Քաղաքական 11:15 11/03/2022 Աշխարհում
Ռուսաստանը Ուկրաինայում ԱՄՆ ռազմա-կենսաբանական ծրագրերի վերաբերյալ ուրբաթ օրը դիմել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ հրավիրելու առաջարկով: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հինգշաբթի օրը հայտարարել է Համաշխարհային կազմակերպությունում Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ներկայացուցչի առաջին տեղակալ Դմիտրի Պոլյանսկին։
«Ռուսական առաքելությունը մարտի 11-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ է խնդրել՝ քննարկելու Ուկրաինայի տարածքում ԱՄՆ ռազմա-կենսաբանական գործունեությունը»,- գրել է նա Twitter-ում։
Վաշինգտոնը պնդում է, որ ԱՄՆ-ի պատվերով Ուկրաինայի կենսաբանական լաբորատորիաների աշխատանքի մասին հայտարարությունները քարոզչություն և ապատեղեկատվություն են։ Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորյա Նուլանդը, ելույթ ունենալով ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում մարտի 8-ին կայացած լսումների ժամանակ, նշել է, որ Ուկրաինայում կան «կենսաբանական հետազոտությունների օբյեկտներ», և Վաշինգտոնը փորձում է կանխել դրանց անցումը ռուսական ուժերի վերահսկողության տակ։
Նման հայտարարություն է արել Նուլանդը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե Ուկրաինայում արդյոք կա կենսաբանական կամ քիմիական զենք։

Politics 12:25 11/03/2022 World
Russia has requested holding a UN Security Council meeting on Friday, March 11, to discuss US military biological programs in Ukraine, TASS reports, citing Russian First Deputy Permanent Representative to the UN Dmitry Polyansky.
"Russian Mission asked for a meeting of Security Council for 11 March to discuss the military biological activities of the US on the territory of Ukraine," he wrote on Twitter.
Washington rejects reports about the work of biological labs in Ukraine on US orders as propaganda and disinformation. However, US Deputy Secretary of State for Political Affiars Victoria Nuland told the US Congress on March 8 that biological research facilities are operating in Ukraine, and Washington seeks to prevent Russian forces from taking them under control.
Earlier, head of Russian Nuclear, Chemical and Biological Protection Troops Igor Kirillov informed that a network of over 30 biological laboratories was established in Ukraine, contracted by the US Defense Threat Reduction Agency (DTRA). According to Kirillov, on February 24, all these laboratories received an order from the Ukrainian Health Ministry to completely dispose of biological agents stockpiled in those laboratories. Kirillov noted that the disposal procedure was aimed at their irreplaceable destruction, because, apparently, everything necessary for further implementation of the military biological program has already been evacuated from the Ukrainian territory.