Քաղաքական 16:35 17/03/2022 Տարածաշրջան
«Ավելի քան մեկ շաբաթ է, ինչ Արցախի Հանրապետությունում հումանիտար աղետ է՝ ադրբեջանական կողմից գազատարը պայթեցնելու նաև Ադրբեջանի իշխանությունների՝ դրա վերանորգումը խոչընդոտելու հետևանքով։ Հանրապետությունում գազ չկա, ցուրտ եղանակի ֆոնին էլեկտրաէներգիայի հետ կապված մեծ խնդիրներ կան: Բացի այդ, ադրբեջանցի զինծառայողները պարբերաբար գնդակոծում են Արցախի գյուղերը՝ հրազենային զինատեսակներով և նույնիսկ ականանետերով, մի շարք գյուղերի բնակիչներից պահանջում են լքել իրենց տները՝ խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները։
Ինչպե՞ս է Ռուսաստանը վերաբերվում Բաքվի այս գործողություններին, և ի՞նչ է արվում Արցախի Հանրապետության բնակիչների անվտանգությունն ապահովելու և բնական գազամատակարարումը վերականգնելու համար»։
«Այո, մենք մտահոգված ենք այս տարածաշրջանում և հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշ հատվածներում ստեղծված իրավիճակով։ Մարտի սկզբից մենք արձանագրում ենք հրադադարի կանոնավոր խախտումներ։ Ռուսական խաղաղապահ զորախումբն իր պատասխանատվության գոտում համապատասխան միջոցներ է ձեռնարկում կայունությունն ապահովելու և իրավիճակը վերահսկելու համար, և այդ ջանքերի շնորհիվ մարտի 13-ից ի վեր զինված միջադեպեր չեն գրանցվել։
Ինչ վերաբերում է հիշատակված սահմանային խնդրին, ապա մենք կողմ ենք, որ դրա սահմանազատման գործընթացը հնարավորինս շուտ սկսվի՝ համապատասխան երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծմամբ»,- պատասխանել է Զախարովան։
ՌԴ ԱԳ խոսնակը նաև հավելել է. «Մենք տեղյակ ենք գազատարի վթարի հետ կապված ծանր հումանիտար իրավիճակից, այդ խնդիրը լուծելու համար կապի մեջ ենք երկու կողմերի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ։ Մեր դիրքորոշումն այն է, որ պետք է խուսափել քայլերից, որոնք խնդիրներ կստեղծեն խաղաղ բնակիչների համար և կվատացնեն առանց այն էլ ծանր հումանիտար իրավիճակը։ Մենք այս ուղղությամբ աշխատում ենք միջազգային և արտաքին քաղաքական այլ ոլորտներում իրավիճակի զարգացումներից անկախ և դրանց դինամիկայից դուրս։ Մեզ համար նշված տարածաշրջանում իրավիճակի կարգավորումն առաջնահերթություն է, և դա գիտակցում են բոլոր կողմերը»։

Политика 15:44 17/03/2022 В мире
Официальному представителю МИД РФ Марии Захаровой на брифинге в четверг был задан вопрос о газопроводе в Арцахе:
«Больше недели в Нагорном Карабахе гуманитарная катастрофа после взрыва газопровода азербайджанской стороной, препятствования его ремонту властями Азербайджана. В республике нет газа, большие проблемы с электричеством на фоне холодной погоды. Кроме того, азербайджанские военнослужащие регулярно обстреливают села Арцаха из стрелкового оружия и даже минометов, требуют от жителей ряда сел покинуть свои дома – в нарушение трехстороннего заявления 9 ноября 2020 года. Как Россия расценивает эти действия Баку и что делается для обеспечения безопасности жителей Нагорного Карабаха и восстановления нормальной подачи газа?»
«Да, мы обеспокоены ситуацией в этом регионе, и на отдельных участках армяно- азербайджанской границы. Отмечаем с начала марта регулярные нарушения режима прекращения огня. Российский миротворческий контингент в зоне свой ответственности предпринимает соответствующие меры по обеспечению стабильности, контроля обстановки, и благодаря этим усилиям с 13 марта вооруженных инцидентов не фиксируется.
Что касается упомянутой границы, то мы выступаем за скорейший запуск процесса ее делимитации, с созданием соответствующей двусторонней комиссии», – отметила Захарова в ответ.
«Мы знаем о тяжелой гуманитарной ситуации в связи с аварией на газопроводе, находимся в контакте с обеими сторонами – Арменией и Азербайджаном – в целях решения данной проблемы. Заключается наша позиция в том, что следует избегать шагов, которые создавали бы проблемы жителям, гражданским лицам и усугубляли бы и без того не простую гуманитарную ситуацию», – подчеркнула Захарова.
«Мы исходим из того, что мы работаем на этом направлении вне развития ситуации и ее динамики на других международных и внешнеполитических направлениях. Для нас ситуация урегулирования в упомянутом регионе является приоритетной, и все участники об этом знают», – сказала она.