Մշակույթ 10:52 07/02/2022 Հայաստան
Պատանի դաշնակահար Արմեն Պուչինյանը Գերմանիայում կայացած Կլարա Շումանի անվան միջազգային մրցույթում արժանացել է 2-րդ մրցանակի։ Հարկ է նշել, որ մրցույթին մասնակցել է աշխարհի 34 երկրներից շուրջ 379 դաշնակահար։ Նրանց գնահատել է միջազգային ժյուրին, որի կազմի մեջ ընդգրկված են ներկայացուցիչներ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Իտալիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Չինաստանից:
ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ հաջորդիվ Արմեն Պուչինյանը մասնակցել է նաև Ավստրիայում կայացած «CLASSICALIA» Global Televised Music Competition մրցույթին: Այն առանձնահատուկ է իր կառուցվածքով. այն բաղկացած է 4 փուլից, որոնցից առաջին, երկրորդ և կիսաեզրափակիչ՝ երրորդ փուլերը անցկացվում են հեռավար, իսկ չորրորդ՝ եզրափակիչ փուլը կայանում է կենդանի կատարումներով։ Մրցույթին մասնակցել են 286 դաշնակահար, և կիսաեզրափակիչ է անցել ընդամենը յոթ մասնակից. Արմեն Պուչինյանը յոթնյակում է:
Կիսաեզրափակիչ փուլը կայանալու է ս․թ․ մարտ ամսվա ընթացքում, և երեք լավագույն մասնակիցները անցնելու են եզրափակիչ փուլ, որն էլ արդեն իսկ կենդանի կատարումներով անցկացվելու է Վիենայի Konzerthouse-ում:
Եզրափակիչ փուլը կկայանա ապրիլին և կհեռարձակվի ուղիղ միացումով մի քանի հեռուստաընկերությունների կողմից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի PBS-ի:

Культура 12:55 07/02/2022 Армения
Юный пианист Армен Пучинян на Международном конкурсе имени Клары Шуман в Германии удостоился  второго приза.
В конкурсе приняли участие около 379 пианистов из 34 стран мира. Их оценивало международное жюри, в состав которого были включены представители США, России, Италии, Великобритании и Китая.
Как сообщает пресс-служба министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, Армен Пучинян также принял участие в Глобальном телевизионном музыкальном конкурсе «CLASSICALIA», проводимом в Австрии.
Конкурс уникален по своей структуре: он состоит из 4-х этапов. Первые три проходят дистанционно, четвертый, финальный этап пройдет уже при живом исполнении.
В конкурсе приняли участие 286 пианистов, в полуфинал прошли лишь семь участников. Армен Пучинян среди них.
Полуфинал состоится в марте, в финал пройдет тройка лучших участников, он состоится  в венском Konzerthouse.