Քաղաքական 18:30 26/02/2022 Հայաստան
Ուկրաինայից գյուղատնտեսության ոլորտի մասով էական կախվածություն չունենք, հետևաբար  գյուղատնտեսության  ոլորտի փորձագետ Հրաչ Բերբերյանը չի կարծում, որ հայկական շուկայի վրա կարող էտեսանելի  ազդեցություն ունենալ ռուս-ուկրաինական պատերազմը։
«Ուկրաինայից լուրջ կախում չունենք՝ սերմերի և պարարտանյութերի ներկրման մասով։  Մեր հիմնական շուկան Իրանն է՝պարարտանյութերի ներկրմամբ, նաև  Ռուսաստանը։ Իսկ բերքն արտահանում ենք Վրաստան։ Այս տարի նաև Ադրբեջանում է վաճառվել Հայաստանի բերքը,մասնավորապես  կարտոֆիլը , վրացիների միջոցով»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Բերբերյանը։
Փոխարենը Բերբերյանի խոսքով՝ ֆերմերներին մտահոգում է այլ հարց, թե ի՞նչ «գաղտնի» բանակցություններ են ընթանքում՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև և ի՞նչ հետևանքներ այն կարող է ունենալ հայկական շուկայի վրա։ Նրա խոսքով , եթե նախկինում  ֆերմերներին մտահոգում էր միայն  թուրքական շուկայի ներթափանցումը Հայաստան, ապա  հիմա ավելացել է նաև Ադրբեջանը։
«Հատկապես ջերմոցային մշակաբույսերի մասով  ենք մտահոգված ։ Թուրքիայում և Ադրբեջանում պոլիէթիլենային թաղանթի տակ ձմռանն աճեցնում են բանջերեղեն, որը մենք էներգատարներով ենք աճեցնում, այսինքն՝ ջեռուցմամբ։ Իսկ դա  արտադրանքի ինքնարժեքի 65-70 տոկոսն է կազմում։  Հետևաբար, ուզենք,թե ՝ոչ,  արհեստականորեն մեր արտադրանքը մոտ 70 տոկոս ավելի թանկ է նստելու արտադրողի վրա, քան թուրքականը կամ ադրբեջանականը։ Բնականաբար մրցունակ չենք կարող լինել»,- ասաց փորձագետը։
Մասնագետի պարզաբանմամբ՝ Հայաստանի բնակլիմակայան պայմանները թույլ չեն տալիս այդ նույն մեթոդով աճեցնել բանջարաբոստոնային կուլտուրաներ, քանի որ մեր երկրում ցրտահարություններ են լինում։ Արդյունքում ՝ ֆերմերներն ընտրում են ջեռուցման տարբերակը։
Ադրբեջանական գյուղատնտեսական մթերքի հնարավոր ներթափանցումը հայկական շուկա լուրջ մտահոգության առիթ է ֆերմերների շրջանում։
«Ես դեմ չեմ, որ սահմանները բաց լինեն, բայց սահմանները պետք է պաշտպանված  լինեն։ Եթե չենք ուզում, որ մեր գյուղերը դատարկվեն, ապա պետք է կանխել  ադրբեջանական և թուրքական մթերքի հայկական շուկա ներթափանցումը»,- ավելացրեց Բերբերյանը։
Մյուս կողմից էլ արդեն սկսվել են գյուղատնտեսական աշխատանքները և շուտով ֆերմերները կրկին փաստի առջև են կանգնելու։  Մարտի 15-ից արդեն Արարտյան հարթավայրում կսկսվեն սածիլացման աշխատանքները և գյուղատնտեսները կրկին կանգնելու են պարարտանյութի և դիզելային վառելիքի ձեռք բերման խնդրի առջև։
«Պարբերաբար բարձրաձայնվող խնդիրները դեռ լուծում չեն ստացել։ Պարարտանյութը թանկ է, Կառավարությունն էլ ուշացնում է իր որոշումները։ Եթե սուբսիդավորելու են, ուրեմն թող հայտարարեն, դեռ ձայն չեն հանում։ Հիմա պարարտանյութի գինը 17-20 հազար դրամ է, նախկին՝ 6-7 հազարի փոխարեն։ Միջազգային շուկայում գազի գինը թանկացել է, որը հիմնական հումքն է ազոտական պարարտանյութի, հետևաբար նաև պարարտանյութի գներն են բարձրացել»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Գյուղատնտեսության ոլորտի փորձագետի խոսքով՝  Կառավարությունը եթե չաջակցի գյուղացուն, ապա  բերքի անկում կունենանք։
«Գյուղացին մեկ հեկտարի հաշվով , օրինակ՝  օգտագործում է 300-400 կգ պարարտանյութ, հիմա կօգտագործի 100 կգ, ինչն  էապես կանդրադառնա բերքատվության վրա։  Մյուս կողմից էլ դիզվառելիքի գինն է նախորդ տարվանից  թանկացել շուրջ 30 տոկոսով։ Եթե այսպես շարունակվի լավ հետևանքներ չենք ունենա։ Ամեն ինչ անում են, որ գյուղը փակվի»,- ասաց Բերբերյանն ու հիշեցրեց վերջին տարիներին Կառավարության կողմից իրականացվող «անպտուղ» պայքարի միջոցառումներից մեկը․
«Կառավարությունը ձախողեց  հիմնական  միջոցառումը՝ պայքարը մորմազգի ցեցի դեմ։ Կարծում եմ  սա ևս դիվերսիա է հարևան պետությունների կողմից, որ մեր մոտ բանջարեղեն չաճեցնեն։  Արդեն 5-6 տարի է այդ ցեցը կա, Կառավարությունը փողեր է դուրս գրում, բայց այդ ցեցի «հախից  գալ» այդպես էլ չեն  կարողանում։ Այն հիմնականում վնասում է լոլիկին, բադրիջանին և այլ բանջարեղենին»։
Ֆերմերներն իրենց  հույսն իրենց վրա են դրել, քանի որ համոզված են ոլորտը ղեկավարվում է ոչ մասնագետների կողմից։

Общество 18:20 26/02/2022 Армения
Эксперт: Возможное проникновение азербайджанской сельхозпродукции на армянский рынок – повод для беспокойства
У нас нет существенной зависимости от Украины в сельскохозяйственной сфере, посему эксперт в сфере сельского хозяйства Грач Берберян не считает, что российско-украинская война может оказать заметное влияние на армянский рынок.
«У нас нет серьезной зависимости от Украины – по части импорта семян и удобрений. Наш основной рынок – Иран – в плане импорта удобрений, а также Россия. А урожай экспортируем в Грузию. В этом году урожай Армении, в частности картофель, продавался также в Азербайджане, через грузин», – рассказал Берберян в интервью Panorama.am.
Вместо этого, по словам Берберяна, фермеров волнует другой вопрос: какие «секретные» переговоры ведутся между Арменией и Турцией и какие последствия это может иметь для армянского рынка? По его словам, если раньше фермеров беспокоило только проникновение турецкого рынка в Армению, то сейчас добавился и Азербайджан.
«Мы особенно обеспокоены по части тепличных культур. В Турции и Азербайджане под слоем полиэтилена зимой выращивают овощи, которые мы выращиваем с помощью энергоносителей, то есть путем отопления. А это составляет 65-70% себестоимости продукта. Поэтому, хотим мы этого или нет, наша продукция будет для производителя искусственно порядка на 70% дороже турецкой или азербайджанской. Естественно, мы не можем быть конкурентоспособными», – указал эксперт.
Как пояснил эксперт, природно-климатические условия Армении не позволяют выращивать овощебахчевые культуры таким же методом, так как в нашей стране бывают заморозки. В результате фермеры выбирают вариант с отоплением.
Возможное проникновение азербайджанской сельхозпродукции на армянский рынок вызывает серьезную обеспокоенность среди фермеров.
«Я не против того, чтобы границы были открыты, но границы должны быть защищены. Если мы не хотим, чтобы наши села опустели, то необходимо предотвратить проникновение азербайджанской и турецкой продукции на армянский рынок», – добавил Берберян.
А с другой стороны, уже начались сельскохозяйственные работы, вскоре фермеры снова столкнутся с фактом. С 15 марта в Араратской долине уже начнутся посевные работы, и перед аграриями вновь встанет проблема приобретения удобрений и дизельного топлива.
«Периодически поднимаемые проблемы до сих пор не получили решения. Удобрения дорогие, правительство же откладывает свои решения. Если собираются субсидировать, то пусть объявят об этом, но пока нет ни слова. Сейчас стоимость удобрения достигает 17-20 тысяч драмов вместо прежних 6-7 тысяч. На международном рынке выросли цены на газ, который является основным сырьем для азотных удобрений, следовательно, выросли и цены на удобрения», – рассказал собеседник Panorama.am.
По словам эксперта в области сельского хозяйства, если правительство не поддержит фермеров, у нас будет снижение урожая.
«Фермер, например, использует 300-400 кг удобрений на гектар, сейчас он будет использовать 100 кг, что значительно повлияет на урожайность. С другой стороны же, цена дизельного топлива выросла примерно на 30%, по сравнению с прошлым годом. Если так будет продолжаться, у нас не будет хороших последствий», – сказал Берберян, напомнив об одной из мер «бесплодной» борьбы, проводимой правительством в последние годы.
«Правительство провалило основное мероприятие – борьбу с молью. Я думаю, что это также диверсия со стороны соседних стран, чтобы у нас не выращивались овощи. Уже 5-6 лет справиться с молью не удается, правительство списывает деньги, но до сих пор не могут "избавиться" от нее. В основном она повреждает томаты, баклажаны и другие овощи», – указал он.