Քաղաքական 14:49 11/03/2022 Հայաստան
Ուկրաինայում տեղի ունեցող զարգացումները հերթական անգամ ցույց տվեցին մեր կառավարության անտարբերությունը  սփյուռքի մեր հայության, Հայաստանի սահմաններից դուրս գտնվող մեր քաղաքացիների նկատմամբ։ Այս մասին «Ժողովուրդ» օրաթերթին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Վանեցյանը։
Նա շեշտել է, որ մինչև այսօր մենք չունենք հստակություն, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկել  արտգործնախարարությունն Ուկրաինայում գտնվող մեր քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով, ինչ քայլեր են ձեռնարկել սփյուռքի հարցերով հանձնակատարի գրասենյակը և մյուս պատկան մարմինները մեր հայրենակիցների խնդիրները լուծելու ուղղությամբ։
«Չունե՞նք արդյոք մտավախություն, որ այս ամենն իր անդրադարձը կունենա սփյուռքի հետ մեր հարաբերությունների, սփյուռքի կողմից մայր հայրենիքի նկատմամբ վստահության վրա», - նշել է Վանեցյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ այս ամենին զուգահեռ «մենք ամենօրյա կտրվածքով խիստ մտահոգիչ տեղեկություններ ենք ստանում Ուկրաինայի հայերից՝ դեսպանատան արձագանքի, նրանց աշխատանքի մասին, ինչը պարզապես անթույլատրելի կեցվածք է, և պետության կողմից հանցավոր անգործության հերթական դրսևորում»։
Նույն հարցազրույցում ընդդիմադիր գործիչն անդրադարձել է նաև արտագաղթի մեծ ծավալներին, նշելով, որ այն համեմատության մեջ է 90-ականներին արձանագրված ցուցանիշի հետ:
«Հիշում ենք՝ ինչ մարդկային ու մասնագիտական մեծ ռեսուրսների կորուստ ունեցանք այն ժամանակ: Ցավոք մտավախություն ունեմ, որ մենք այսօր նորից բախվել ենք այդ մարտահրավերին: Ի՞նչ է անում պետությունն այս ուղղությամբ՝ ոչինչ, ավելի ճիշտ անում է քայլեր՝ խթանող արտագաղթի ծավալները։ Ես ավելին ասեմ, այսօր մենք ականատես ենք լինում Ռուսաստանից, Ուկրաինայից մեծ թվով մարդկանց Հայաստան տեղափոխվելու գործընթացին՝ պայմանավորված ուկրաինական զարգացումներով: Անկեղծորեն չեմ բացառում, որ հետագայում այս իշխանությունները կփորձեն արտագաղթի վիճակագրություն էլ խեղաթյուրել՝ օգտագործելով այսօր Հայաստան տեղափոխվողների թիվը: Ես անգամ սա չեմ բացառում», - ասել է Վանեցյանը:
Անդրադառնալով արտագաղթի պատճառներին՝ Վանեցյանը Հայաստանում և Արցախում այսօր առկա անվտանգային լրջագույն խնդիրներին հավելել է մի շարք այլ պատճառներ՝ սկսած մարդու իրավունքների վիճակից մինչև սոցիալ-տնտեսական խնդիրներ։
«Ապօրինի ձերբակալությունները, քաղաքական հետապնդումներն այս իշխանությունների ձեռագիրն են, դրա մասին մենք առիթ ունեցել ենք բավական մանրամասն խոսելու։ Անմխիթար վիճակում է այսօր մեր դատաիրավական համակարգը. պարզապես խայտառակություն է դատավորին իր մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելու համար հետապնդման ենթարկելը։ Մենք ժողովրդավարության առումով արագ տեմպերով հետ ենք գլորվում, և սա փաստ է», - ասել է Վանեցյանը։
Ընդդիմադիր գործիչը կարևորել է նաև տնտեսական խնդիրները՝ գնաճից ու թանկացումներից մինչև ներդրումային սպառված գրավչություն, արդյունավետ հակաճգնաժամային քաղաքականության բացակայություն, բիզնես անորոշություն, պետության կողմից կարճաժամկետ որոշումների ընդունում և այլն:
«Մի բան հստակ է՝ կառավարման մինիմալ ունակություն չունեցող այս իշխանությունը չի կարող որևէ իրական արդյունքի հասնել ճգնաժամայի՛ն կառավարման հարցում։ Իսկ մենք փաստենք, որ այսօր մեր երկիրը ճգնաժամի մեջ է, որին էլ, ի դեպ, մեզ հասցրել է նույն այս իշխանությունը», - նշել է Վանեցյանը։

Политика 15:12 11/03/2022 Армения
События в Украине в очередной раз продемонстрировали безразличие наших властей к армянам Диаспоры, к находящимся за пределами Армении нашим гражданам. Об этом в интервью газете «Жоховурд» заявил руководитель фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении, председатель партии «Айреник» («Отечество») Артур Ванецян.
«По сей день нет четкого представления, какие шаги предприняли МИД, офис уполномоченного по делам Диаспоры и другие ответственные структуры для обеспечения безопасности наших соотечественников в Украине и решения их проблем. Не беспокоит ли нас то, что это скажется, в том числе, и на наших взаимоотношениях с Диаспорой, создаст проблему доверия Диаспоры к родине?
Вместо этого, мы ежедневно получаем тревожные сведения от армян Украины относительно рефлексий и работы посольства. Подобная позиция недопустима и является проявлением преступной халатности со стороны государства», – отметил он.
В том же интервью оппозиционный деятель коснулся показателей темпа роста эмиграции, указав, что они сопоставимы с темпами эмиграции 90-ых.
«Вспомним, какие большие человеческие и профессиональные ресурсы мы потеряли тогда. Увы, у меня есть опасения, что сегодня мы вновь столкнулись с аналогичными вызовами. Что делает государство в этом направлении? Ничего. Точнее предпринимает шаги, способствующие ускорению эмиграции. Скажу больше, сегодня мы становимся свидетелями процесса притока в Армению большого числа людей из Украины и России, обусловленного ситуацией вокруг Украины. Я, если честно, не исключаю, что в дальнейшем эти власти попытаются исказить и статистику миграции, используя число приезжающих сегодня в Армению лиц. Я даже этого не исключаю», – указал он.
Касаясь причин эмиграции, он отметил, что их – масса. «Наряду с проблемами безопасности в Армении и Арцахе, которые непосредственно касаются условий жизни человека, есть и другие проблемы: от позорного состояния прав человека в стране до социально- экономических проблем. Незаконные аресты и политические преследования являются визитной карточкой этой власти, об этом мы уже имели повод поговорить подробно. В удручающем положении находится и судебно-правовая система: преследовать судью за осуществление его профессиональных обязанностей – это просто позор. Мы быстрыми темпами деградируем в вопросах демократии и это факт.
Попытаюсь обратиться к экономическим проблемам и крайней степени неопределенности в этой сфере. Во-первых, подорожание продуктов базовой продовольственной корзины, что уже второй год как бьет по обеспечению минимальных потребностей гражданина. В этом году к этому прибавилось и повышение тарифов на электроэнергию, газ и воду.
Это серьезная проблема для людей, особенно когда при постоянных подорожаниях доходы остаются на том же уровне, а в действительности, в результате роста цен доходы сокращаются. А почему не растут доходы? Потому что экономика прекратила генерировать продуктивность, или генерирует на недостаточном уровне. Здесь причины более глубинные: исчерпанная инвестиционная привлекательность, отсутствие эффективной антикризисной политики, неопределенность условий для бизнеса, принятие правительством краткосрочных решений, не носящих стратегический и тактический характер. Попробуйте ко всему этому добавить косвенное влияние последствий российско-украинской войны, в связи с которым также, мягко говоря, не проводится работы по разработке стратегии и оценке рисков.
О вышеназванных проблемах сигнализирует и бизнес, и экспертное сообщество, однако, в ответ мы уже почти два года слышим, что кризис преодолен, рост цен затронул пару товаров, инвестиции текут бурной рекой, а все вокруг живут лучше, чем когда-либо. Именно это один из основных наших вызовов – поверхностное восприятие ситуации или просто показушная имитация работы. Безусловно, плюс ко всему и отсутствие видения будущего, о чем я уже упомянул», – пояснил Ванецян.
«Очевидно одно – эта власть, не имеющая минимальных навыков управления, не может достичь каких-либо реальных результатов в вопросе кризисного управления. Мы же зафиксируем, что сегодня наша страна находится в кризисе, в который нас, кстати, ввергла эта же власть», – подчеркнул он.