Քաղաքական 19:48 05/04/2022 Հայաստան
«Շնորհակալ եմ, որ գիտակցում եք՝ մեր հայրենիքը վտանգված է ու էլ այսուհետ հանդուրժելու տեղ չունենք, ոչ մեր երկրի բզկտմանը, ոչ էլ բզկտողներին»,- այսօր հրավիրված հանրահավաքում իր ելույթը սկսեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանը:
Դիմելով հանրահավաքին չներկայացած քաղաքացիներին՝ նա հարց տվեց, թե արդյոք վերջիններս գիտակցում են, որ երկիրը ծայրահեղ վտանգված է և հարցը միայն Արցախին չի վերաբերում:
«Այսօր հանրահավաքի նպատակներից մեկը զանգ խփելն է, ինչքան ուժ ունենք զանգելն է՝ արթնացման, համախմբման միավորման համար»,- ասաց պատգամավորը:
Նկատելով, որ գրեթե մեկ տարի է Ադրբեջանի զինուժը գտնվում է ՀՀ սուվերեն տարածքում՝ Վահե Հակոբյանը նշեց՝ որևէ մեկն այսօր երկրում չի կարող երաշխիք տալ, որ թշնամու մտքով չի անցնի ավելի խորանալ կամ այլ տեղերից մտնել Հայաստանի սուվերեն տարածք՝ չհանդիպելով որևէ դիմադրության:
«Սյունեցին և արցախցին այսօր մենակ է և չի կարող հասկանալ, թե իրեն ո՞վ է պաշտպանում, իսկ Ադրբեջանը շարունակում է լկտիանալ և մեծացնել ախորժակը: Այնքան է լկտիացել, որ Արցախում, ՌԴ խաղաղապահների վերահսկողության տակ գտնվող գոտում ոտնձգություններ է սկսել Արցախի քաղաքացիների նկատմամբ»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը և հավելեց, որ այսօր հոգեբանական ճնշումներով հումանիտար աղետով պարտադրում են, որ մեր հայրենակիցները լքեն իրենց տները:
Վահե Հակոբյանի խոսքով՝ Փաշինյանն էլ այս վիճակում շարունակում է խաղաղության դարաշրջանի կեղծ օրակարգը բերել առաջին պլան:
«Ադրբեջանը, Թուրքիայի ձեռքը բռնած, հայ-ադրբեջանական պայմանագրի հիմքում պարտադրում է, որ իրենց առաջադրած 5 կետը լինի, որոնք բխում են Ադրբեջանի շահերից»,- արձանագրեց Վահե Հակոբյանը և հավելեց. «Ի՞նչ է անում մեր, այսպես կոչված, կառավարությունը: Ասպեկտներ է մտցնում, երկու հատ: Համար մեկ ասպեկտ, կամ լրացում՝ Արցախի ժողովրդի անվտանգության հարցը»:
Հակոբյանը նկատեց, որ այդ ասպեկտով խոսվում է ոչ թե Արցախի հանրապետության, այլ ժողովրդի անվտանգության մասին, ինչը հեռու գնացող կործանարար նպատակներ է հետապնդում:
«Երկրորդ ասպեկտը՝ կարգավիճակն է, ոչ թե ինքնորոշման իրավունքի իրացման, այլ կարգավիճակի, այստեղ էլ է պարզ չէ, որ Ադրբեջանի կազմում էլ այդ կարգավիճակը կարող է լինել»,- հայտարարեց «Հայաստան» դաշինքի անդամը և տարակուսեց, որ այդ փաստաթուղթը փոխանցվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, քանզի չեն պատկերացնում, որ այդ կառույցն Արցախի խնդրի լուծման համար է ստեղծված, ոչ թե հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների հարթման համար:
Հռետորական հարց տալով, թե ո՞ւմ շահերն են սպասարկում Նիկոլ Փաշինյանն ու իր հետևորդները՝ Վահե Հակոբյանն ասաց. «Վաղը մեր սերունդը հարցնելու է՝ լավ ապրելը ո՞րն է, երբ չունենք ո՛չ սկզբունք, ո՛չ արժեք, ո՛չ էլ հայրենիք: Մեր երկիրն այսօր հանել են աճուրդով վաճառքի, այն չի կարող ապրել լավ, քանի որ տեղ չի ունենալու ապրելու»:
Հակոբյանը կարևոր չհամարեց, թե ինչ է ստորագրվելու Բրյուսելում, քանի որ պարզ է, որ միևնույնն  է նա թշնամիների թելն է թելելու՝ խախտելով ի նպաստ Հայաստանի գրավոր բոլոր պայմանավորվածությունները:
«Այդ մարդը չի հասկանում, թե ինչով է նա այսօր խաղ անում: Վաղը մեր երեխաներն ասելու են, ինչո՞ւ լուռ հանձնեցիք մեր երկիրն ու այդ պատասխանը մենք չենք կարողանալու տալ: Մենք այսօր այս անտարբերության հետ գործ ունենք և այսօրվա հավաքը դրա դեմ է: Այսօրվա հավաքը Հայաստանի, Արցախի համար է, լինել-չլինելու համար է»,- ելույթն ամփոփեց Վահե Հակոբյանը:

Политика 20:27 05/04/2022 Армения
Жители Сюника и Арцаха сегодня остались одни, а Азербайджан продолжает наглеть, заявил на проходящем в эти минуты на Площади Свободы в Ереване митинге с лозунгом «Защищая Арцах, защитим Армению» депутат Национального Собрания от фракции «Армения», председатель партии «Возрождающаяся Армения» Ваге Акопян.
«Дорогие соотечественники, благодарен, что вы сегодня здесь, что осознаете, что наша Родина в опасности, что терпеть уже невозможно. Мы не намерены терпеть ни раздирание нашей страны на куски, ни раздирающих», – отметил он.
«Одна из целей сегодняшнего митинга – бить тревогу, изо всех сил. Для пробуждения, консолидации, объединения», – подчеркнул Акопян.
Указав, что уже почти год, как азербайджанские ВС находятся на суверенной территории Армении, он добавил: «И никто в этой стране не может дать каких-либо гарантий сегодня, что им в голову не придет углубиться дальше или вторгнуться на сверенную территорию РА с других участков, не встретив какого-либо сопротивления».
«Житель Сюника, житель Арцаха сегодня остался один. Он не может понять, кто его защищает. А Азербайджан продолжает наглеть и увеличивать свой аппетит. Он настолько обнаглел, что в Арцахе, в зоне ответственности российских миротворцев, начал посягательства в отношении граждан Арцаха», – сказал он, добавив: сегодня посредством психологического давления, создания гуманитарной катастрофы наших соотечественников вынуждают покидать свои дома.
По словам депутата, Пашинян же в сложившейся ситуации продолжает выдвигать фиктивную повестку «эпоха мира».
«Азербайджан, держась за руку Турции, принуждает положить в основу мирного армяно-азербайджанского договора предложенные ими пять пунктов. Пять пунктов, которые вытекают только из интересов Азербайджана», – констатировал Ваге Акопян, добавив:
«Что же делает наше так называемое правительство? Вводит аспекты, два. Аспект номер один, или дополнение – вопрос безопасности народа Арцаха».
Акопян отметил, что в данном аспекте речь идет не о безопасности Республики Арцах, а о безопасности народа, что преследует далеко идущие губительные цели.
«Второй аспект – статус, но не реализация права на самоопределение, а статус. Здесь тоже ясно, да, что статус этот может быть и в составе Азербайджана?» – заявил Акопян, выразив недоумение в связи с передачей этого документа МГ ОБСЕ, ибо они не представляют, что эта структура создана для урегулирования арцахской проблемы, а не для нормализации армяно-азербайджанских отношений.
Озвучив риторический вопрос, чьи интересы обслуживают Никол Пашинян и его сторонники, Ваге Акопян сказал: «Завтра наше поколение спросит: что значить жить хорошо, когда у нас нет ни принципов, ни ценностей, ни родины? Наша страна сегодня выставлена на аукцион. Она не может жить хорошо, потому что ей негде будет жить».
Акопян не счел важным то, что, возможно, будет подписано на встрече 6 апреля руководителей Армении и Азербайджана в Брюсселе, так как ясно, что он и дальше будет идти на поводу у врагов, нарушая все существующие в пользу Армении письменные договоренности.
«Этот человек не понимает, с чем он играет сегодня. Завтра наши дети скажут: почему вы молча сдали нашу страну, и мы не сможем дать ответа на этот вопрос. Мы сегодня имеем дело с безразличием, сегодняшний митинг против этого. Сегодняшний митинг для Армении, Арцаха», – завершил свое выступление Ваге Акопян.