Քաղաքական 13:54 18/03/2022 Աշխարհում
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Միշել Բաչելետը կոչ է արել Բելառուսին ազատ արձակել բոլոր ակտիվիստներին, ընդդիմադիր գործիչներին և լրագրողներին։ Բաչելետի խոսքով՝ այդ երկրում մոտ 1100 մարդ կալանավորված է «քաղաքական դրդապատճառներով», նշում է Ռոյթերսը։
Ամերիկայի ձայնը գրում է, որ ինգշաբթի օրը ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում՝ Բաչելետը հայտարարել է, որ 2020 թվականի ընտրություններից ի վեր Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի կառավարությունը կիրառում է մարդու «համատարած և համակարգված» իրավունքների խախտում։
Պաշտոնական Մինսկն իրականացնում է «զանգվածային ռեպրեսիաներ, ներառյալ լայնածավալ ուժի անհամաչափ կիրառում», - ընդգծել է Բաչելետը։
Նա նաև հայտարարեց, որ 2020 թվականի օգոստոսին տեղի ունեցած ընտրություններից և ցույցերից հետո ձերբակալվել է 13,500 մարդ, և նրանցից շատերը բազմիցս ծեծի են ենթարկվել, ինչպես նաև բռնության այլ ձևերի, ներառյալ բռնաբարության:
Բելառուսի պատվիրակությունը մերժել է զեկույցի եզրակացությունները։ Մինսկի խոսնակ Անդրեյ Տարանդան պնդում էր, որ Բաչելետի ելույթը լի էր կեղծ մեղադրանքներով։
«Մեր հետազոտությունը ցույց տվեց, որ (Բելառուսի) կառավարությունը ձգտել է ճնշել բոլոր տեսակի քննադատությունները և ակտիվորեն փորձել խուսափել արդարադատությունից, պատասխանատվությունից և կատարված խախտումների վերաբերյալ ճշմարտությունից», - ասել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարը:
Նա կոչ է արել Բելառուսի կառավարությանը «անհապաղ ազատ արձակել բոլոր քաղաքական դրդապատճառներով բանտարկյալներին և դադարեցնել մարդու իրավունքների շարունակվող խախտումները»:

Politics 14:30 18/03/2022 World
The U.N. human rights chief said on Thursday that nearly 1,100 activists, opposition members and journalists are being detained on "politically motivated charges" in Belarus and called for their release, Reuters reported.
Michelle Bachelet said the government of President Alexander Lukashenko was carrying out violations of a "widespread and systematic nature" since large-scale protests against his contested victory in 2020's elections.
The Minsk government carried out a "massive crackdown including widespread excessive use of force", she said in an address to the U.N. Human Rights Council in Geneva.
Bachelet also said that 13,500 people had been arrested after the August 2020 election and protests, and many had suffered repeated beatings as well as rapes and other forms of violence.
Belarus's delegation dismissed her report, with its diplomat Andrei Taranda telling the forum: "It is filled with allegations and false accusations.
"Its conclusions and recommendations are aimed at supporting any structures and organisations, as long as they work against Belarus," Taranda added.
Bachelet said: "Our examination finds that the government has sought to suppress all forms of criticism and has actively tried to prevent justice, accountability and truth about the violations committed.
"I urge the government of Belarus to immediately release all prisoners sentenced on politically motivated grounds and cease all other ongoing human rights violations," she said.
Bachelet said that there were no reasonable grounds to expect national systems in Belarus to deliver justice, so other states should work towards holding perpetrators there to account.