Լևոն Քոչարյան. Իշխանությունները տեսնում են, որ դիմադրություն չկա, ավելի են լկտիանում
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանն այսօր բազմաթիվ քաղաքացիների հետ Վերաքննիչ դատարանի դիմաց էր։ Նա դատարանից պահանջում է արդարադատություն իրականացնել Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանի գործով։
«Այս դատավորից առանձնապես ակնկալիքներ չկան։ Վերջին տարիների դաժան փորձը ցույց է տվել, թե որդ դատավորներն ունեն խիզախություն, համարձակություն արդարադատություն, և ովքեր են, որ ենթարկվում են իշխանությունների ճնշումներին։ Այդ առումով ես այսօրվա դատական նիստից մեծ սպասելիք չունեմ»,-ասաց նա լրագրողների հետ զրույցում։
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանը քննում է Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանի կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ պաշտպանի միջնորդությունը մերժելու ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ բերված բողոքը։
Լևոն Քոչարյանը նկատեց, որ նման ակիաները կարևոր են նախ անազատության մեջ գտնվող, չընկրկած մարդկանց քաջալերելու, ապա հասարակության անտարբեր հատված ուշադրության համար։
«Այս լկտիությունը բոլոր սահմաններն անցել է։ Մեր իշխանությունները տեսնում են, որ դիմադրություն չկա, ավելի են լկտիանում, հաբրգում։ Սա մեզ լավ տեղ չի տանում, սա արդեն մեզ վատ տեղ է բերել հասցրել»,-ասաց նա։
Քոչարյանն ընդգծեց, որ անազատության մեջ գտնվելով առուշ Առուշանյանը ջախջախիչ հաղթանակ է տարել իշխանական թեկնածուի նկատմամբ։
«Աշխարհում երևի նման բան չի եղել, պետք է ուսումնասիրվի»,-նկատեց Լևոն Քոչարյանը։
- Պաշտպան. Բախշիյանի կալանավորումից հետո միգուցե դատավորն Առուշանյանին ազատ արձակելու համարձակություն չունենա

Политика 12:47 08/02/2022 Армения
Акция в поддержку руководителя общины Горис Сюникской области Армении Аруша Арушаняна проходит во дворе Апелляционного уголовного суда. Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Рубика Мхитаряна приступил к рассмотрению жалобы адвокатов на решение об отказе в удовлетворении ходатайства о замене меры пресечения с заключения под стражу на залог.
С многочисленными гражданами сегодня у Апелляционного суда находится и сын второго президента Республики Армения Роберта Кочаряна – Левон Кочарян. Он требует от суда осуществления правосудия по делу главы общины Горис Аруша Арушаняна.
«Особых ожиданий от этого судьи нет. Жестокий опыт последних лет показал, какие именно судьи имеют смелость и храбрость вершить правосудие и какие судьи  подчиняются давлению со стороны властей.  В этом смысле я не возлагаю больших надежд на сегодняшнее судебное заседание», – сказал Левон Кочарян в беседе с журналистами.
Левон Кочарян отметил, что такие акции важны, в первую очередь, для оказания поддержки все еще находящимся в заключении, не отступившим людям, а затем для привлечения внимания неравнодушной части общества.
«Эта наглость перешла все границы. Власти видят, что сопротивления нет, становятся наглее и надменнее. Это не приведет нас ни к чему хорошему, это уже привело нас в плохое место», – сказал он.
Левон Кочарян подчеркнул, что, находясь в заключении, Аруш Арушанян все равно одержал сокрушительную победу над провластным кандидатом на муниципальных выборах.