Իրավունք 11:11 11/02/2022 Արցախ
Ադրբեջանցիները կրակել են Կարմիր շուկայի և Թաղավարդի համայնքների բնակելի տների ուղղությամբ. Արցախի ՄԻՊ
Փետրվարի 11-ին՝ ժամը 05:50-ի սահմաններում Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա և Թաղավարդ համայնքների հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից կրակահերթեր են արձակվել դիտարկվող բնակելի տների ուղղությամբ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտօաբ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Հաշվի առնելով բնակավայրերի և ադրբեջանական դիրքերի մինչև առկա հեռավորությունը և այն, որ գյուղի բնակելի հատվածը ուղիղ դիտարկվում է ադրբեջանական դիրքերից, անհերքելի է այն հետևությունը, որ ադրբեջանական կողմը ուղիղ թիրախավորել է խաղաղ բնակիչների տները, որի հետևանքով վնասվել են բնակելի տներ՝ տան պատեր, տանիքներ։
Խաղաղ բնակիչներին ահաբեկելուն ուղղված նույն գործողությունների ընթացքում խոցվել է նաև Կարմիր շուկա համայնքի բնակչի տան պատուհանը, իսկ գնդակը ներթափանցել է տան հյուրասենյակ, որտեղ էին գտնվում կրակոցների ձայնից քնից արթնացած տանտիրոջ անչափահաս երեք երեխաները և կինը:
Հատկանշական է, որ նկարագրված դեպքը վերջին օրերին ադրբեջանական զինված ուժերի պարբերական ահաբեկչական ակտիվացած գործողությունների հերթական դրսևորումն էր:
ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը նորից փաստում է, որ Արցախի խաղաղ բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված ադրբեջանական զինված հենակետերը և դրանց միջոցով իրացվող հայատյաց ու ահաբեկչական գործողությունները ուղիղ և անառարկելի սպառնալիք են Արցախի բնակչության իրավունքների՝ մասնավորապես կյանքի իրավունքի համար:
Վերահաստատում եմ այն պնդումը, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հանցավոր գործողությունները կրում են պարբերական ու համակարգված բնույթ, որն նպատակաուղղված է վախի, հուսահատության մթնոլորտ ձրավորելու Արցախում։
Ադրբեջանը շարունակելու է Արցախը ժողովրդի դեմ ուղղված իր հանցավոր փորձերը, քանի դեռ միջազգային հանրությունը միաձայն չի դատապարտել մարդկության դեմ ուղղված ադրբեջանական բացահայտ անօրինականությունները»,- գրել է Գ. Ստեփանյանը։

Право 12:18 11/02/2022 НКР
11 февраля, около 05:50, с дислоцированных по соседству с общинами Кармир Шука и Тагавард Мартунинского района Республики Арцах азербайджанских позиций были произведены выстрелы в направлении просматривающихся жилых домов этих общин. Об этом на своей странице в Facebook сообщает Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах Гегам Степанян.
«Учитывая расстояние между населенными пунктами и азербайджанскими позициями, а также то, что жилые дома села прямо просматриваются с азербайджанских позиций, неопровержим тот вывод, что азербайджанская сторона целилась именно в дома мирных жителей, вследствие чего были повреждены стены и крыши этих жилых домов.
В ходе направленных на запугивание мирных жителей тех же действий также было повреждено окно дома жителя общины Кармир Шука, пуля попала в гостиную дома, где находились проснувшиеся от звука выстрелов трое несовершеннолетних детей хозяина дома и его супруга.
Примечательно, что описанный случай стал очередным проявлением периодически активизирующихся в последние дни террористических действий азербайджанских вооруженных сил», – указал Гегам Степанян.
Защитник прав человека Республики Арцах вновь подчеркнул, что расположенные вблизи мирных населенных пунктов Арцаха опорные пункты азербайджанских ВС и осуществляемые через них армянофобские и террористические действия являются прямой и неоспоримой угрозой для прав населения Арцаха – в частности, для права на жизнь.
«Подтверждаю утверждение, что преступные действия Азербайджана носят систематический и координированный характер, направленный на формирование в Арцахе атмосферы страха и отчаяния.
Азербайджан продолжит свои преступные действия против народа Арцаха, пока международное сообщество единогласно не осудит откровенные азербайджанские беззакония, направленные против человечества», – подчеркнул омбудсмен Арцаха.