Իրավունք 16:20 07/03/2022 Հայաստան
Արման Թաթոյան. Ադրբեջանական իշխանությունները անմիջական պատասխանատվություն են կրում այսօր Երասխում հայ զինծառայողին սպանելու համար
Հայաստանի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը, արձագանքելով թշնամու գնդակից Երասխում հայ զինծառայողի սպանությանը, գրում է.
«Ադրբեջանական իշխանությունները գործում են միջազգային կանոնների հանցավոր խախտումներով և անմիջական պատասխանատվություն են կրում այսօր՝ մարտի 7-ին Երասխում ադրբեջանական նշանառու կրակոցներով ՀՀ զինծառայողներին հրազենային վիրավորումներ հասցնելու, նրանցից մեկին սպանելու համար:
Չի կարելի անտեսել փաստերն առ այն, որ`
1. ադրբեջանական զինված ծառայողերը
պատերազմի սպառնաիքների ներքո տեղակայված են ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ ու համայնքների միջև ճանապարհներին.
2.  2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո  Գեղարքունիքում և Սյունիքում ֆիզիկապես ներկա են շինություններում և հողատարածքներում (արոտվայրեր, վարելահողեր և այլն), որոնք օրինական փաստաթղթերով սեփականության իրավունքով պատկանում են ՀՀ բնակիչների կամ համայնքային սեփականություն են:
3. Պարբերաբար կրակում են մեր գյուղերի, այդ թվում` Երասխի խաղաղ բնակիչների, նրանց տների ուղղությամբ և իրական վտանգ ստեղծում քաղաքացիական բնակիչների կյանքի և առողջության համար, վնաս են պատճառում նրանց գույքին և կենդանիներին, զբաղված են գողություններով, դիտավորյալ խոչընդոտում են գյուղատնտեսական աշխատանքները և թույլ չեն տալիս, որ խաղաղ բնակիչները վաստակեն ընտանիքի եկամուտը և այլն:
4. Նրանց ցինիկ հանցավոր արարքների պատճառով վտանգված է մարդկանց անվտանգ կյանքը, խաթարված է բնականոն ապրելակերպն ու անվտանգությունը, մարդիկ զրկվել են ազատ տեղաշարժի հնարավորությունից, հայտնվել են մեկուսացման և հումանիտար խնդիրների առաջ:
Արցախում պատերազմից հետո բնույթով նույն խախտումներն են, բայց առավել ագրեսիվ դրսևորումներով (խաղաղ բնակիչների սպանության դեպքեր և այլն):
5. Ադրբեջանական իշխանությունները պատերազմից հետո խորացրել են հայատյացության հովանավորչության ու թշնամանքի քարոզի պետական քաղաքականությունը: Այս փաստն ապացուցված է իմ այս զեկույցում:
Ակնհայտ է, որ նրանց իրական մտադրություններում խաղաղությունը բացակայում է, դա միայն շղարշ է արտաքին աշխարհի համար, իսկ երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքը, արտաքին թշնամու շարունակական կերպարը հայատյացության տեսքով` սեփական իշխանությունը պահպանելու միջոց:
6. Անչափ կարևոր գործոն է, որ ադրբեջանական զինված որևէ ծառայող իր հանցանքների համար չի պատժվել, այդ արարքները միայն խրախուսվել են ադրբեջանական իշխանությունների կողմից:
7. ՀՀ զինծառայողները պաշտպանում են քաղաքացիական բնակիչների կյանքն ու առողջությունը, խաղաղ ու անվտանգ կյանքը»։

Право 16:52 07/03/2022 Армения
Арман Татоян: Власти Азербайджана несут непосредственную ответственность за убийство армянского военного сегодня в Ерасхе
Бывший Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян, обратившись к убийству вражеской пулей армянского военнослужащего в Ерасхе, пишет:
«Азербайджанские власти действуют с преступными нарушениями   международного права и несут непосредственную ответственность за то, что сегодня, 7 марта, в Ерасхе в результате прицельных выстрелов с азербайджанской стороны огнестрельные ранения получили военнослужащие РА, один из которых скончался.
Нельзя игнорировать факты о том, что:
азербайджанские вооруженные силы:
1. под угрозой войны дислоцированы по соседству с селами Республики Армения и на дорогах между общинами.
2. после 9 ноября 2020 года они физически присутствуют в постройках и на земельных участках (пастбища, пашни и т.д.) в Гегаркунике и Сюнике, которые на правах собственности принадлежат жителям РА или являются общинной собственностью.
3. регулярно обстреливают наши села, в том числе мирных жителей Ерасха, их дома, создавая реальную угрозу жизни и здоровью мирных жителей, нанося ущерб их имуществу, животным, занимаются грабежами, умышленно препятствуют сельскохозяйственной деятельности, не позволяют, чтобы гражданские лица моли зарабатывать на жизнь своих семей и т. д.
4. из-за их циничных преступных деяний под угрозой оказалась безопасная жизнь людей, нарушены их нормальный образ жизни и безопасность, люди лишены возможности свободно передвигаться, сталкиваются с изоляцией и гуманитарными проблемами.
В Арцахе после войны такие же по своему характеру нарушения, но с более агрессивными проявлениями (случаи убийства мирных жителей и т.д.).
5. После войны азербайджанские власти углубили государственную политику покровительства армянофобии и пропаганды вражды. Этот факт подтверждается в этом моем докладе.
Очевидно, что в их истинных намерениях стремление к миру отсутствует, это лишь завеса для внешнего мира, а вражда между двумя народами, укоренение образа внешнего врага в виде ненависти к армянам – способ сохранить свою власть.
6. Чрезмерно важным фактором является то, что ни один азербайджанский военнослужащий не понес наказания за свои преступления, эти деяния лишь поощрялись властями Азербайджана.
7. Военнослужащие РА защищают жизнь и здоровье гражданского населения, их мирную и безопасную жизнь».