Հասարակություն 13:01 25/03/2022 Արցախ
ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը նոր՝ ճշտված տեղեկություններ է հրապարակել Արցախում վիրավորված զինծառայողների թվի վերաբերյալ։
«Այսօր գիշերը ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումների կողմից հրահրված փոխհրաձգության հետևանքով տարբեր աստիճանի վիրավորում է ստացել  պաշտպանության բանակի հինգ պայմանագրային զինծառայող:
Նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում»,-ասված է հողարդագրության մեջ։
Ավելի վաղ ՊԲ-ն հայտնել էր, որ մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները, ներխուժել են Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի, վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում:
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Արցախի համապատասխան մարմինների կողմից ժամեր տևած բանակցությունները էական արդյունքներ չեն տվել, և հակառակորդը չի վերադարձել ելման դիրքեր: Ավելին. ադրբեջանական ստորաբաժանումները մարտի 25-ի գիշերը  կրակ են բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով ինչպես տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ հարվածային ԱԹՍ: Ծավալված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից զոհվել է առնվազն 5 զինծառայող: Հայկական կողմից կա մեկ վիրավոր։

Политика 13:15 25/03/2022 Армения
Пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) опубликовала новые, уточненные данные о числе получивших ранения в Арцахе военнослужащих.
«Вследствие спровоцированной сегодня ночью подразделениями ВС Азербайджана перестрелки ранения различной степени тяжести получили 5 военнослужащих-контрактников Армии обороны Арцаха.
Их жизни ничто не угрожает», – говорится в сообщении.
Ранее МО Арцаха сообщило: «24 марта подразделения ВС Азербайджана, грубо нарушив положения трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, вторглись в зону ответственности миротворческого контингента Российской Федерации в Республике Арцах, взяли под контроль  село Парух Аскеранского района и прилегающие позиции, далее пытались обеспечить  продвижение в направлении восточной границы Республики Арцах.
Длившиеся в течение нескольких часов переговоры со стороны российского миротворческого контингента и соответствующих органов Арцаха не дали существенных результатов, и противник не вернулся на исходные позиции. Более того, в ночь на 25 марта азербайджанские подразделения открыли огонь по подразделениям Армии обороны Ацаха, применив как стрелковое оружие различного калибра, так и ударные БПЛА. В результате развязавшейся перестрелки у противника не менее 5 военнослужащих убитыми. С армянской стороны есть один раненый».