«Տգիտությունը» վիրավորանք չէ, այլ ընդամենը փաստի արձանագրում. Արմինե Ադիբեկյան
«Այո ես ասել եմ «տորիչելյան դատարկություն» և միանշանակ պատասխանատու եմ իմ ասածի համար, քանի որ ես մարդկանց գնահատում եմ ոչ թե նրանց լավ կամ վատ լինելով, այլ գործելաոճով, աշխատանքի արդյունավետությամբ»,- ասուլիսում հայտնեց ադրբեջանագետ Արմինե Ադիբեկյանն՝ անդրադառնալով հերթական անգամ իրեն ոստիկանություն հրավիրելու փաստին:
Նա նկատեց, որ ծանր վիրավորանքի վերաբերյալ Քրեական օրենսգրքի հոդվածը իրականում կանխարգելում է դրանք, բայց «ծանր վիրավորանքի» բացատրությունը ոչ մի տեղ չկա:
«Իմ պատկերացմամբ՝ խոսքը չի գնում պարզապես վիրավորանքի մասին, այլ մարդը պետք է խորը տրավմա ապրի, ընկնի դեպրեսիայի մեջ, վախերը սկսեն նրան հետապնդել»,- բացատրեց Ադիբեկյանը և շեշտեց, որ ինքը ընդամենը գնահատում է հրապարակային գործիչների արտաբերած տեքստերը և նրանց գործողությունները և չի վիրավորում:
Նրա խոսքով՝ այսօրվա իշխանությունն ունի մի շատ հրաշալի առանձնահատկություն, մի բան ասում է, բայց անում է ճիշտ հակառակը և ինքը՝ որպես մասնագետ, իրավունք ունի գնահատական տալ այդ գործիչներին:
Ադիբեկյանը տեղեկացրեց, որ նախորդ օրը ոստիկանությունում քննիչին հարցրել է, թե որտեղ է այդտեղ ծանր վիրավորանքը, քննիչն էլ ասել է՝ իրեն ուղարկել են տեսաերիզը, ինքն էլ հանել է հավանական ծանր վիրավորանքները:
«Ուղղորդված և տրամադրված իմ անձի նկատմամբ, վստահ լինելով, որ ես իշխանությունների հանդեպ ինչ-որ նորմալ բան չեմ կարող ասել, որ իմ ամեն մի խոսքը վիրավորանք է ցանկացած իշխանավորի նկատմամբ, ոչ էլ լսել են իմ խոսքերը, վերցրել են յութուբյան լինկը, ուղարկել են քննիչին, ասել են՝ ուսումնասիրի: Քննիչն էլ ո՛չ հոդվածի մասին գիտի, ո՛չ էլ հասկանում է, թե ինչի մասին է խոսքը և ինչքան փիս բառեր կա հանել է և դրա հիման վրա հրավիրել է զրույցի, որի ընթացքում պարզվեց, որ ոչ թե «Կոնչընի դատարկություն» մասին է խոսքը գնում, այլ «Տորիչելյան դատարկության» և լիկբեզ անցկացրի, թե ով է Տորիչելին և նա ինչ լումա ունի համաշխարհային գիտության մեջ»,- հայտարարեց բանախոսը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ նախորդ օրը ոստիկանությունում, քննիչի հետ զրույցից պարզել է՝ «տգետ» բառը ծանր վիրավորանք է:
«Իմ երկրորդ գործի մեջ այն ընդգրկվել է, որպես ծանր վիրավորանք, բայց «տգիտությունը» դա վիրավորանք չէ, այլ ընդամենը փաստի արձանագրում»,- ասաց Արմինե Ադիբեկյանը:

Общество 17:17 11/02/2022 Армения
«Да, я использовала выражение "торричеллиева пустота" и однозначно отвечаю за то, что сказала, потому что я оцениваю людей не по тому, хорошие они или плохие, а по стилю, эффективности их работы», – заявила на пресс-конференции 11 февраля эксперт по Азербайджану, социолог Армине Адибекян, касаясь факта очередного своего вызова в Полицию РА.
«Статья Уголовного кодекса о тяжком оскорблении на самом деле предотвращает это, но четкого объяснения, что является тяжким оскорблением, нигде не приводится», – указала она.
«По моему представлению, речь не идет просто об оскорблении, а человек вследствие этого должен пережить глубокую травму, впасть в депрессию, его должны начать преследовать страхи…» – пояснила Адибекян, подчеркнув, что она всего лишь оценивает произнесенные публичными деятелями тексты и их действия, но никак не оскорбляет их.
По ее словам, у нынешней власти есть одна прекрасная особенность, она говорит одно, а делает прямо противоположное, а она сама, как специалист, имеет право давать оценку этим деятелям.
Адибекян сообщила, что накануне в Полиции она спросила у следователя, где в сказанном ею тяжкое оскорбление, следователь же ответил, что ему прислали соответствующее видео, он же выписал оттуда возможные тяжкие оскорбления.
«Будучи уверенными, что я ничего нормального относительно представителей действующей власти сказать не могу, что каждое мое слово – оскорбление в отношении любого должностного лица, они не стали даже слушать, что я говорю, просто взяли ссылку на видео в YouTube, отправили следователю, сказали – изучай.
Следователь же не знает о статье, не понимает, о чем речь, выписал все плохие слова из видео, на основании этого пригласил меня на беседу, в ходе которой я и разъяснила, что произнесла не "конченная пустота", а "торричеллиева пустота". Мне пришлось провести ликбез, рассказать, кто такой Торричелли, какой вклад он внес в мировую науку», – отметила Адибекян.
Она также сообщила, что накануне из беседы со следователем в отделении Полиции выяснила, что слово «невежда», оказывается, является тяжким оскорблением.
«Это было включено во второе мое дело как тяжкое оскорбление, но «невежество» – это не оскорбление, а просто констатация факта», – сказала Армине Адибекян.