Քաղաքական 11:40 11/02/2022 Հայաստան
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը: Ա. Գրիգորյանը շեշտել է, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև դեռևս Խորհրդային Միության տարիներից գոյություն ունի սահման:
ԱԽ գրասենյակից հայտնում են՝ ԱԽ քարտուղարը նաև ընդգծել է, որ ըստ 1991 թվականի «Անկախ պետությունների համագործակցություն ստեղծելու մասին» համաձայնագրի՝  կողմերը ճանաչել են այդ սահմանը, վավերացրել Համաձայնագիրը իրենց խորհրդարաններում և դարձրել այն երկու երկրների օրենսդրության անբաժանելի մաս:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը նաև քննարկել են ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության նախագահությանն առընչվող հարցեր:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Ստանիսլավ Զասը հայտարարել էր. «Անկասկած, հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության օջախներ կան։ Ես այնտեղ եղել եմ, իմ աչքերով եմ տեսել, թե ինչ է կատարվում։ Բայց, ըստ էության, սահմաններ որպես այդպիսին այնտեղ չկան, այնտեղ շփման գիծ է, հենակատեր, դիտակետեր։ Պարբերաբար կրակոցներ են լինում։ Իհարկե, այդպես չպետք է լինի»։

Armenian Security Council, CSTO chiefs discuss situation on border with Azerbaijan
Secretary of Armenia’s Security Council Armen Grigoryan on Friday held a telephone conversation with Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Stanislav Zas, the Security Council reported.
The sides discussed the situation on the Armenian-Azerbaijani border.
Grigoryan stressed that the border between the two republics has existed since the Soviet era. He also noted that under the 1991 agreement on the Establishment of the Commonwealth of Independent States, the parties recognized the border, ratified the deal in their parliaments and made it an integral part of their legislation.
Grigoryan and Zas also discussed a number of issues related to Armenia's current chairmanship of the CSTO during the phone call.