Քաղաքական 09:09 30/03/2022 Աշխարհում
Արցախի Հանրապետությունում լարվածության աճի մասին հաղորդագրությունները մտահոգիչ են, ՄԱԿ-ը ողջունում է լարվածությունը նվազեցնելու ջանքերը եռակողմ ձևաչափում, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից: ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ,  նախօրեին ասել է համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը։
«Մենք անհանգստացած ենք Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ  լարվածության մասին հաղորդագրություններով: Մենք ողջունում ենք եռակողմ և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը՝ ուղղված իրավիճակի թուլացմանը», - ասել է նա
Դյուժարիկը նշել է, որ ՄԱԿ-ը «կոչ է անում բոլոր կողմերին զերծ մնալ ցանկացած գործողություններից և հայտարարություններից, որոնք կարող են հանգեցնել իրավիճակի սրման», ինչպես նաև լուծել բոլոր հարցերը «ուղիղ երկխոսության միջոցով»։

Политика 11:24 30/03/2022 Армения
Сообщения о росте напряженности в Нагорном Карабахе вызывают обеспокоенность, ООН приветствует усилия по ее снижению в трехстороннем формате, а также со стороны Минской группы ОБСЕ, заявил во вторник официальный представитель главы всемирной организации Стефан Дюжаррик. Его слова приводит ТАСС.
"Мы обеспокоены сообщениями о напряженности внутри и вокруг Нагорного Карабаха. Мы приветствуем усилия по деэскалации в трехстороннем формате и сопредседателей минской группы ОБСЕ", - сказал он.
Дюжаррик добавил, что в ООН "призывают все стороны воздерживаться от любых действий и заявлений, которые могут привести к эскалации ситуации", а также решать все вопросы "посредством прямого диалога".