Գյուղատնտես. Ջերմաստիճանի կտրուկ անկումը կնվազեցնի բերքի հնարավոր վնասները
Վերջին օրերին ջերմաստիճանի կտրուկ անկում գրանցվեց։ Գիշեր հանրապետության ողջ տարածքում գրանցվում է զրոյից ցածր ջերմաստիճան։
Անցած գիշեր Շիրակում, Լոռիում, Արագածոտնում ջերմաստիճանը հասել է -14-ի, Գեղարքունիքում՝ -15-ի, Վայոց Ձորում՝-13-ի, Տավուշում՝ -7-ի, Արարատում՝ -3-ի, Արմավիրում՝ -4-ի, Սյունիքում՝ -2-ի։
Առաջիկա օրերին օդի ջերմաստիճանն էապես չի փոխվի: Տեղումները լեռնային և նախալեռնային շրջաններում կլինեն ձյան տեսքով:
Ինչպե՞ս կանդրադառնա ջերմաստիճանի կտրուկ անկումը գյուղատնտեսության, ծառերի ու մշակաբույսերի, դրանց բերքատվության վրա։
Գյուղատնտես, գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշում է՝ անհանգստանալու կարիք չկա, ցուրտը նույնիսկ պետք էր։
«Այս տարվա ձմեռը բավականին տաք էր, ինչպես նշում են պաշտոնական աղբյուրները ջերմաստիճանը 4-5 աստիճանով բարձր է եղել նորմայից։ Հունվար, փետրվար ամիսներին ցանկալի չէ նման տաք եղանակը։ Եթե ջերմաստիճանը շարունակեր բարձր մնալ, ապա մենք կանգնելու էինք լուրջ խնդիրների առջև, քանի որ ակտիվ հյութաշարժություն էր արդեն սկսում»,-ասում է Պետրոսյանը։
Նա դրական է գնահատում եղանակի ցրտելը, հակառակ պարագայում Արարատյան դաշտավայրում ծիրանենին արդեն ծաղկած կլիներ։ Ջերմաստիճանի անկումը կանխեց բողբոջների բացվելը։
«Իհարկե, ճիշտ չէ միանաշնակ ասել, որ ջերմաստիճանի կտրուկ տատանումները չեն վնասում գյուղատնտեսությանը։ Սակայն այդ վնասն էական ազդեցություն չի կարող ունենալ բերքի վրա։ Այնպես որ հիմա կարող ենք ասել, խնդիրներ չունենք։ Ցածր ջերմաստիճանը հնարավարություն կտա երկարաձգել տաբեր ծառատեսակների ծաղկումը»,-մանրամասնում է մասնագետը։
Վտանգ չի սպառնում նաև բացված, էտված խաղողի այգիներին։ Ցրտի պատճառով խաղողի վազերը ուշ կբողբոջեն, ցրտահարության հավանականությունն էլ կնվազի։ Արարատյան դաշտավայրում ցրտահարության վտանգը դեռ կպահպանվի մինչև ապրիլի սկիզբը։
«Եթե ծառերը լինեին ծաղկման փուլում կամ արդեն ծաղկած, բնականաբար կտուժեին։ Այս փուլում ջերմաստիճանն անվտանգ է նաև հացահատիկային մշակաբույսերի, բազմամյա խոտաբույսերի համար»,-ասում է Պետրոսյանը։
Գյուղատնտեսը գյուղացիական տնտեսություններին հորդորում է ջերմաստիճանի բարձրացման դեպքում շատ չոգևորվել, սածիլները բաց դաշտ չտեղափոխել, ջերմասեր մշակաբույսերի ցանք չկատարել։
«Պետք է միշտ հիշել՝ մենք գտնվում ենք այնպիսի տարածաշրջանում, որ ջերմաստիճանի կտրուկ տատանումներ կարող են գրանցվել, պետք չէ շտապել։ Ջերմասեր մշակաբույսերի՝ լոլիկի, սմբուկի, պղպեղի սածիլները պետք է դաշտ տեղափոխել, երբ ցրտահարության վտանգն անցել է»,-խորհուրդ է տալիս Գառնիկ Պետրոսյանը։

Общество 16:14 14/03/2022 Армения
В последние дни на территории Армении регистрируется резкое понижение температуры воздуха. Ночью температура на всей территории республики опускается ниже нуля.
Минувшей ночью температура воздуха в Шираке, Лори, Арагацотне достигла -14°C, в Гегаркунике – -15°C, Вайоц Дзоре – -13°C, Тавуше – -7°C, Арарате – -3°C, Армавире – -4°C,  Сюнике – -2°C.
Температура воздуха в ближайшие дни существенно не изменится. Осадки в горных и предгорных районах будут в виде снега.
Как резкое понижение температуры повлияет на сельское хозяйство, деревья и сельскохозяйственные культуры, их урожайность?
Агроном, экс-заместитель министра сельского хозяйства Армении Гарник Петросян в беседе с корреспондентом Panorama.am отмечает: волноваться не о чем, холода даже были нужны.
«В этом году зима была достаточно теплой, как отмечают официальные источники, температура воздуха была на 4-5 градусов выше нормы. Такая теплая погода не желательна в январе и феврале. Если бы температура воздуха продолжала оставаться высокой, то мы столкнулись бы с серьезными проблемами, потому что уже начиналось активное сокодвижение», – говорит Петросян.
Он положительно оценивает похолодание, иначе в Араратской долине уже зацвел бы абрикос. Падение температуры не позволило почкам раскрыться.
«Конечно, нельзя однозначно утверждать, что резкие перепады температур не вредят сельскому хозяйству. Однако этот ущерб не может оказать существенного влияния на урожай. Так что сейчас можно сказать, что у нас нет проблем. Низкая температура позволит отложить цветение разных деревьев», – уточняет специалист.
Опасности для виноградников тоже нет. Из-за холода виноградные лозы расцветут позже, вероятность повреждения винограда заморозками снизится. Угроза заморозков  в Араратской долине сохранится до начала апреля.
«Если бы деревья были в стадии цветения или уже в цвету, они, естественно, пострадали бы. На данном этапе установившаяся температура безопасна и для зерновых культур и многолетних трав», – говорит Петросян.
Агроном призывает фермерские хозяйства не переусердствовать в случае повышения температуры, не переносить рассаду на открытое поле, не сеять пока теплолюбивые культуры.
«Нужно всегда помнить, что мы находимся в регионе, где возможны резкие перепады температур, торопиться не нужно. Рассаду теплолюбивых культур – томатов, баклажанов, перца – нужно выносить в поле, когда минует опасность заморозков», – советует Гарник Петросян.