Քաղաքական 21:34 25/03/2022 Արցախ
Մարտի 25-ին Արցախի արևելյան սահմանագոտում հակառակորդի ձեռնարկած սադրանքների, մասնավորապես` Bayraktar TB-2 տեսակի հարվածային անօդաչու թռչող սարքերի կիրառման հետևանքով մահացու վիրավորում են ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայողներ Դավիթ Ռոբերտի Միրզոյանը (ծնվ. 1978թ.),  Իշխան Սերժիկի Օհանյանը (ծնվ. 1994թ.) և Արարատ Վագիֆի Թևոսյանը (ծնվ. 1990թ.): Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության ՊՆ մամուլի ծառայությունից։
ԱՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և  զորակցություն հայտնում զոհված զինծառայողների հարազատներին և համածառայակիցներին:

Politics 11:00 26/03/2022 NKR
Three Armenian servicemen were killed in a strike by Azerbaijani drones in Artsakh’s eastern border area on Friday, the Artsakh Defense Ministry said in a statement.
“On March 25, because of the provocative actions of the enemy, in particular, the use of Bayraktar TB2 UAVs, contract soldiers of the Defense Army David Mirzoyan (b. 1978), Ishkhan Ohanyan (b. 1994) and Ararat Tevosyan (b. in 1990) were fatally wounded,” the statement says.
The Defense Ministry shares the grief of the loss and expresses support to relatives and fellow soldiers of the deceased.
Artsakh Ombudsman Gegham Stepanyan said earlier that 14 servicemen were wounded in the Azerbaijani attack.