Հասարակություն 12:09 08/03/2022 Աշխարհում
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գործադիր տնօրեն Քեթրին Ռասըլը տարածել է  հայտարարություն՝ Կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ։
ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի փոխանցմամբ, հայտարարության մեջ ասված է.
«Կանանց միջազգային օրը մենք վերհիշում ենք միջազգային հանրությանը դժվարությամբ տրված ձեռքբերումները հանուն աշխարհի կանանց և աղջիկների: Մենք տոնում ենք մեր հասարակություններում կանանց և աղջիկների նշանակալի ձեռքբերումները։ Եվ մենք քառապատկում ենք մեր հանձնառությունը՝ այդ ձեռքբերումները ամենուր, յուրաքանչյուր աղջկա համար հասանելի դարձնելու համար։
Այնուամենայնիվ, գենդերային հավասարության համար պայքարը դեռ ավարտված չէ: Եվ իսկապես, նույնիսկ մինչև կորոնավիրուսային համավարակը, գենդերային անհավասարությունը շարունակում էր լինել մեր ժամանակների ամենատարածված և ամենամեծ անարդարություններից մեկը։ Բայց այս անարդարությունը բազմապատկվել է՝ համավարակի ազդեցությամբ պայմանավորված։
Թևակոխելով կորոնավիրուսային համավարակի երրորդ տարին և սկսելով հետհամավարակային դարաշրջանի մեր գործունեությունը՝ պետք է անենք հնարավորը, որպեսզի վաղն ավելի արդար աշխարհում ապրենք:
ՔՈՎԻԴ-19-ը կործանում է աղջիկների կյանքը: Դպրոցների շարունակական փակումը, տնտեսական վիճակը և ծառայությունների խափանումները վտանգի տակ են դնում ամենախոցելի աղջիկների առողջությունը, բարեկեցությունը և ապագան: Համավարակից հետո աշխարհում ավելի քան 11 միլիոն աղջիկ կարող է դպրոց այլևս չվերադառնալ: Հաջորդ տասնամյակի ընթացքում լրացուցիչ 10 միլիոն անչափահաս աղջիկ պարտադրված ամուսնության վտանգի տակ է լինելու:
Քանի որ արգելափակումների պատճառով երեխաները ստիպված են ավելի շատ ժամանակ անցկացնել իրենց տներում, աղջիկներին է բաժին ընկնում տնային հոգսերի մեծ մասը: Շատերը հնարավորություն չեն ունենում հեռու լինել իրենց բռնության ենթարկողից՝ կտրված լինելով այն ծառայություններից և անձանցից, որոնք կարող են պաշտպանել նրանց: Գենդերային, այդ թվում սեռական բռնության ցուցանիշներն աճում են:
Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ աղջիկների մի ողջ սերունդ իր ամբողջ կյանքում վճարի այս համավարակի գինը: Հետհամավարակային դարաշրջանում իրականացվող մեր աշխատանքների ճանապարհին աղջիկները պետք է լինեն համավարակի արձագանքման և հետևանքներից վերականգնման գլոբալ, ազգային և տեղական ծրագրերի կենտրոնում:
Իսկ դա նշանակում է չփակել դպրոցները, որպեսզի աղջիկները վերսկսեն կրթություն ստանալ, ինչպես նաև համապատասխան ներդրումներ անել, որպեսզի կրթությունից դուրս մնացած աղջիկները լրացնեն բաց թողածը:
Դա նաև նշանակում է ներդնել հօգուտ աղջիկների առողջության և կրթության, այդ թվում վերարտադրողական և սեռական առողջության և իրավունքների:
Դա նշանակում է պաշտպանել աղջիկներին բռնության բոլոր ձևերից, այդ թվում՝ վնասակար այնպիսի գործելակերպերից, ինչպիսիք են անչափահաս աղջիկների ամուսնություններն ու կանանց սեռական օրգանների խեղումը:
Զորեղացած աղջիկները զորացնում են առաջխաղացումը: Աշխարհում բոլոր աղջիկները տեր են կանգնում իրենց իրավունքներին և կոչ են անում հենց այսպիսի քայլեր ձեռնարկել: Մենք պետք է ականջալուր լինենք նրանց: Համաշխարհային կայունությունը, խաղաղությունը և բարեկեցությունը կախված են դրանից:
Կանանց միջազգային օրը եկե՛ք կորոնավիրուսային համավարակի վերականգնման աշխատանքներում աղջիկներին ուղղած մոտեցում ցուցաբերելու հանձնառություն ստանձնենք, ինչը կօգնի ստեղծել ավելի արդար և հավասար հետհամավարակային աշխարհ աղջիկների համար և ավելի պայծառ, ավելի խաղաղ և բարեկեցիկ ապագա բոլորիս համար»:

Здоровье 13:39 08/03/2022 В мире
Мы должны уделять приоритетное внимание девочкам в процессе постковидного восстановления, говорится в заявлении Исполнительного директора ЮНИСЕФ Кэтрин Рассел по случаю Международного женского дня.
«В Международный женский день мы выражаем признательность международному сообществу за результаты, достигнутые им в процессе напряженной работы в интересах женщин и девочек всего мира. Мы отмечаем выдающиеся достижения женщин и девочек в наших обществах. Мы также намерены удвоить свои усилия по распространению достигнутых результатов на каждую девочку, где бы она ни находилась.
Однако борьба за гендерное равенство далека от завершения. Стоит отметить, что и до COVID-19 гендерное неравенство оставалось самой распространенной и серьезной формой несправедливости нашего времени. Последствия пандемии усугубили сложившуюся ситуацию.
Сегодня, когда мы вступаем в третий год пандемии COVID-19 и прилагаем усилия по ее ликвидации и переходу к новой эпохе, истинное восстановление должно соответствовать принципу гендерного равенства.
COVID-19 разрушает жизнь девочек. Продолжающееся закрытие школ, экономические потрясения и перебои в обслуживании ставят под угрозу здоровье, благополучие и будущее наиболее уязвимых девочек. Во всем мире более 11 миллионов девочек могут уже не вернуться в школу после пандемии. Еще 10 миллионов девочек подвергаются риску быть выданными замуж в детском возрасте в течение следующего десятилетия. Кроме того, по данным ЮНФПА, могут иметь место еще 2 миллиона случаев проведения калечащих операций на женских половых органах.
Поскольку из-за карантина детям приходится проводить больше времени в домашних условиях, девочки выполняют все больше работы по дому. Многие из них вынуждены тесно контактировать с лицами, применяющими к ним насилие, и лишены возможности обратиться в службы и сообщества, помогающие обеспечить их защиту. Число случаев гендерного насилия, включая акты сексуального насилия, растет.
Мы не можем допустить, чтобы поколение девочек до конца жизни несло издержки, связанные с нынешней пандемией. В процессе продвижения к эпохе после ее завершения необходимо уделять девочкам первоочередное внимание при разработке глобальных, национальных и местных планов борьбы с пандемией и восстановления.
Это означает принятие мер по обеспечению дальнейшей работы школ с целью предоставления девочкам возможности вернуться к учебе и вложение средств в ресурсы, которые помогут отставшим наверстать упущенное.
Это означает новые инвестиции в здоровье и образование девочек, в том числе в их сексуальное и репродуктивное здоровье и права, и улучшение доступа девочек к качественным услугам по охране здоровья и обеспечению поддержания гигиены во время менструации.
Это означает защиту девочек от всех форм насилия, включая приносящие вред практики, такие как детские браки и калечащие операции на женских половых органах.
Девочки, обладающие бóльшими правами и возможностями, способствуют прогрессу. Девочки всего мира отстаивают свои права и призывают к принятию именно таких мер. Мы должны к ним прислушаться. От этого зависят глобальная стабильность, мир и процветание.
Отмечая Международный женский день, давайте возьмем на себя обязательства по обеспечению ориентированного на девочек постковидного восстановления, которое поможет создать после завершения пандемии более справедливый и равноправный мир для девочек и более светлое, мирное и благополучное будущее для всех нас», - говорится в заявлении.