Քաղաքական 11:50 24/02/2022 Հայաստան
Թագուհի Թովմասյան. Երևան եկած ադրբեջանցի պագամավորների ակնհայտ ագրեսիային գնահատական պետք է տա հենց «Եվրանեսթ»-ը
««Եվրանեսթ»-ի շրջանակներում Հայաստան այցելած Ադրբեջանի խորհրդարանի երկու պատգամավորներ երեկ այցելել են Երևանի Կապույտ մզկիթ և խեղաթյուրել իրականությունը:
Նրանցից մեկը` Թայիր Միրքիշիլին, սոցցանցում գրել է․
«…Որքան մեզ հայտնի է, դա Երևանում պահպանված միակ ադրբեջանական հուշարձանն է։ Չնայած նրա պատերին այլ պետությանը վերաբերող գրություններ կան, նրա պատերը, նրա ճարտարապետությունը, նրա ոգին պատկանում են հենց մեզ։ Մենք զգացինք այդ հարազատությունը, հավատում եմ, որ մզկիթն էլ դա զգաց։ Մենք հավատում ենք, որ իսկական տերերը շուտով կկարողանան իրենց աղոթքներն անել այս մզկիթում»:
Ադրբեջանցի պատգամավորներին թերևս պետք է ծանոթացնել պատմության և պատմական փաստերի հետ, որոնք հետևողականորեն շրջանցվում են: Երևանում Կապույտ մզկիթը կամ պարսկական Գյոյ-ջամին կառուցել է Հուսեյն-Ալի խանը 1766 թվականին: Հայաստանի և Իրանի բարեկամության խորհրանիշներից մեկի՝ Կապույտ մզկիթի պատերի պատմական արձանագրությունները ևս սրա վկայությունն են։ և ասօր էլ Երևանի կենտրոնում գտնվող մզկիթը շարունակում է մնալ կրոնական և մշակութային կենտրոն Հայաստանում բնակվող իրանցիների և զբոսաշրջիկների համար։
Միգուցե ադրբեջանցիներին անծանոթ է այլ երկրի մշակութային և կրոնական արժեքների պահպանումը, նրանց հարազատ է ցեղասպանի, ոչնչացնողի հոգեբանությունը, որպեսզի ամեն ինչ կարողանան հետագայում իրենց վերագրել, բայց պատգամավորների այս պահվածքը զավեշտալի է, իսկ  Երևանը Իրևան գրելը՝ խիստ անընդունելի։
Պետք է արձանագրել, որ Ադրբեջանցի պատգամավորները եվրոպական միջխորհրդարանական ձևաչափով են Հայաստանում, սակայն տարածում են ակնհայտ ագրեսիա, որին գնահատական պետք է տա հենց «Եվրանեսթ»-ը։
Ու քանի որ աշխարհը լուռ է, Ադրբեջանցի պատգամավորները Երևանի կենտրոնում հայտարարում են, որ շուտով մզկիթի «իրական տերերը» վերադառնալու են, ու՞ր եք գալու․․․Հիմա էլ լռե՞նք»։

Politics 17:31 25/02/2022 Armenia
MP Taguhi Tovmasyan from Armenia’s opposition With Honor faction has responded to the false claims of Azerbaijani parliamentarians about the Blue Mosque in Yerevan. Tovmasyan released the following statement on Thursday:
"Two Azerbaijani MPs, participating the Euronest Parliamentary Assembly in Armenia, visited Yerevan's Blue Mosque yesterday and misrepresented the reality.
Tair Mirkishili, one of them, posted on the social media platform: "... As far as we know, it is the only Azerbaijani preserved monument in Yerevan. Although there are inscriptions on the walls of the monument about another state, its walls, architecture, and soul belong to us. We felt the sense of kinship, and I believe the mosque did as well. We believe that the true masters will be able to offer their prayers in this mosque in the near future".
Azerbaijani parliamentarians should be acquainted with history and historical facts, which are consistently bypassed. The Blue Mosque in Yerevan, also known as Persian Gök Jami was built by Hussein-Ali Khan in 1766. This is evidenced by ancient inscriptions on the walls of the Blue Mosque, one of the symbols of Armenia-Iran friendship. And today the mosque, located in the center of Yerevan, continues to appear as a religious and cultural center for the Iranians and tourists visiting Armenia.
Perhaps the preservation of the cultural and religious values of another country is not typical for azeris, and they are familiar with the psychology of those, who commit genocide, also the psychology of a destroyer, the realization of which enables to present everything as their own in the future. But such behavior by deputies is ridiculous, and writing "Irevan" instead of "Yerevan" is absolutely unacceptable.
It should be stated that Azerbaijani parliamentarians are in Armenia on the European inter-parliamentary format, but they are promoting evident aggression, which should be assessed by Euronest.
And as the world is silent, the Azerbaijani deputies announced in the center of Yerevan that the "true owners" of the mosque will return soon.