Քաղաքական 11:14 24/03/2022 Հայաստան
Ադրբեջանը պարզապես փակել է գազատարի փականը, այդպիսով ապացուցելով, որ ինքն է հեղինակել նաև մարտի 7-ի պայթյունը. Փաշինյան
«Արդեն 3 օր Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները զրկված են բնական գազի մատակարարումից: Սա տեղի է ունեցել Ադրբեջանի միջամտության արդյունքում»,-կառավարության այսօրվա նիստում հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը և հավելեց. «Ինչպես գիտեք մարտի 7-ին Արցախին մատակարարող գազատարը պայթեցվել էր Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքում»:
Նրա խոսքով՝ ամենատարբեր պատրվակներով Ադրբեջանը թույլ չի տվել գազատարի վերանարոգումը և ի վերջո ինքն է նորոգել:
«Արդյունքում, մեր տեղեկություններով, գազատարի վրա տեղադրվել է փական և ահա մարտի 18-ին՝ 11 օր անց, 4 օրով Արցախի գազամատակարարումը վերականգնելուց հետո Ադրբեջանն մարտի 21-ին արդեն  առանց պայթյունների, պարզապես փակել է գազատարի փականը, այդպիսով ապացուցելով ,որ ինքն է հեղինակել նաև մարտի 7-ի պայթյունը»,-ասաց Փաշինյանը
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ առանձնակի ուշադրության է արժանի նաև այն փաստը, որ գազամատակարարման երկու դադարեցումներն էլ տեղի են ունեցել եղանակային բացառիկ պայմաններում, երբ մարտի 7-ին վերջին 30 տարիների մեջ աննախադեպ չափերի ձյուն էր տեղացել Արցախում և օդի ջերմաստիճանն աննախադեպ անկում էր ունեցել:

Politics 12:45 24/03/2022 Armenia
The Artsakh Armenians have been deprived of gas supply for three days now as a result of Azerbaijan's intervention, Nikol Pashinyan told a cabinet meeting on Thursday.
"As you know, on 7 March the gas pipeline to Artsakh was blown up in Azerbaijani-controlled territory,” he recalled.
Pashinyan stressed that under various pretexts the Azerbaijani troops did not allow Artsakh’s maintenance workers to repair the gas pipeline for 11 days, eventually doing it themselves.
"As a result, according to our information, a valve was installed on the gas pipeline. On March 18, 11 days later, after restoring the gas supply to Artsakh for four days, Azerbaijan simply shut off the valve on the gas pipeline without any explosions on March 21, thus proving that it was behind the March 7 explosion," he said.
Pashinyan called special attention to the fact that both times gas supplies to Artsakh were disrupted amid freezing temperatures and snowy conditions.