Քենեդու դպրոցում որպես Քաղաքական ինստիտուտի գիտաշխատող: Նա նաև եղել է Կանանց արտաքին քաղաքականության խմբի խորհրդի համանախագահ, Կանայք կանանց համար կազմակերպության (Women for Women International) խորհրդի անդամ, Sesame Street խորհրդատվական խորհրդի անդամ, KIVA ոչ առևտրային կազմակերպության խորհրդատվական խորհրդի անդամ, ինչպես նաև Thomson Reuters հիմնադրամի Trust Women նախաձեռնության անդամ:

Society 14:37 01/02/2022 World
Catherine Russell took office today as UNICEF’s new Executive Director, becoming the fourth woman to lead the organization in its 75-year history, UNICEF reported.
“It is an honor and a privilege to join UNICEF and help lead its remarkable work for children at such a crucial moment,” said Russell. “At a time when millions of children globally are still reeling from the impact of the COVID pandemic and other crises, UNICEF is leading the call to protect their rights and their futures. I look forward to the work ahead."
From 2020 to 2022, Ms. Russell served in the US government as Assistant to the President and Director of the White House Office of Presidential Personnel. She previously served from 2013 to 2017 as Ambassador-at-Large for Global Women’s Issues at the U.S. Department of State. In that post, she integrated women’s issues across all elements of U.S. foreign policy, represented the United States in more than 45 countries, and worked with foreign governments, multilateral organizations and civil society. She was the principal architect of the ground-breaking “U.S. Global Strategy to Empower Adolescent Girls.”
Previously, Ms. Russell served as Deputy Assistant to the President at the White House under President Barack Obama, Senior Advisor on International Women’s Issues on the Senate Foreign Relations Committee, Associate Deputy Attorney General at the Department of Justice, and Staff Director of the Senate Judiciary Committee. Before re-entering government service in 2020, she taught at the Harvard Kennedy School as an Institute of Politics Fellow. She also served as the board co-chair of the Women’s Foreign Policy Group, as a board member of Women for Women International, as a member of the Sesame Street Advisory Board, as a member of the non-profit organization, KIVA Advisory Council, and as a member of the Thomson Reuters Foundation’s Trust Women initiative.
Ms. Russell holds a Bachelor of Arts in Philosophy, magna cum laude, from Boston College and a Juris Doctor degree from the George Washington University Law School.