Քաղաքական 10:07 21/02/2022 Հայաստան
Թագուհի Թովմասյան. Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունները շարունակվելու են, քանի չեն գործադրվել պատասխանատվության մեխանիզմներ
«Օրերս Ադրբեջանի դատախազության ներկայացուցիչը, պատճառաբանելով Գյանջայի վրա հրթիռային հարձակման ինչ-որ պատմություն, հայտարարել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նկատմամբ քրեական հետապնդման մասին։
Ադրբեջանի իշխանության ներկայացուցիչը հրթիռային հարձակումների մասին է խոսում այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը, խախտելով ուժի գործադրումից կամ դրա սպառնալիքից ձեռնպահ մնալու, վեճերի խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքները, սանձազերծել է լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիա Արցախի դեմ, կիրառել ընդհանուր միջազգային իրավունքով արգելված զինատեսակներ, թիրախավորել Արցախի քաղաքացիական բնակչությունը և ենթակառուցվածքները։
Միջազգային գործընկերներիս ուշադրությունն եմ հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Արցախի խաղաղ բնակչությանը պատերազմ պարտադրած պետության իշխանության ներկայացուցիչը հայտարարում է ինքնապաշտպանություն իրականացրած պետության լեգիտիմ նախագահի դեմ քրեական գործեր հարուցելու մասին, որը հետապնդում է Արցախի բնակչության շրջանում վախ առաջացնելու հանցավոր նպատակ։
Արցախի Հանրապետության նախագահը ներկայացվում է որպես «ինքնահռչակ ռեժիմի առաջնորդ» այն դեպքում, երբ 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին ընդունվել է «Հռչակագիր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին» որոշումը, 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին ԼՂ-ի բնակչության հանրաքվեով ամրագրվել է անկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակումը, որը լիովին համապատասխանում է միջազգային իրավունքի նորմերին և ԽՍՀՄ օրենսդրությանը։
Առանձին նամակներով դիմել եմ միջազգային կազմակերպություններին՝ դատապարտելու Ադրբեջանի այս բացարձակ անթույլատրելի վարքագիծը Արցախի ժողովրդի կողմից ժողովրդավարական ընտրությունների միջոցով ընտրված նախագահի ինստիտուտի նկատմամբ։
Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունները շարունակվելու են, քանի դեռ չեն գործադրվել համապատասխան պատասխանատվության մեխանիզմներ»։

Политика 13:38 21/02/2022 Армения
Тагуи Товмасян: Преступные действия Азербайджана продолжатся, пока не будут запущены соответствующие механизмы ответственности
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по защите прав человека и общественным вопросам, депутат от фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян на своей странице в социальной сети Facebook написала:
«На днях представитель прокуратуры Азербайджана, сославшись на какую-то историю с ракетным обстрелом Гянджи, заявил об уголовном преследовании в отношении президента Республики Арцах Араика Арутюняна.
Представитель властей Азербайджана говорит о ракетных ударах в условиях, когда Азербайджан, нарушая принципы неприменения силы или угрозы силой, развязал против Арцаха широкомасштабную военную агрессию, применяя запрещенное международным правом вооружение, наносил удары по гражданскому населению и инфраструктуре Арцаха.
Обращаю внимание международных коллег на то обстоятельство, что представитель власти государства, навязавшего войну мирному населению Арцаха, заявляет о возбуждении уголовных дел против легитимного президента осуществлявшего самооборону государства, что  преследует преступную цель запугивания населения Арцаха.
Президент Республики Арцах представлен как "лидер самопровозглашенного режима" в том случае, когда 2 сентября 1991 г. была принята "Декларация о провозглашении Нагорно-Карабахской Республики", 10 декабря 1991 года референдумом населения НК было закреплено провозглашение независимой Нагорно-Карабахской Республики, что полностью соответствует нормам международного права и законодательству СССР.
Отдельными письмами я обратилась к международным организациям с призывом осудить это абсолютно недопустимое поведение Азербайджана по отношению к институту президента, избранного народом Арцаха путем демократических выборов.
Преступные действия Азербайджана будут продолжаться, пока не будут запущены соответствующие механизмы ответственности».