Քաղաքական 15:05 02/03/2022 Հայաստան
Ազգային ժողովում ժամը 15։00-ին մեկնարկեց Հայաստանի Հանրապետության նախագահի ընտրության քվեարկությունը, որը կտևի մեկ ժամը՝ մինչև 16։00-ն։
Հիշեցնենք, որ նախագահի միակ թեկնածուն իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից առաջադրված Վահագն Խաչատուրյանն է։
Ազգային ժողովի ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցություններն ավելի վաղ հայտարարություն էին տարածել՝ նշելով, որ որևէ կերպ չեն մասնակցի Հանրապետության նախագահի ընտրությանը։ Ընդդիմադիր պատգամավորներն այսօր նաև լքեցին նսիտերի դահլիճը, երբ մեկնարկեց հարցի քննարկումը։
Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը ստացել է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք քառորդը, այսինքն պահանջվում է 81 ձայն։ Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն ունի 71 պատգամավոր։ Սա նշանակում է, որ առաջին փուլում ՔՊ-ն միայնակ չի կարողանա ընտրել նախագահ։
Եթե Հանրապետության նախագահ չի ընտրվում, ապա անցկացվում է ընտրության երկրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել առաջին փուլին մասնակցած բոլոր թեկնածուները: Երկրորդ փուլում նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որն ստացել է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդը, այս դեպքում պահանջվում է 65 ձայն, որը իշխող խմբակցությունը արդեն կարող է ապահովել։
Հիշեցնենք, որ Արմեն Սարգսյանը հունվարի 23-ին հայտարարել էր Հանրապետության նախագահի պաշտոնից հրաժարական տալու մասին։

Политика 15:11 02/03/2022 Армения
В Национальном Собрании Армении 2 марта в 15:00 стартовало голосование по избранию президента Республики Армения. Оно продлится до 16:00.
Напомним, единственный кандидат на пост президента РА – выдвинутый фракцией «Гражданский договор» Ваагн Хачатурян.
Оппозиционные фракции «Армения» и «Честь имею» не стали выдвигать своего кандидата на пост президента. После того, как Акоп Аршакян сообщил, что законодательный орган приступает к обсуждению вопроса избрания президента, оппозиция покинула зал заседаний.
Президентом Республики избирается кандидат, который получил не менее трех четвертей голосов от общего числа депутатов, то есть требуется 81 голос. У фракции правящей партии «Гражданский договор» в НС Армении 71 депутат. Это означает, что в первом туре ГД самостоятельно не сможет избрать президента.
Если Президент Республики не избирается, то проводится второй тур выборов, в котором могут принять участие все кандидаты, принявшие участие в первом туре. Во втором туре Президентом Республики избирается кандидат, который получил не менее трех пятых голосов от общего числа депутатов. В данном случае требуется 65 голосов, их ГД уже сможет обеспечить.
Армен Саркисян занимал пост президента Армении с 2018 года. 23 января 2022 года он объявил о своей отставке.
Хачатурян был назначен министром высокотехнологичной промышленности в августе 2021 года, в 1992-1996 годы занимал пост мэра Еревана.