Կրթություն, գիտություն 10:33 09/02/2022 Հայաստան
Հայ-իրանական հարաբերությունները կարող են օրինակ հանդիսանալ աշխարհի տարբեր ժողովուրդների համար. ՀՀ ԳԱԱ նախագահ
Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայում մեկնարել է «Հայաստան-Իրան. պատմական անցյալը և ներկան» խորագրով միջազգային գիտաժողովը, որը նվիրված է Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին:
ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանն իր ելույթում նախ հիշեցրեց, որ Իրանն առաջին պետություններից մեկն էր, որ ճանաչել է  Հայաստանի անկախությունը։
«Հայաստանի իշխանությունները, քաջ գիտակցելով տարածաշրջանային զարգացումները, փորձել են առաջին հերթին  սերտ համագործակցություն սկսել Իրանի հետ՝ ելնելով աշխարհաքաղաքական շահերի ընդհանրություններից»,- ասաց ԳԱԱ նախագահը՝ հավելելով, որ այս  գիտաժողովը մի յուրօրիանկ հաշվետվություն է  վերջին 30 տարիների ընթացքում  երկու երկրների միջև իրականացված աշխատանքների առումով։
Ա.Սաղյանի խոսքով, այս տարիների ընթացքում հայ-իրանական հարաբերությունները բազմաթիվ փորձություններ են հաղթահարել, ինչը կարող է օրինակ հանդիսանալ աշխարհի տարբեր ժողովուրդների համար, թե ինչպես են կողք-կողքի համակեցության սկզբունքով ապրում տարբեր կրոնների ներկայացուցիչները։
«Իրանի տարածքում  գործող բազմաթիվ հայկական եկեղեցիները գտնվում են պետական հոգածության ներքո, հոծ հայկական համայնք կա, որի իրավունքները  պաշտպանված են պետականորեն։ Հայերը մեջլիսում ունեն  ամրագրված երկու տեղ, նրանց հիմնական գործառույթն է մեջլիսում ներկայացնել հայերի հուզող խնդիրները»,- իր ելույթում ասաց ակադեմիկոսը։
Ս. Սաղյանը նշեց, որ հայ-իրանական ներկա դրական հարաբերությունների մակարդակում գիտական կապերը Իրանի  հետ կարող էին լինել էլ ավելի սերտ, քանի որ երկու կողմերում էլ առակ է մեծ ներուժ բոլոր բնագավառներում աշխատելու համար։ Նա հույս հայտնեց, որ երկուստեք քայլեր կձեռնարկվեն։
Գիտաժողովի մասնակիցներին ուղերձներ հղեցին ՆՍՕՏՏ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Հոսսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը։
Գիտաժողովին ելույթներով հանդես կգան ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռոբերտ Ղազարյանը, Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը, Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Գրիգոր Արշակյանը, ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանության մշակույթի կենտրոնի խորհրդական Սեյյեդ Հոսեյն Թաբաթաբային, գիտաժողովի կազմկոմիտեի քարտուղար Գոհար Իսկանդարյանը: Ուղերձներ կհղեն ԻԻՀ-ում ՀՀ և ՀՀ-ում ԻԻՀ տարբեր տարիների դեսպանները՝ Վահան Բայբուրդյանը, Գեղամ Ղարիբջանյանը, Գրիգոր Առաքելյանը,  Արտաշես Թումանյանը, Արսեն Ավագյանը, Բահման Ղասեմին,  Ալի Սաղայիանը,  Մոհամմադ Ռայիսին, Սեյյեդ Քազեմ Սաջադին և Աբբաս Բադախշան Զոհուրին:
Գիտաժողովի նիստերի ժամանակ հայ և իրանցի գիտնականները կներկայացնեն գիտական զեկուցումներ՝ նվիրված Հայաստան-Իրան հարաբերությունների պատմությանը և զարգացմանը,   Թուրքիայի քաղաքականությանը Իրանի նկատմամբ, ՀՀ հասարակության վերաբերմունքի փոփոխության դինամիկային Իրանի նկատմամբ,  լրատվամիջոցների դերին Հայաստանի և Իրանի հարաբերություններում, հայ ազգային փոքրամասնության իրավունքներին Իրանում, Իրանի հայ համայնքի մասնակցությանը ՀՀ-ԻԻՀ միջպետական հարաբերությունների հաստատման և զարգացման գործընթացում, Իրանի և Հայաստանի տնտեսաքաղաքական հարաբերություններին 2020 թ-ի Արցախյան պատերազմից հետո:
Գիտաժողովի շրջանակներում Հայաստանի ազգային արխիվի կողմից կկազմակերպվի հայ-իրանական հարաբերություններին նվիրված փաստաթղթերի ցուցադրություն:
Գիտաժողովի աշխատանքները կշարունակվեն փետրվարի 10-ին՝ ՀՀ ԳԱԱ-ի նախագահության նիստերի դահլիճում և ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի ընթերցասրահում:

Образование 16:28 09/02/2022 Армения
В Национальной академии наук Армении проходит международная конференция на тему «Армения-Иран: историческое прошлое и настоящее», посвященное 30-летию установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран.
В своем выступлении президент НАН РА, академик Ашот Сагян сперва напомнил, что Иран был одним из первых государств, признавших независимость Армении.
«Власти Армении, прекрасно осознавая региональные процессы, пытались, в первую очередь,  начать тесное сотрудничество с Ираном, исходя из общности геополитических интересов», – сказал президент НАН, добавив: данная конференция является своеобразным отчетом о работе, проделанной между двумя странами за последние 30 лет.
По словам А.Сагяна, за эти годы армяно-иранские отношения преодолели множество испытаний, что может служить примером для разных народов мира в вопросе того, как представители разных религий живут бок о бок по принципу сосуществования.
«Многочисленные армянские церкви, действующие в Иране, находятся под опекой государства, там существует многочисленная армянская община, права которой защищаются на государственном уровне. У армян два фиксированных места в Меджлисе (парламенте), их основная функция – представлять в парламенте волнующие армян вопросы», – сказал в своем выступлении академик.
Сагян отметил, что при нынешнем уровне позитивных армяно-иранских отношений научные связи с Ираном могли бы быть еще более тесными, поскольку у обеих сторон имеется большой потенциал для работы во всех сферах. Он выразил надежду, что сторонами будут предприняты шаги в этом направлении.
Участникам научной конференции послания направили Верховный патриарх и католикос всех армян, Его Святейшество Гарегин Второй, глава МИД РА Арарат Мирзоян, глава МИД ИРИ Хоссейн Амир Абдоллахиан.
На научной конференции выступят директор Института востоковедения НАН РА  Роберт Казарян, заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян, директор Национального архива Армении Григор Аршакян, советник центра культуры посольства Исламской Республики Иран в Армении Сейед Хосейн Табатабаи, секретарь оргкомитета конференции Гоар Искандарян. Послания направят послы разных лет в РА и ИРИ.
В ходе конференции армянские и иранские ученые представят доклады по истории и развитию армяно-иранских отношений, о политике Турции в отношении Ирана, динамике изменения взглядов армянского общества в отношении Ирана, о роли СМИ в армяно-иранских отношениях, правах армянского национального меньшинства в Иране, а также о процессе установления и развития межгосударственных отношений между Арменией и Ираном и экономических и политических отношений между двумя странами после Арцахской войны 2020 года.
В рамках конференции Национальный архив Армении организует выставку, посвященную армяно-иранским отношениям.
Конференция будет продолжена 10 февраля в конференц-зале президиума НАН РА и в читальном зале Института востоковедения НАН РА.