Քաղաքական 11:21 15/03/2022 Հայաստան
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը, անդրադառնալով «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանի պաշտոն ստանալուն, գրում է.
«Էդմոն Մարուքյանի համար շատ ուրախ եմ։
Տարիներ շարունակ ասում էի ու ապացուցում, որ նա և իր կուսակցությունն ընդդիմություն չեն, այլ Նիկոլի գրպանային կցորդը։
Մեծ մասը հասկանում էր ( վերջին համապետական և Վանաձորի ընտրություններին ԼՀԿ ստացած ձայները վկա), ոմանք նեղվում էին, Էդմոնն էլ ինձանից նեղանում էր։
Իզուր։ Ես ճիշտ էի, ոմանք՝ միամիտ էին, իսկ Էդմոնը՝ լատենտ նիկոլական։
Մարդկայնորեն ափսոս։ Նիկոլից խելացի, Նիկոլից գրագետ, Նիկոլից ներկայանալի։
Հա, հասկանում եմ, որ Նիկոլի պարագայում դա դժվար չէ, բայց այնուհանդերձ փաստը մնում է փաստ։
Ազգային ու պետական շահերի մասին ինձ լոլոներ չկարդալ։ Այդ շահերը նախ պահանջում են Նիկոլի հեռացում, ոչ թե սպասարկում։ Եվ երկրորդը… մեր մասնավոր զրույցների privacy-ն այս պահին կհարգեմ…Դեռ։
Ուստի Մարուքյանի հոգին ազատվեց «կառուցողական ընդդիմադիրի» դժոխային տառապանքներից։ Բայց փոխարենը վրեն վերջնականապես մնաց հանձնված Արցախն ու 5 000 տղա։
Հանգչես խաղաղությամբ որպես քաղաքական գործիչ։
Հ.Գ. Հա, մեկ էլ ԼՀԿ-ի Մանեի «տրոյկացման» օպերացիայից հետո մնացած հայրենասեր և ազնիվ տղերքն են ափսոս»։

Политика 16:06 15/03/2022 Армения
Заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян, комментируя назначение главы партии «Просвещенная Армения» Эдмона Марукяна на должность посла по особым поручениям, написал:
«Я очень рад за Марукяна.
Годами говорил и доказывал, что Эдмон Марукян и его партия – не оппозиция, а карманный придаток Никола.
Большинство понимали (полученные партией "Просвещенная Армения" на последних общереспубликанских выборах и выборах в Ванадзоре голоса - тому подтверждение), некоторые расстраивались, а Эдмон Марукян и вовсе обижался на меня.
Зря. Я был прав, некоторые – наивны, а Эдмон Марукян – латентный "николовец".
Мне по-человечески жаль. Он умнее Никола Пашиняна, грамотнее него и презентабельнее. Да, я понимаю, что в случае с Николом Пашиняном это несложно, но, тем не менее, факт остается фактом.
Не читайте мне нотаций про национальные и государственные интересы Армении. Эти интересы, прежде всего, требуют отставки Никола, а не обслуживания.
И второе… Я пока что буду уважать конфиденциальность наших личных разговоров… Пока.
Так что, душа Марукяна освободилась от адских страданий "конструктивного оппозиционера". Однако в обмен на ней окончательно осталась сдача Арцаха и 5 тысяч ребят.