Հոսպիտալացված քաղաքացիների 80%-ի մոտ հենց «օմիկրոն» շտամն է. Անահիտ Ավանեսյան
«Հիվանդանոցների մանկական բաժանմունքները ծանրաբեռնված են աշխատում՝ «օմիկրոն» շտամով վարակված երեխաներին բուժօգնություն ապահովելու համար»,- կառավարության ճեպազրույցների սրահում ասաց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Շեշտելով, որ կորոնավիրուսով վարակված ծանր հիվանդների տարիքը երիտասարդանում է՝ նախարարը տեղեկացրեց, որ «օմիկրոն»-ով հոսպիտալացված հիվանդների միջին տարիքը 47 տարեկան է:
Նախարարի խոսքով՝ «օմիկրոն» շտամով վարակվելու դեպքում հիվանդությունն ավելի թեթև է ընթանում, և հոսպիտալացման կարիք չի լինում, իսկ նույն թվերով «Դելտա» շտամի պարագայում, հիվանդանոցների ծանրաբեռնվածությունը շատ ավելի մեծ կլիներ:
«Սակայն սա չի նշանակում, որ «օմիկրոն» շտամին կարելի է մատների արանքով նայել, քանի որ այս պահին հոսպիտալացված քաղաքացիների գրեթե 80%-ի մոտ հենց «օմիկրոն»-ն է»,- հայտնեց Ավանեսյանը և շեշտեց, որ մահերի մեջ էլ կան այդ շտամով վարակվածներ:
- Արձանագրված դրական դեպքերի 4 %-ը կարիք ունի հոսպիտալացման. Անահիտ Ավանեսյան
- «Ինչպե՞ս բնութագրել «Օմիկրոնը» երեխաների շրջանում», «որո՞նք են դրա արտահայտությունները». պարզաբանում են ՀՀ ԱՆ-ից

Health 17:30 03/02/2022 Armenia
Around 80% of hospitalized Covid-19 patients in Armenia are infected with the Omicron variant, Minister of Health Anahit Avanesyan said on Thursday.
At the same time, the minister noted that those infected with Omicron do not experience serious symptoms, and if the current figures had been recorded during the Delta outbreak, the hospitalization rates would have been much higher and so would the workload of the healthcare system.
Avanesyan called for vigilance despite the low hospitalization rates. She underscored that the average age of Omicron patients is 47, which means that more and more younger people catch the virus.
In addition, there is a high rate of infection among children. Children's wards at hospitals are working intensively and are overloaded at this point, she said.