Կրթություն, գիտություն 14:14 14/02/2022 Հայաստան
Ա.Լ.Մնջոյանի անվան ԳԱԱ Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի գիտաշխատողներն այսօր փողոց էին դուրս եկել ու կառավարությունից պահանջում՝ գիտութունը վեր դասել ամեն շահից։
Ազատություն 26 հասցեում գտնվող գիտական կենտրոնի շենքի հարևանությամբ «Գրին Փրոփերթի Դիվելոփմենթ» ընկերությունը նախատեսում է  կառուցել բազմաֆունկցիոնալ շենք։ Այսօր ընկերությունը հորատման աշխատանքներ էր իրականացնում, իսկ ակցիայի մասնակիցները պահանջում էին դադարեցնել դրանք։
«Մենք ընկերության հետ խնդիր չունենք, մեր խնդիրը  կառավարության հետ է։ Պետք է կառավարությունը կամք ցուցաբերի ու չեղարկի նախկինում կայացրած որոշումը, որով հողատարածքը վաճառվել է մասնավոր ընկերությանը»,-Կենտրոնի գիտության գծով փոխտնօրեն Ռոբերտ Հակոբյանը, որը ապօրինի է որակում գործադիրի՝ 2007 թվականի որոշումը, որով վաճառվել է հողատարածքը։
Նա պնդում է՝ պետք է բացառել տարածքում շինարարական աշխատանքները, քանի որ դրանք խաթարելու են կենտրոնի գործունեությունն ու վտանգելու են դրա ապագան։
«Տեսեք, եթե վաղը, եթե այդ շենքի բնակիչը բողոքեց քիմիական նյութերի հոտերից, կենտրո՞նն են փակելու, թե՞ շենքն են դատարկելու։ Բացի այդ, եթե սկսեն շենքը կառուցել, գիտական կենտրոնում աշխատել չի լինի։ Մեր սարքերը նման վիբրացիայի տակ ո՞նց են աշխատելու, գերզգայուն սարքավորումներ են։ 1-1.5 մլն դոլարի սարքավորումներ են, ևս 700-800 հազարի ավելանալու են, դրամաշնորհներ ենք շահել։ Այդ սարքերը բացառիկ են Հայաստանում, եթե դրանք վնասվեցին, ոչ մի քիմիկոս չի կարողանա աշխատել»,-նախատեսվող շինարարության հետևանքների մասին մտահոգությունները ներկայացնում է Ռոբերտ Հակոբյանը։
Գիտաշխատողը նշում է, որ կենտրոնն այս պահին ունի Շվեդիայի, Սաուդյան Արաբիայի հետ պայմանագրեր, հետազոտություններ են իրականացնում։
«Գրին Փրոփերթի Դիվելոփմենթ» ընկերությունից Panorama.am-ին հայտնեցին,  Ազատության պողոտա 26/1 հասցեում կառուցելու են էներգախնայող, էկոարդյունավետ և բազմաֆունկցիոնալ համալիր՝ էկոշինարարության բոլոր ստանդարտներին համապատասխան:
«Ներդրումային ծրագրի  ընդհանուր ֆինանսավորումը մոտ 10 մլրդ ՀՀ դրամ է, որի մեծ մասն ուղղակի օտարերկրյա ներդրում է: Կառուցապատման փուլում վճարվելու է մոտ 2 մլրդ ՀՀ դրամի չափով հարկ և ստեղծվելու է 100-ից ավել աշխատատեղ։ Բնակարանները հասանելի կլինեն նաև երիտասարդ մասնագետներին ու գիտնականներին՝ երկարաժամկետ վճարման շահավետ պայմաններով, իսկ հասարակական տարածքներում ստեղծվելու են բիզնես ինկուբատորներ։ Մեր աշխատանքները չեն արգելափակում որևէ այլ տարածքի ելումուտը, չեն խոչընդոտում որևէ կառույցի, հասարակական նշանակության օբեկտի, տնտեսվարող սուբեկտի շենք-շինությունների բնականոն աշխատանքը»,-նշում են ընկերությունից՝ հորդորելով  չստեղծել «անտեղի ու անհիմն լարվածություն և չխոչընդոտել օրինական դաշտում գործող ընկերության գործունեությանը»:
Գիտաշխատողները կարևորում են ներդումները, բայց ոչ ի վնաս գիտության։
«Քավ լիցի, մենք երբեք չենք ասել, որ մեզ ներդրում պետք չի։ Մենք առաջարկել ենք նաև, որ ընկերությանն ուրիշ տարածք տրամադրի կառավարությունը։ ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղարը նույնիսկ առաջարկով գնացել է կառավարություն»,-ասում է  գիտական կենտրոնի փոխտնօրենը։
Ռոբերտ Հակոբյանի խոսքով, իրենք պայքարը շարունակելու են, այս պահին էլ կենտրոնի գիտաշխատողները նամակներ են պատրաստում՝ ուղղված պետական մարմիններին։
«Օրենքի տեսանկյունից գնորդը բարեխիղճ է, մնում է կառավարության կամքը։ Կառավարությունը պետք է գիտակցի, որ հետևանքներն անդառնալի են լինելու։ Հայաստանում ներդրում պետք է, բայց այդ շենքն այդտեղ կառուցելու դեպքում, Հայաստանն էլ նման ինստիտուտ չի ունենա։ Իսկ նման ինստիտուտն անգին է։ Հիմա մենք պետությանը համոզում ենք, որ գիտությունը կարևոր է։ Վտանգված է ԳԱԱ ամենամեծ ինստիտուտի ապագան, որը իմ, ձեր, մեր երեխաների ապագան է, առանց որի պետությունը զարգանալ չի կարող»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Ռոբերտ Հակոբյանը։

Образование 15:44 14/02/2022 Армения
Сотрудники Научно-технологического центра химии от правительства требуют ставить науку превыше любых интересов
Сотрудники Научно-технологического центра органической и фармацевтической химии НАН Армении вышли сегодня  на акцию, требуя от правительства ставить науку превыше любых интересов.
Компания «Green Property Development» планирует построить многофункциональное здание рядом со зданием научного центра по адресу Азатутюн, 26. Сегодня компания проводит буровые работы, а участники акции требовали остановить их.
«У нас нет проблем с компанией, у нас проблемы с правительством. Правительство должно проявить волю и аннулировать принятое ранее решение, согласно которому земельный участок был продана частной компании», – сказал заместитель директора Центра по науке Роберт Акопян, назвав решение исполнительной власти от 2007 года о продаже земли незаконным.
Он настаивает на том, что строительные работы в этом районе должны быть исключены, так как они нарушат деятельность центра и поставят под угрозу его будущее.
«Смотрите, если завтра жильцы этого дома пожалуются на запах химических материалов, они закроют центр или переселят жильцов дома? Кроме того, если они начнут строить здание, в научном центре будет невозможно работать. Как будут работать наши устройства при такой вибрации, у нас сверхчувствительное оборудование. Это оборудование стоимостью в 1-1,5 млн долларов, прибавится оборудования еще на до 700-800 тысяч, мы получили гранты. Эти устройства уникальны для Армении. Если они будут повреждены, ни один химик не сможет работать», – представил опасения в связи с намеченным строительством Роберт Акопян.
Научный сотрудник отмечает, что в настоящее время центр имеет соглашения со Швецией и Саудовской Аравией, проводит исследования.
Как сообщили Panorama.am в компании Green Property Development, по адресу проспект Азатутян, 26/1 будет построен энергосберегающий, экоэффективный, многофункциональный комплекс с соблюдением всех норм экостроительства.
«Общее финансирование инвестиционной программы составляет около 10 млрд драмов, большая часть из которых - прямые иностранные инвестиции. На этапе застройки будет уплачен налог в размере около 2 млрд драмов, будет создано более 100 рабочих мест. Квартиры будут доступны для молодых специалистов и ученых – на льготных условиях долгосрочной оплаты, а на общественных территориях будут организованы бизнес-инкубаторы. Наша работа не блокирует въезд ни на какую другую территорию, не препятствует нормальной работе ни одной структуры, объекта общественного значения, зданий хозяйствующий субъектов», — отмечают в компании, призывая не создавать «ненужной и необоснованной напряженности, не препятствовать деятельности компании, действующей на законных основаниях».
Научные сотрудники придают важность инвестициям, но не в ущерб науке.
«Ради Бога, мы никогда не говорили, что нам не нужны инвестиции. Мы предлагали также правительству предоставить данной компании другую территорию. Академик-секретарь НАН даже отправился с таким предложением в правительство, – говорит замдиректора научного центра.
По словам Роберта Акопяна, они продолжат борьбу, в данный момент научные сотрудники центра подготавливают письма, адресованные госорганам.
«С точки зрения закона покупатель добросовестен, остается воля правительства. Правительство должно осознать, что последствия будут необратимы. Армении нужны инвестиции, но если там будет построено это здание, в Армении не будет больше такого института. И такой институт бесценен. Сейчас мы убеждаем государство, что важна наука. Под угрозой будущее крупнейшего института Национальной академии наук, который является нашим и вашим будущим, будущим наших детей, без которого государство не может развиваться», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am Роберт Акопян.