Տնտեսություն 16:58 09/03/2022
Գինեգործությունը տեղափոխվում է լեռներ. ծովի մակերևույթից 2080 մետր բարձրության վրա՝ Սմբատաբերդի և Ցախաց քարի հարևանությամբ, գտնվում է «Մարան» ընկերության օրգանիկ խաղողի այգին։
Ակբա բանկից հայտնում են՝ «Մարանն» անկախ Հայաստանի առաջին գինի արտադրող մասնավոր ընկերությունն է, իսկ այժմ առաջամարտիկներից է օրգանական գինեգործության մեջ:
«Մարան» ընկերության հիմնադիր Ավագ Հարությունյանը, երբ որդիների հետ հիմնում էր օրգանիկ այգին, գիտեր, որ ծախսերն ավելի մեծ են լինելու, դժվարությունները՝ շատ. պետք են վստահելի գործընկերներ, ովքեր միասին կանցնեին ամբողջ ճանապարհը։
«Մարանը» մասնակցեց Ակբա բանկի և Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) համատեղ իրականացվող «Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման» ծրագրին և ստացավ օրգանական գինի արտադրողի սերտիֆիկատ:
«Երբ տնկում էինք այս այգին, այն գլխից էլ հասկանում էինք, որ մեծ ծանրության տակ ենք մտնում: Երկար պետք է աճեցնես, որ հետո բերք ունենաս: Եթե չլիներ այն աջակցությունը, որ տրվեց Ակբա բանկի ու NABU-ի կողմից, դժվար կարողանայինք դուրս գալ այս իրավիճակից: Այգին տնկել ենք ձեռք չտալով ոչ մի թփի ու քարի։ Փորձել ենք ձեռք չտալ լանդշաֆտին։ Առողջ, գեղեցիկ ու որակյալ բերքի աճեցման համար օգտագործել ենք միայն օրգանական նյութեր»,– նշում է «Մարան» ընկերության հիմնադիր Ավագ Հարությունյանը:
«Մարանն» այժմ արտահանվում է տասից ավելի երկրներ՝ Ավստրալիա, Թայվան, Չինաստան, Չեխիա, Լեհաստան, Նիդերլանդներ, Ֆրանսիա, ԱՄՆ և այլ երկրներ։

Economy 13:58 10/03/2022 Armenia
Winemaking advances to the mountains: at an altitude of 2080 meters above the sea level, next to Smbataberd and Tsaghats Kar, is the organic vineyard of Maran company. The company has founded the highest vineyard in the organic world with the philosophy of preserving and balancing biodiversity.
Maran is the first private wine producer in independent Armenia and now it is one of the pioneers in organic winemaking.
When Founder of Maran company, Avag Harutyunyan, was founding the organic vineyard with his sons, he knew that there were going to be bigger expenses and more difficulties. They needed reliable partners who would go down that road together with them.
Maran took part in the Organic Agriculture Development program, implemented jointly by ACBA Bank and German Nature Protection Union (NABU) and received a certificate of an organic wine maker.
“When we were planting this vineyard, from the beginning we had the understanding that we were taking a great weight on our shoulders. You have to grow it for a long time, to have crops later. If not for the support from ACBA Bank and NABU, we wouldn’t have managed to overcome this situation. We have planted the vineyard not touching any bushes or stones. We have tried not to touch the landscape. We have used only organic materials to grow healthy, Maran is now exported to more than ten countries – Australia, Thaiwan, China, Czech Republic, Poland, the Netherlands, France, U.S. etc.