Քաղաքական 10:18 02/04/2022 Հայաստան
«Ինձ հաճախ են հարցնում՝ «եթե թշնամին հարձակվի, ինչո՞վ ենք կռվելու»: Այս հարցը ինքնին հռետորական է, որովհետև նույնիսկ 2020 թ. պատերազմից հետո մեր բանակի սպառազինության մեծ մասը պահպանվել է, գերհզոր ՍՈՒ-30-երը և Իսկանդերները անվնաս կանգնած են անգարներում, իսկ բանակն էլ պարբերաբար սպառազինությունների նոր խմբաքանակներ է ստանում:
Սակայն այս պատասխանին հիմա ավելանում է ևս մեկը՝ մենք ինքներս վերջին 1.5 տարում (մասամբ նաև դրանից առաջ) Հայաստանում սկսել ենք արդիական սպառազինություն ստեղծել և արտադրել: Այս օրերին Երևանում ընթանում է ռազմարդյունաբերական «Արմհայթեք» ցուցահանդեսը, որում ներկայացված են սպառազինության նոր տեսակներ, որոնք արդեն մասամբ մատակարարվում են հայկական բանակին, մասամբ գտնվում են փորձարկումների փուլում, մասամբ դեռ փորձնական նմուշներ են, բայց միասին վերցված, ազդու տպավորություն են թողնում ցանկացած այցելուի վրա:
Դրանց թվում են հարվածային, գրոհային և հետախուզական ԱԹՍ-ներ, ականանետեր և նռնականետեր, արկեր, ականներ և ինքնակառավարվող ռումբեր, մոբիլ համազարկային կայաններ, ռադիոլոկացիոն հզոր կայաններ, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի գերժամանակակից միջոցներ, կապի միջոցներ, և այլն: Այս ամենը արտադրվում է Հայաստանում, որակը արագ կատարելագործվում է, որոշ միջոցներ արդեն արդյունավետ մարտական առաջադրանք են կատարում: Թշնամին սա ևս տեսնում է, նյարդայնանում է և շտապում, գիտակցելով, որ մի քանի տարվա ընթացքում մենք լիարժեք կվերականգնենք ռազմատեխնիկական հաշվեկշիռը, և կփակենք պատերազմով մեզ սպառնալու նրա ախորժակը:
Մեր հիմնադրամը իր հնարավորությունների սահմաններում աջակցել է այստեղ ներկայացված բազմաթիվ նախագծերի, և այսօր հպարտությամբ կարող է արձանագրել առաջին շոշափելի արդյունքները: Սա սակայն միայն սկիզբն է, մենք չենք կանգնի, մինչև մեր երկիրը անվտանգ և լիարժեք պաշտպանված չտեսնենք: Իսկ մինչ այդ, ես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել և նաև արդեն շնորհավորել բոլոր այն նվիրյալներին, որոնց ջանքերի շնորհիվ հնարավոր է դարձել այս ամենը, և որնց շնորհիվ այսօր կռվում է հայության նոր զենքը»։

Политика 12:40 02/04/2022 Армения
Аветик Чалабян: Враг это тоже видит, нервничает и спешит, понимая, что за несколько лет мы полностью восстановим военно-технический баланс
Общественно-политический деятель, соучредитель фонда «Арар» Аветик Чалабян пишет:
«Меня часто спрашивают: «Если враг нападет, чем мы будем сражаться?» Этот вопрос сам по себе риторический, поскольку даже после войны 2020 г. большая часть вооружения нашей армии сохранилась, сверхмощные СУ-30 и «Искандеры» в целостности и сохранности в ангарах, а армия регулярно получает новые партии вооружений.
Однако к этому ответу сейчас добавляется еще один: мы сами за последние 1,5 года (частично и до этого) в Армении начали создавать и производить современное вооружение. В эти дни в Ереване проходит военно-промышленная выставка ArmHiTec, на которой представлены новые виды вооружений, которые частично уже поставляются армянской армии, частично находятся на стадии испытаний, частично являются пока еще экспериментальными образцами, но все вместе взятые впечатляют любого посетителя.
В их числе – ударные, штурмовые и разведывательные БПЛА, минометы и гранатометы, снаряды, мины и самоуправляющиеся бомбы, мобильные системы залпового огня, мощные радиолокационные станции(РЛС), сверхсовременные средства радиоэлектронной борьбы (РЭБ), средства связи и т.д. Все это производится в Армении, качество стремительно совершенствуется, некоторые средства уже выполняют эффективно боевую задачу. Враг это тоже видит, нервничает и спешит, понимая, что за несколько лет мы полностью восстановим военно-технический баланс, заткнем его аппетит угрожать нам войной.
В меру своих возможностей наш фонд поддержал многие из представленных здесь проектов, и сегодня мы можем с гордостью зафиксировать первые ощутимые результаты. Но это только начало, мы не остановимся, пока не увидим нашу страну безопасной и полноценно защищенной. А пока я хотел бы поблагодарить, а также поздравить всех преданных людей, чьи усилия сделали все это возможным, благодаря которым сегодня куется новое оружие армянства».