Այս պահին կա Հայաստանի տարածք ադրբեջանական զինված ոչ թե 3, այլ 4 ներխուժում․ Արման Թաթոյան
2. Սյունիքի մարզի Գորիս համայնք (Սև լճի տարածք` Ակներ ու Վերիշեն գյուղերի հարևանությամբ) - 2021թ. մայիս:
3. Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնք (Կութ, Վերին Շորժա և մի շարք այլ գյուղեր) - 2021թ. մայիս:
4. Սյունիքի մարզի Ծավ գյուղին հարող սահմանային հատված - 2020թ. հոկտեմբեր:
Բոլորին խնդրում եմ չանտեսել Ծավ գյուղի հատվածում ՀՀ ներխուժումը և դա նույնպես նկատի ունենալ բոլոր գործողություններում:
Գորիս-Կապան և Կապան-Ճակատեն ճանապարհներին ադրբեջանական զինված ծառայողների անօրինական ներկայություն (2020թ. նոյեմբեր-դեկտեմբեր), ինչպես նաև այդ ճանապարհների անօրինական արգելափակումներ (2021թ. նոյեմբեր):
Չպետք է մոռանանք նաև, որ 2020թ. նոյեմբերից սկսած ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ծառայողները ներկա են հաճախ դեռ խորհրդային տարիներից օրինական փաստաթղթերով ՀՀ բնակիչներին պատկանող, ինչպես նաև համայնքային սեփականության հողատարածքներում ու տներում:
Այս ամենին զուգահեռ, ադրբեջանական իշխանությունները բարձրագույն մակարդակով շարունակում են ատելության, թշնամանքի քարոզի քաղաքականությունը և իրենց ներկայությամբ, ու ադրբեջանական զինված ծառայողները անհնարինության են վերածել մեր սահմանային բնակիչների բնականոն կյանքը»:
Լուսանկարները՝ Արման Թաթոյանի էջից։
- Քննություն է տարվում՝ զինծառայողի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ
- Երկրորդ զինծառայողի դին են հայտնաբերել
- Ժամկետային զինծառայողին ինքնասպանության են հասցրել
- ՀՀ ՊՆ. Ադրբեջանի ԶՈւ-ի սադրանքից հայկական կողմից զինծառայող զոհվելու մասին լուրը չի համապատասխանում իրականությանը

Law 11:58 18/03/2022 Armenia
At this point, there are four not three incursions of the Azerbaijani troops into sovereign Armenian territory, Armenia’s former Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan said on Thursday.
“At the moment, there are 4 not 3 incursions of Azerbaijani servicemen into the territory of Armenia:
1. Nerkin Hand village of Syunik Province - 2022. March.
2. Vardenis community of Gegharkunik Province (Kut, Verin Shorzha and a number of other villages, the area near Ishkhanasar) - 2021 May.
3. Goris community of Syunik Province (Black Lake area; near Akner and Verishen villages) - 2021 May.
4. Border section near Tsav village of Syunik Province - 2020 October,” he wrote on Facebook, sharing several photos.
Tatoyan also pointed to the unlawful presence of the Azerbaijani military on the Goris-Kapan and Kapan-Chakaten roads since late 2020 as well as illegal blockades of those roads since November 2021.
“We must remember that in the vicinity of Armenia’s villages, the Azerbaijani servicemen are still present in houses and lands owned by citizens and communities since 2020 November; often with Soviet era legal documents,” he said.
“Along with this, the Azerbaijani authorities continue their policy of Armenophobia, their policy of hatred and enmity at the highest level, while the Azerbaijani military made the normal lives of our border residents impossible through their presence and criminal acts,” Tatoyan noted.