Հասարակություն 10:00 05/02/2022 Հայաստան
Սևանա լճի մակարդակը 2021 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ կազմել է 1900.52մ, որը նախորդ տարվա նույն օրվա համեմատ բարձր է եղել 9 սմ-ով։ 2021թվականի ընթացքում լճի առավելագույն մակարդակը կազմել է 1900.91մ, որը դիտվել է հունիսի 4-8-ին։ Տարեվերջին՝ 2021թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ, լճի մակարդակը կազմել է 1900.43մ, որը հունվարի 1-ի մակարդակից ցածր է եղել 9սմ-ով, իսկ տարեկան առավելագույն մակարդակից 48սմ-ով։ Տվյալները հրապարակել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը՝ ներկայացնելով նաև Սևանա լճի ավազանի հիդրոօդերևութաբանական պայմանները 2021 թվականի հունիսից 2022 թվականի հունվար ժամանակահատվածի համար։
Panoramа.аm-ի հետ զրույցում բնապահպան Սիլվա Ադամյանը նշեց, որ Սևանա լճի ջրի մակարդակի իջեցումը, կոյուղաջրերով ջրի աղտոտումը, ձկնապաշարների պակասումը, ջերմաստիճանի բարձրացումը բերում է ջրի փոփոխությանը, լճի մահվանը։
«Այսինքն, կարող ենք ունենալ ծաղկող լիճ և այլևս չտեսնենք այն որակը, որն ուներ Սևանա լիճը»,- ընդգծեց նա։
Ս.Ադամյանի խոսքով, բնապահպանները, գիտնականները մշտապես բարձրաձայնել են Սևանա լճից ջրաբացթողումների, ձկնապաշարների հետ կապված խնդիրները, կոչ արել  կառավարություններին կանգնեցնել մեծ քանակությամբ ջրաբացթողումները։
«Ինչպես նախկին, նաև այս կառավարությունը չի ընդունում մեր հորդորները»,- ասաց բնապահպանը՝ հավելելով, որ թեև մասնագետների ելույթներին, նամակներին, իրավիճակը չի  փոխվում, 2020-ի, 2021-ի գարնանը նույն վիճակն էր, նույն ջրաբացթողումները։
Ս. Ադամյանը նշեց, որ ջրաբացթողումների հետևանքով լճի ջրի մակարդակը նվազում է, ինչը բերում է ջրի ջերմաստիճանի տաքացման, փոփոխվում է  էկոլոգիան, դրան գումարած գլոբալ կլիմայական փոփոխությունները. «Այսինքն, ջրաբացթողումներն ու արևի տաքությունը փոխում են էկոլոգիան, ջրի որակը, Սևանա լճի ավազանի կենդանական աշխարհը, որը վերաբերում է մասնավորապես ձկներին»։
Նա ընդգծեց, որ Սևանա լճում ձկնապաշարների դեֆիցիտ կա, ինչի մասին բարձրաձայնել են գիտնականները։
«Որոշակի տոննա կա, որ պետք է ջրում լինի, որպեսզի ապահովված լինի ջրի որակը, լիճը չծաղկի։ Բայց, ինչպես տեսնում ենք, արդեն մի քանի տարի է լիճը ծաղկում է։ Գիտնականներն ասում են, որ շարունակվելու է ծաղկումը, այսինքն չենք կարողանում ապահովել ջրի որակը»,- ասաց Սիլվա Ադամյանը։
Բացի այս խնդիրներից, բնապահպանը ևս մեկը նշեց՝ ամբողջ կոյուղաջրերը լցվում են Սևանա լիճը։ Թեև մաքրման կայաններ են տեղադրվել, սակայն, Ս. Ադամյանի խոսքով, շատ քիչ են, որպեսզի լճի ջուրը վերադառնա նախկին որակի։
Նա ուշադրություն հրավիրեց նաև Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում առկա խնդիրների վրա՝ վատ մշակված, աղտոտված ափեր, ինչն ազդում է շրջակա միջավայրի վրա։
«Ափամերձ տարածքների այդ վիճակը, բնականաբար, ազդում է  զբոսաշրջության վրա, սա էլ իր հերթին տնտեսության վրա է ազդում»,- ասաց բնապահպան Սիլվա Ադամյանը։

Общество 13:31 05/02/2022 Армения
Уровень воды в озере Севан по положению на 1 января 2021 года составил 1900.52 м, что на 9 см выше по сравнению с тем же днем прошлого года. Максимальный уровень воды в озере в 2021 году составил 1900.91 м, такая отметка наблюдалась 4-8 июня.В конце минувшего года, по положению на 31 декабря 2021 года, уровень воды в озере находился на отметке 1900.43 м, что на 9 см ниже уровня на 1 января и на 48 см ниже годового максимального уровня. Данные приводит министерство окружающей среды Республики Армения, представляя гидрологический режим озера Севан за период с июня 2021 года по январь 2022 года.
В беседе с корреспондентом Panorama.am эколог Сильва Адамян отметила, что понижение уровня воды в озере Севан, загрязнение его вод сточными водами, сокращение запасов рыбы, повышение температуры приводят к изменению воды, гибели озера.
«То есть у нас может быть цветущее озеро, и мы не увидим больше того качества, которым обладало озеро Севан», – указала она.
По словам С.Адамян, экологи и ученые всегда привлекали внимание к проблемам, связанным с забором воды из озера Севан, запасами рыбы, призывали правительства остановить большое количество заборов воды.
«Действующее правительство, как и прежние, не прислушивается к нашим призывам», – сказала эколог, добавив, что ситуация не меняется, несмотря на письма, выступления специалистов, весной 2020, 2021 годов наблюдалась та же ситуация, тот же объем заборов воды.
Адамян отметила, что из-за заборов воды снижается уровень воды в озере, что приводит к повышению температуры воды, изменению экологии, к этому добавляется и глобальное изменение климата. «То есть заборы воды и солнечное тепло меняют экологию, качество воды, фауну бассейна озера Севан, в частности это касается рыб».
Собеседник Panorama.am подчеркнула, что в озере Севан наблюдается дефицит рыбных запасов, о чем били тревогу ученые.
«Есть определенная тонна, которая должна присутствовать в воде, чтобы обеспечить качество воды, предотвратить цветение озера. Но, как мы видим, озеро цветет уже несколько лет. Ученые говорят, что цветение будет продолжаться, то есть нам не удается обеспечить соответствующее качество воды», – сказала Сильва Адамян.
Помимо этих проблем, по словам эколога, в озеро Севан попадают сточные воды. Хоть и установлены очистные станции, но, как указала Адамян, их слишком мало, чтобы вода в озере вернулась к прежнему качеству.
Она также обратила внимание на проблемы в прибрежных районах озера Севан – плохо благоустроенные, загрязненные берега, что сказывается на окружающей среде.
«Естественно, подобное состояние прибрежных территорий влияет на туризм, что, в свою очередь, отражается на экономике», – указала эколог Сильва Адамян.