Քաղաքական 14:50 16/02/2022 Հայաստան
Ամբողջությամբ կիսում եմ այն բնորոշումը, որը տրվել է հայրենիքի մի մասը հանձնած մարդուն․ Բագրատ Եսայան
«Այն աստիճան խեղկատակ գործ է, որ իսկապես շատ դժվար է լինելու որևէ դատավորի համար մեղադրական դատավաճիռ կայացնելը»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց «10-ի գործով» անցնող ՀՅԴ անդամ Բագրատ Եսայանը։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանի, այսօր հետաձգեց «10-ի գործով»՝ Արսեն Վարդանյանի, Էմանուել Սինանիի, Նարեկ Վերդյանի, Արշակ Սարգսյանի, Սարգիս Կարապետյանի, Տարոն Մանուկյանի, Մեսրոպ Եղիազարյանի, Աշոտ Հովհաննիսյանի, Բագրատ Եսայանի, Նարեկ Մանթաշյանի գործով դատական նիստը։ Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին  մասով (դիտավորությամբ խախտել են հասարակական կարգը,  որն արտահայտվել է հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունքով):
ՀՅԴ-ական գործիչն ասաց, որ սովորություն չունի հասարակության մեջ հայհոյանքեր հնչեցնել, սակայն դա չի նշանակում, որ համաձայն չէ բնորոշման հետ։
«Ամբողջությամբ կիսում եմ այդ բնորոշումը. այն անձնավորության արարքների ուղղակի բնութագրումն է, ով հանձնել է հայրենիքի մի մասը։ Ամբողջությամբ կիսում եմ այդ բնորոշումը, որը հնչեցվել է դատախազության շենքի առաջ»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ այն տեսաձայնագրության մեջ, որը որպես ապացույց է ներկայացված դատարանին նախաքննության մարմնի կողմից, այդ վանկարկումը չկա։ Բացի այդ, նրա խոսքով, տեսաձայնագրություններում արձանագրված են, որ այս մարդիկ եղել են դեպքի վայրում, բայց  որևէ ձևով այդ արարքը հիմնավորող տեսաձայնագրություն չկա, այդ արարքի վկայության որևէ օբյեկտիվ ապացույց չկա։

Политика 16:09 16/02/2022 Армения
До такой степени нелепое дело, что вынести обвинительный приговор будет действительно сложно для любого судьи, заявил перед началом судебного заседания по «делу 10-ти» фигурант дела, член АРФ «Дашнакцутюн» Баграт Есаян.
Сегодня суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Татевик Григорян отложил судебное заседание по делу членов блока «Армения» Нарека Манташяна, Баграта Есаяна и группы лиц (из 10-ти человек). Им предъявлено обвинение по части 1 статьи 258 УК РА (умышленное грубое нарушение общественного порядка, выразившееся в явном неуважении к обществу).
«Полностью разделяю определение, данное сдавшему страну человеку, но у меня нет такой привычки произносить подобные выражения в обществе», — добавил Есаян.
«Я полностью разделяю это определение. Это прямое описание действий человека, сдавшего часть родины. Полностью разделяю это определение, которое было озвучено перед зданием прокуратуры», — сказал он, добавив, что на видео, которое было представлено суду в качестве доказательства органом предварительного следствия, этого скандирования нет.
Кроме того, по его словам, в видеозаписях зафиксировано, что эти люди находились на месте происшествия, но видеозаписи, подтверждающей факт совершения инкриминируемого деяния нет, нет объективных доказательств этого действия.