Քաղաքական 19:00 26/02/2022 Հայաստան
Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպանատունը ֆեյսբուքի իր պաշտոնական էջում հայտնել է, որ սոցիալական ցանցերում տարածվող տեղեկությունը, թե իբր Ուկրաինայի Խարկովի շրջանում գերեվարվել է ՀՀ քաղաքացի, որը կռվում է Ուկրաինայի զինված ուժերի դեմ, բացարձակ ապատեղեկատվություն ու կեղծիք է:
Այդ մասին է փաստում նաև այն հանգամանքը, որ ապատեղեկատվությունը տարածել է ադրբեջանական տեղեկատվական պորտալը:
Ապատեղեկատվությունը հերքող հաղորդագրության տակ հայ օգտատերերից մեկը տեղադրել է Ադրբեջանում Ուկրաինայի դեսպան Վլադիսլավ Կանևսկու փետրվարի 25-ին տված ասուլիսի տեսաձայնագրությունը և խնդրել պատկան մարմիններին արձագանքել դրան:
Կանևսկին, ցանկանալով ՌԴ-ի դեմ ռազմական բախման ֆոնին ստանալ Ադրբեջանի աջակցությունը, զբաղվել է 44-օրյա պետերազմի վերաբերյալ ակնհայտ կեղծիքի տարածմամբ: Ուկրաինացի դեսպանը հայտարարել է, որ Ուկրաինայում տեղի ունեցող հրետակոծությունները շատ են նման Գանձակի և ադրբաջանական այլ քաղաքների հրետակոծություններին, որ ինքը լավ է հիշում բարութի հոտը, երբ հրետակոծության հաջորդ օրը գնացել էր Գանձակ և փլատակների մոտ իր ձեռքում էր պահել փոքր կոշիկը, որն ամբողջն էր, «ինչ մնացել էր երախայից» և հավաստիացերց, որ նման իրավիճակ է Ուկրաինայի ողջ տարածքում:
Այդ կեղծիքը հնչեցնելուց հետո Ուկրաինայի դեսպան Վլադիսլավ Կանևսկին չկարողացավ պատասխանել ադրբեջանցի լրագրողի հարցին, թե ինչո՞ւ Ադրբեջանը հստակ դիրքորոշում չի հայտնում Ուկրաինայի կոնֆլիկտի վերաբերյալ:
Դեսպանն ընդամենը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը Ուկրաինայի ստրատեգիական գործընկերն է, որն աջակցել  ու աջակցում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը, ինչի մասին Կիևում բարձրաձայնել է Ալիևը  հունվարի 14-ին:
Վլադիսլավ Կանևսկին հայտարարեց, որ կցանկանար այդ միտքը կրկին հնչեր, այդ պատճառով էլ հերթագրվել է Ադրբեջանի նախագահի մոտ ընդունելության:
Ուկրաինայի դեսպանը ասուլիսում ևս մեկ ոչ դիվանագիտական հայտարարություն արեց, որով ընդամենը փաստեց ադրբեջանական կեղծիքին իր լծված լինելու մասին: Նա հայտնեց, որ իր նախաձեռնությամբ Ադրբեջան են ժամանել ուկրաինացի 20 երգիչ, որոնք ցանկանում էին ելույթ ունենալ «Խոջալուի ողբերգական դեպքերի» 30 ամյակի կապակցկությամբ, և այսօր խնդիր է նրանց հետ վերադարձը, քանի որ օդային և ծովային ուղիները փակ են:

Политика 12:51 27/02/2022 В мире
Посольство Армении в Украине на своей официальной странице в социальной сети Facebook сообщило, что распространяемая в соцсетях информация о том, будто в Харькове взяли в плен воевавшего против украинских войск армянина, – тотальная дезинформация.
Об этом свидетельствует и то обстоятельство, что дезинформацию распространил азербайджанский новостной портал.
В комментариях под записью с опровержением посольства Армении в Украине один из юзеров опубликовал видео состоявшегося 25 февраля брифинга посла Украины в Азербайджане Владислава Канаевского, попросив компетентные органы отреагировать.
Желая заручиться поддержкой Азербайджана на фоне военного противостояния с Россией, Владислав Каневский взялся за распространение откровенной лжи о 44-дневной войне (развязанной 27 сентября 2020 года Азербайджаном при непосредственном участии своих союзников – Турции и иностранных боевиков-террористов и джихадистов – широкомасштабной войны против Арцаха. – Ред.).
Посол Украины заявил, что артобстрелы в Украине очень схожи с артобстрелами Гандзака и других азербайджанских городов, а он хорошо помнит запах пороха, когда на следующий день поехал в Гандзак, был на развалинах и держал в руке туфельку – «все, что осталось от ребенка». «У нас сегодня и запах пороха, и такие же аналогичные ситуации происходят по всей территории Украины», – заявил он.
После озвучивания этой фальсификации посол Украины не смог ответить на вопрос азербайджанского журналиста, почему Азербайджан не выражает четкой позиции по конфликту в Украине.
Посол лишь констатировал, что Азербайджан является стратегическим партнером Украины, который поддерживал и продолжает поддерживать территориальную целостность Украины, о чем Алиев заявил в Киеве 14 января.
Владислав Канаевский заявил, что хотел бы, чтобы эта мысль прозвучала снова, поэтому записался на прием к президенту Азербайджана.
Посол Украины на пресс-конференции сделал еще одно недипломатическое заявление, которым лишь доказал свое участие в тиражировании азербайджанской лжи. Он сообщил, что по его инициативе в Азербайджан прибыли 20 украинских певцов, которые хотели выступить по случаю 30-летия «Ходжалинской трагедии», и сегодня у них проблемы с возвращением, так как воздушные и морские пути закрыты.