Հասարակություն 14:56 29/03/2022 Արցախ
«Այս օրերին տարբեր պետական մարմիններ իրենց աշխատանքն են կատարում իրավիճակից բխող հիմնախնդիրների կարգավորման ուղղությամբ: Ես քանիցս այցելել եմ Խրամորթ համայնք, կապ եմ պահում շրջվարչակազմերի ղեկավարների ու լիազոր նախարարների հետ, տալիս համապատասխան հանձնարարականներ»,-նշված է Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանի հայտարարության մեջ։
«Նախ, Խրամորթի ու Փառուխի բնակիչների (շուրջ 200 երեխա, կին ու տարեց) տարհանման կազմակերպումից հետո հանձնարարել եմ սոցիալական զարգացման ու միգրացիայի նախարարությանը արագորեն գնահատել տարհանված ընտանիքների կարիքները և ցուցաբերել առաջին անհրաժեշտության աջակցություն: Արդեն սննդամթերքի տեսքով որոշակի ծավալի աջակցություն տրվել է և առաջիկայում աջակցության լրացուցիչ միջոցներ ևս կկիրառենք:
Կառավարության հետ համագործակցությամբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն ևս ցուցաբերում է աջակցություն, այդ թվում՝ ֆինանսական բնույթի, և, ըստ կարիքի, կառավարությունը նույնպես կտրամադրի ֆինանսական օգնություն տարհանված անձանց՝ հաղթահարելու իրենց սուր հիմնախնդիրները:
Հանձնարարված է լիազոր մարմիններին կարիքների գնահատման արդյունքների հիման վրա ապահովել Խրամորթից ու Փառուխից տարհանված կարիքավոր ընտանիքներին ժամանակավոր կացարաններով՝ մինչև իրավիճակի կարգավորումը և նրանց վերադարձը հայրենի տներ: Աշխատանքներ են տարվում նաև տարհանված երեխաների կրթության պատշաճ կազմակերպման ուղղությամբ:
Գյուղատնտեսության նախարարությունը միջոցներ է ձեռնարկում կենդանիների պաշտպանության ու անասնակերի ապահովման ուղղությամբ:
Մի շարք աշխատանքներ են կատարվել ու կատարվում նաև այլ ուղղություններով, այդ թվում՝ Հայրենիքի պաշտպանության գործին աջակցելու առումով, որոնց մասին լիազոր մարմինները առանձին հրապարակումներով հանդես կգան»,- նշել է Ա. Բեգարյանը։

Общество 16:51 29/03/2022 НКР
«В эти дни различные государственные органы выполняют свою работу в направлении регулирования вытекающих из ситуации проблем. Я несколько раз посещал общину Храморт, поддерживаю связь с главами районных администраций и с министрами, даю соответствующие поручения», – написал на своей странице в Facebook государственный министр Республики Арцах (НКР) Артак Бегларян.
«В первую очередь, после эвакуации жителей Храморта и Паруха (около 200 детей, женщин и пожилых людей) я поручил министерству социального развития и миграции оперативно оценить нужды эвакуируемых семей и оказать им первую необходимую помощь. Уже оказана определенная помощь в виде предоставления продуктов питания. В ближайшее время мы примем и дополнительные меры по оказанию содействия.
В сотрудничестве с правительством Международный комитет Красного Креста также оказывает содействие, в том числе и финансового характера. По мере необходимости, правительство также будет предоставлять эвакуированным лицам финансовую помощь, чтобы они решили свои насущные проблемы.
Уполномоченным органам поручено на основании результатов оценки потребностей до урегулирования ситуации и их возвращения в родные дома, обеспечить эвакуированные  семьи временным жильем. Проводится работа и в направлении надлежащей организации образования для эвакуированных детей.
Минсельхоз принимает меры в направлении защиты животных и обеспечения кормом.
Проведен и выполняется ряд работ и по другим направлениям, в том числе и в плане содействия делу обороны Родины, о них с отдельными сообщениями выступят уполномоченные органы», – отметил государственный министр Арцаха.