Մոսկվան պատրաստ է աջակցել Բաքվի և Երևանի միջև բանակցային գործընթացին. Զախարովա
Մոսկվան ողջունում է Բաքվի և Երևանի պատրաստակամությունը՝ սկսելու խաղաղ պայմանագրի նախապատրաստումը և պատրաստ է աջակցել բանակցային գործընթացին, ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։
«Մենք ողջունում ենք Բաքվի և Երևանի պատրաստակամությունը՝ սկսելու Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստումը և վերահաստատում ենք մեր մտադրությունը՝ ամեն կերպ աջակցելու բանակցային գործընթացին»,- հինգշաբթի օրը կայացած ճեպազրույցում ասել է Զախարովան։
Նա հավելել է, որ դեռ վաղ է խոսել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ժամկետների մասին։
- Խաղաղությունը երկկողմանի գործընթաց է, տանգոյի նման մի բան է, այն երկուսով են պարում. Արթուր Ղազինյան
- Խաղաղության գինը. Բաքուն հրապարակել է իր պայմանները
- Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկել է համապարփակ խաղաղության պայմանագիր, սպասում են Հայաստանի արձագանքին. Չավուշօղլու
- Ադրբեջանը շարունակում է խաղաղ բնակչության նկատմամբ օգտագործել ականանետեր և խոշոր տրամաչափի հրաձգային զենքեր. Արցախի ՆԳՆ

Политика 16:27 17/03/2022 В мире
Москва приветствует готовность Еревана и Баку приступить к подготовке мирного договора, готова содействовать переговорному процессу, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге в четверг.
«Мы приветствуем готовность Баку и Еревана приступить к подготовке мирного договора между Азербайджаном и Арменией и подтверждаем наш настрой на всемерное содействие переговорному процессу», – сказала Захарова на брифинге в четверг.
Она добавила, что пока преждевременно говорить о сроках подписания мирного договора.
Отвечая на вопрос, как в РФ оценивают предложенные Азербайджаном 5 принципов мирного договора, Захарова сказала:
«Я только что на этот вопрос ответила. Мы приветствуем готовность, готовы этому содействовать. Стороны будут, конечно, решать все вопросы между собой. Вся помощь и содействие им со стороны России будут оказаны. Безусловно, сейчас речь идет о переговорном процессе».