Կրթություն, գիտություն 16:00 08/03/2022 Տարածաշրջան
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Նուր-2» Իրանի երկրորդ ռազմական արբանյակը տիեզերք է արձակվել, փոխանցում է ParsToday-ը։
ԻՌՆԱ-ի հաղորդման համաձայն, երեքշաբթի օրը, Իրանի  «Նուր-2» երկրորդ ռազմական արբանյակն արձակվել է ԻՀՊԿ ռազմաօդային ուժերի Ղասեդ արբանյակակրի կողմից և հաջողությամբ տեղադրվել 500 կիլոմետրանոց ուղեծրում:
Սա իրանական երկրորդ ռազմական արբանյակն է, որը տեղադրվել է Երկիր մոլորակին մոտ գտնվող (LEO) ուղեծրում:
«Նուր-1» արբանյակը տիեզերք էր արձակվել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի կողմից 2020 թվականին՝ «Ղասեդ» համակցված վառելիքով աշխատող շարժիով եռաստիճան արբանյակակրով և  տեղադրվել   Երկրի շուրջ 425 կմ ուղեծրում:

Education 17:10 08/03/2022 World
Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) has successfully put a second military satellite, the Noor 2, into orbit, Reuters said on Tuesday, citing the state-media.
The announcement came as talks held in Vienna to revive an agreement restraining Iran's nuclear program have reached a critical stage.
Noor 2 is orbiting at an altitude of 500 kilometres (311 miles). The first military satellite, launched by the Islamic Republic in April 2020, placed the Noor, or "light" in Persian, at an orbit of 425km (265 miles) above the earth’s surface.
Putting a second satellite in space would be a major advance for Iran’s military, raising concerns about the country's nuclear and missile programs.
"The IRGC successfully placed Iran's second military satellite, Noor 2, into orbit 500 kilometres from earth," the semi-official Tasnim news agency said.
The three-stage Qased, or "Messenger", carrier launched the Noor 2, from the Shahroud space port, it added. The same type of rockets, which use a combination of liquid and solid fuels, carried the first military satellite.