Աշխարհի պրոբլեմները քիչ են, մեր իշխանություններն էլ տգետ, դավադիր ու կապիտուլյանտ են. Արտակ Զաքարյան
Վերանայվելու է ՆԱՏՕ-ն, ՆԱՏՕ-ի կազմը, միաբևեռ աշխարհն այլևս չի լինելու, բազմաբևեռ աշխարհի տրամաբանությունն է գործելու։ Լրագրողների հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀԿ ԳՄ անդամ, ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը։
Նրա խոսքով, խիստ կարևորվելու է Չինաստանի դերակատարությունը, մեր տարածաշրջանում ավելի սրվելու է Թուրքիայի և Իրանի մրցակցությունը։
«Այս ամենը մեծ կամ փոքր չափով վերաբերում է մեզ։ Աշխարհի պրոբլեմները քիչ են, իշխանություններն էլ տգետ, դավադիր ու կապիտուլյանտ են։ Ամենավատ պատմական ժամանակահատվածում ենք մենք ապրում։ Այս ամենից պետք է շատ լուրջ հետևություններ անենք։ Մենք աշխարհը, աշխարհակարգը չենք կարող փոխել և մեզ հարմարացնել, բայց գոնե մեր ներսը պարտավոր ենք կարգի բերել, որ ցանկացած զարգացման՝ և ամենավատ, և ամենալավ պատրաստ լինենք»,- ասաց Ա. Զաքարյանը։
Ըստ նրա, այս իշխանությունն արդեն պետք է փոխված լիներ, քանի որ նոր աշխարհակարգի, Հայաստանի նոր պրոբլեմների հետ որևէ առնչություն չունի, ընդհանրապես սրանք ավելի վատացնում են պետության վիճակը։
«Սխալ քաղաքականության հետևանքը կարող է լինել՝ պատերազմ, իզգոյի կարգավիճակում հայտնվել, մերժված լինել Ռուսաստանի, Արևմուտքի կոմից, զրկվել տնտեսական զարգացման հնարավորություններից։ Պարենային անվտանգության հարցերում հայտնվել վերջին վագոնում՝ տակը ինչ մնա կամ կտան, կամ չէ, կամ հայտնվենք ՄԱԿ-ի պարենի համաշխարհային ծրագրի սոցիալական երրորդ, չորրորդ երկրների ցանկում, էն որ ասում են՝ մի բան տվեք, ուտեն չմեռնան, մինչև տեսնենք՝ ինչ է լինում։ Սրան են տանում սրանք»,- ասաց քաղաքական գործիչը։
Նա ընդգծեց, որ Արցախի ու Հայաստանի անվտանգության հարցը լուծված չէ, երկիրը նույնիսկ չունի անվտանգության փոփոխված հայեցակարգ։
«Հայ-ռուսական համագործակցության ռեյլսը պետք է մեզ համար լինի առաջնային, մնացած բոլոր ռեյլսերը մեզ համար պետք է լինեն զուգորդող։ Մենք այն պետությունն ենք, որը չի կարող միագիծ, միավեկտոր գործողության մեջ լինի։
Մենք պետք է շատ կարևոր բան հասկանանք՝ Ռուսաստանին պետք է գործընկեր, ոչ թե վասալ։ Գործընկերն այն է, որ ինչ որ փուլերում դու ես նրան օգտակար լինում, ինչ որ փուլերում՝ նա քեզ»,- ասաց Արտակ Զաքարյանը։

Politics 16:36 19/03/2022 Armenia
The composition of NATO will be reviewed, and there will be no more unipolar world, Armenia’s former deputy defense minister and a member of the Executive Body of the Republican Party of Armenia (HHK), Artak Zakaryan told reporters on Saturday.
He states the role of China will be emphasized, while the rivalry between Turkey and Iran in the South Caucasus region will further intensify.
"And all this, to a greater or lesser extent, concerns us. As if the problems in the world are not enough, the Armenian authorities are ignorant, conspiratorial and capitulant. We are living through the worst period in history,’ he said.
"From all this we must draw the most important conclusions. We cannot change the world, the world order and adapt it to ourselves, but we must at least put what we have inside in order to be ready for any development: both for the worse and for the better," Zakaryan noted.
He states the current government should have been changed already because it cannot handle the new challenges facing Armenia, further worsening the situation.
"An incompetent policy can lead to war, the status of an outcast state rejected by Russia and the West, deprived of economic development. We may end up in the last carriage when it comes to food security... This is where they are leading us to," the politician said.
According to him, Armenia has not solved the issue of its security and the security of Artsakh, there is not even an amended concept of national security.
He highlighted the need for a multi-vector foreign policy, with its primary focus on cooperation with Russia. “We must also realize something very important: Russia needs a partner, not a vassal,” Zakaryan said.