Հասարակություն 09:27 05/03/2022 Հայաստան
Տեղի ունեցած ողբերգական ավտովթարի հետևանքով մահացել է արցախցի  լրագրող Անահիտ Դանիելյանը։ Գույժը հայտնում են Արցախի Պետական համալսարանից։
Ա. Դանիելյանը 2018 թվականից ոչ ֆորմալ կրթական ծրագրով մեդիադասընթացներ էր անցկացնում ԱրՊՀ «Լրագրություն» կրթական ծրագրի ուսանողների համար։ Մեծ է նրա ներդրումը վերջին տարիներին ԱրՊՀ-ում «Լրագրություն» կրթական ծրագրով սովորող ուսանողների մասնագիտական կայացման գործում։
«Նա իր մարդկային որակների, մասնագիտական կարողությունների ու լրագրողական մեծ փորձի շնորհիվ վայելում էր ուսանողների և գործընկերների սերն ու հարգանքը։
ԱրՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմն ու ուսանողությունը ցավակցում են Անահիտ Դանիելյանի հարազատներին ու մտերիմներին և կիսում կորստյան ծանր վիշտը։ Ա. Դանիելյանի հիշատակը միշտ վառ կմնա նրան ճանաչողների սրտերում»,-ասված է ԱրՊՀ հրապարակած մահազդում։
ԱԻ նախարարությունը մանրամասներ է հրապարակել ավտովթարի մասին։ Այն տեղի է ունեցել երեկ Մ Սիսիան-Գորիս ավտոճանապարհին:
Ահազանգից հետո վթարի վայր մեկնած  ԱԻՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատի մարտական հաշվարկը պարզվել է, որ Սիսիան-Գորիս ճանապարհահատվածի 17-րդ կմ-ին մերկասառույցի պատճառով բախվել են «Mercedes-Benz Vito» (վարորդ՝ Գ. Շ.,  ծնված 1966 թ.) և «Mitsubishi Pajero» (վարորդ՝ Ա. Դ., ծնված 1970 թ.) մակնիշի ավտոմեքենաները։
Մինչ փրկարարների կանչի վայր հասնելը, վարորդները հոսպիտալացվել են Սիսիան քաղաքի ԲԿ, որտեղ բժիշկները տուժածների առողջական վիճակը գնահատել են բավարար:
Փրկարարները հոսանքազրկել են ավտոմեքենաները, փակել գազի բալոնների փականները և «Mitsubishi pajero» ավտոմեքենայի ուղևոր Ա. Դ.-ի (ծնված 1977 թ.) դին մոտեցրել շտապօգնության ավտոմեքենային:

Право 11:50 05/03/2022 Армения
В автокатастрофе погибла арцахская журналистка Анаит Даниелян. Об этом сообщают из Арцахского государственного университета.
А. Даниелян с 2018 года проводила медиакурсы для студентов образовательной программы АрГУ «Журналистика». В последние годы большой вклад она внесла в профессиональное становление студентов, обучающихся по образовательной программе «Журналистика» в АрГУ.
«Благодаря своим человеческим качествам, профессиональным навыкам и большому журналистскому опыту она пользовалась любовью и уважением студентов и коллег.
Профессорско-преподавательский состав и студенты АрГУ выражают соболезнования родным и близким Анаит Даниелян и разделяют скорбь утраты. Память о Даниелян всегда останется яркой в сердцах всех знавших ее», – говорится в заявлении вуза.
МЧС Армении представляет подробности трагического ДТП. Оно произошло накануне на дороге Сисиан-Горис.
Выяснилось, что на 17-м км автодороги Сисиан-Горис из-за гололеда столкнулись автомобили марок «Mercedes-Benz Vito» (водитель – Г. Ш., 1966 г.р.) и «Mitsubishi Pajero» (водитель – А. Д., 1970 г.р.).
До прибытия на место спасателей водители были госпитализированы в МЦ города Сисиан, где врачи оценили их состояние как удовлетворительное.
Спасатели обесточили автомобили, донесли тело пассажира автомобиля марки «Mitsubishi Pajero» А.Д. (1977 г.р.) до машины скорой помощи.