Քաղաքական 15:05 02/03/2022 Հայաստան
Ազգային ժողովում ժամը 15։00-ին մեկնարկեց Հայաստանի Հանրապետության նախագահի ընտրության քվեարկությունը, որը կտևի մեկ ժամը՝ մինչև 16։00-ն։
Հիշեցնենք, որ նախագահի միակ թեկնածուն իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից առաջադրված Վահագն Խաչատուրյանն է։
Ազգային ժողովի ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցություններն ավելի վաղ հայտարարություն էին տարածել՝ նշելով, որ որևէ կերպ չեն մասնակցի Հանրապետության նախագահի ընտրությանը։ Ընդդիմադիր պատգամավորներն այսօր նաև լքեցին նսիտերի դահլիճը, երբ մեկնարկեց հարցի քննարկումը։
Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը ստացել է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք քառորդը, այսինքն պահանջվում է 81 ձայն։ Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն ունի 71 պատգամավոր։ Սա նշանակում է, որ առաջին փուլում ՔՊ-ն միայնակ չի կարողանա ընտրել նախագահ։
Եթե Հանրապետության նախագահ չի ընտրվում, ապա անցկացվում է ընտրության երկրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել առաջին փուլին մասնակցած բոլոր թեկնածուները: Երկրորդ փուլում նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որն ստացել է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդը, այս դեպքում պահանջվում է 65 ձայն, որը իշխող խմբակցությունը արդեն կարող է ապահովել։
Հիշեցնենք, որ Արմեն Սարգսյանը հունվարի 23-ին հայտարարել էր Հանրապետության նախագահի պաշտոնից հրաժարական տալու մասին։

Politics 15:24 02/03/2022 Armenia
The Armenian National Assembly stated voting for the election of a new president of the country on Wednesday afternoon.
The voting, which began at 3pm, will run until 4pm.
Vahagn Khachaturyan is the sole presidential candidate nominated by the ruling Civil Contract faction.
The opposition Hayastan (Armenia) and With Honor factions did not field any presidential candidates, and boycotted today’s parliamentary debates on Khachaturyan’s candidacy.
Khachaturyan needs 81 votes to be elected president in the first round. but the Civil Contract faction holds 71 seats in the parliament. In the second round, however, 65 votes in favor are enough to elect a new president.
Armen Sarkissian stepped down as Armenian president on January 23.
Showers, thunderstorms persist in parts of Armenia
Showers and thunderstorms coupled with strong winds are expected to persist in some parts of Armenia on Thursday and in the next three days....
Kim Kardashian covers latest issue of Vogue China
Kim Kardashian looked unrecognizable in a rather avant-garde photoshoot. The 43-year-old SKIMS mogul - who isn't letting the backlash...
Armenian church commemorates St. John the Baptist and Bishop Atanagine
The Armenian Apostolic Church commemorates the day when the relics of St. John the Forerunner (the Baptist) and Bishop Atanagine were...
More people urged to join protest in central Yerevan
A protest led by Archbishop Bagrat Galstanyan will continue in Yerevan’s central Republic Square outside the Armenian government building...
Archbishop Bagrat reveals details of meeting with Gagik Tsarukyan
Archbishop Bagrat Galstanyan, the leader of the Tavush for the Homeland protest movement, on Thursday revealed details of his meeting with...
EFES: swiss and german health guarantees already available in Armenia
EFES Insurance Company continues its activities by concluding significant international contracts that made international medical achievements...
US deploying consultants to defense ministries in Ukraine, Moldova, Armenia at their request
The US is deploying consultants to defense ministries in Ukraine, Moldova, Armenia and the Balkans, at those ministries' request, the...
Head of EU Mission in Armenia (EUMA) Markus Ritter met with the EUMA staff in Goris on Wednesday. "The team also visited Lake...
Trump reportedly weighs White House advisory role for Elon Musk
Former President Donald Trump is considering appointing Elon Musk to help advise him in the White House after the pair patched up their...