Տնտեսություն 17:52 12/03/2022 Հայաստան
Օտարերկրյա ընկերությունները ավելի պատրաստակամ են դարձել Հայաստանում բիզնես բացելու հարցում և խոսքը հիմնականում վերաբերում է ՏՏ ընկերություններին: Այդ մասին ռեպորտաժ է պատրաստել «ՄԻՐ 24» հեռուստաալիքը:
Ռեպորտաժում ասվում է, որ ԱՊՀ երկրներից, ԱՄՆ-ից, Բրիտանիայից, Հնդկաստանից ավելի քան 40 ընկերություն մեկ շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում գրանցում են ստացել՝ հիմնականում ՏՏ ոլորտում։ Վերջիններս գտնում են, որ Հայաստանն ունի լոյալ օրենսդրություն, որը թույլ է տալիս արագ սկսել սեփական բիզնեսը:
Մասնագիտացված ընկերությունները օտարերկրացիներին օգնում են փաստաթղթեր կազմել, իրազեկվել հայկական օրենսդրությունից, գտնել մատչելի բնակարաններ և չշփոթվել տեղեկատվության առատության մեջ։
«Մեր նպատակն է առաջին հերթին օգնել այն մարդկանց, ովքեր կարող են հարմարվել Հայաստանին և աշխատաշուկային: Ընտրում ենք երեք հիմնական չափանիշների հիման վրա. աշխատաշուկա, երրորդ՝ Հայաստան տեղափոխվելու մոտիվացիան, որքանով են նրանց մասնագիտացումը և փորձը համընկնում Հայաստանի աշատանքի շուկայի պահանջարկին և որքանով են նրանք ճկուն ու պատրաստ հարմարվելու նոր երկրում»,-ասել է «Repat Armenia» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վարդան Մարաշլյանը։

Экономика 12:26 12/03/2022 Армения
Зарубежные фирмы стали охотнее открывать бизнес в Армении. В основном это касается IT-компаний, передает корреспондент «МИР 24».
Страны СНГ, США, Британия, Индия – за неделю больше 40 компаний получили прописку в Армении. В основном, IT-сфера. Говорят, что в стране лояльное законодательство. Открыть свое дело можно быстро.
Оформить документы, вникнуть в законодательство, найти доступное жилье и не запутаться в обилии информации иностранцам помогают специализированные компании.
«Нашей целью является в первую очередь помощь тем людям, которые могут адаптироваться к Армении и к рынку труда здесь, отбираем исходя из трех основных критериев: мотивация переехать именно в Армению, насколько их профессия и опыт совпадают с требованиями армянского рынка труда и третье – насколько они гибки и готовы к адаптации в новой стране», – отметил исполнительный директор фонда «Репат Армения» Вартан Марашлян.