Քաղաքական 15:08 18/03/2022 Աշխարհում
Բուլղարիայի արտաքին գործերի նախարարությունը պերսոնա նոն գրատա է հայտարարել 10 ռուս դիվանագետների։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է Բուլղարիայում Ռուսաստանի դեսպան Էլեոնորա Միտրոֆանովան։
«Պերսոնա նոն գրատա են հայտարարել տասը դիվանագետների, ձևակերպումը սովորական է՝ «գործունեություն, որն անհամատեղելի է նրանց կարգավիճակի հետ»։ Դա ընկալում ենք որպես ծայրահեղ անբարյացակամ արարք և մեզ իրավունք ենք վերապահում պատասխան գործողությունների», - հայտնել Է դիվանագետը։
Բուլղարիայի ԱԳՆ-ից ՏԱՍՍ-ին հայտնել են, որ դիվանագետները 72 ժամ ունեն հանրապետության տարածքը լքելու համար։ «Իրավասու մարմինների առաջարկով, որը համաձայնեցվել է վարչապետ Կիրիլ Պետկովի հետ, Բուլղարիան այսօր տասը ռուս դիվանագետների պերսոնա նոն գրատա է հայտարարել, նրանց տրվել է 72 ժամ՝ երկիրը լքելու համար», - ասվում է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ, որը հրապարակվել է ԱԳՆ պաշտոնական կայքում։

Politics 15:45 18/03/2022 World
The Bulgarian Foreign Ministry has declared 10 Russian diplomats personae non gratae, Russian Ambassador to Bulgaria Eleonora Mitrofanova told TASS.
"Ten diplomats have been declared personae non gratae, the wording is usual -" activities incompatible with their status." We perceive this as an extremely unfriendly act and reserve the right to retaliate," the diplomat said.
A spokesperson with the Bulgarian Foreign Ministry told TASS that diplomats have 72 hours to leave the territory of the republic.
"At the suggestion of the competent authorities, agreed with Prime Minister Kiril Petkov, Bulgaria today declared ten Russian diplomats personae non gratae. They were given a period of 72 hours to leave the country," reads an official statement published on the website of the Foreign Ministry.