Քաղաքական 13:18 06/04/2022 Արցախ
Խաղաղության պայմանագիրը՝ այս իրավիճակում և այս պայմաններով, նշանակում է Արցախ՝ Ադրբեջանի կազմում. Դավիթ Գալստյան
«Թուրքիան ու Ադրբեջանը՝ դաշնակցաբար, շարունակում են Հայաստանին առավելագույն կորուստներ պարտադրելու իրենց քաղաքականությունը։ Նրանց հետ ընթացող բանակցությունները կարող են հանգեցնել հարկադրված համաձայնությունների»,- Արցախի Հանրապետության ԱԺ արտահերթ նիստում հայտարարել է «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը։
Նա նշել է, որ 44 օր մեր դեմ պատերազմ վարած 2 պետություն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո էլ, արդեն 1,5 տարի է շարունակում են իրենց հանցագործությունը, արդեն ոչ թե պատերազմական բացահայտ գործողություններով, այլ հիբրիդային պատերազմի միջոցով:
«Արցախում գնալով վիճակը բարդանում է, մի կողմից տարբեր ուղղություններով թշնամին դանդաղ առաջ է շարժվում և նոր դիրքեր զբաղեցնում, մյուս կողմից` արցախցիների մոտ աճում է հուսահատությունը և անկումային տրամադրությունները։ Հուսով եմ, որ մենք գիտակցում ենք, որ կանգնած ենք դժվարին մարտահրավերների առջև` ինչպես արտաքին ճակատում, այնպես էլ ներքին: Այո, ծանր վիճակում է հայրենիքը, ծանր վիճակում ենք բոլորս։ Հուսով եմ, որ գիտակցում ենք նաև, որ Արցախի փրկության ու պետություն ունենալու համար անհրաժեշտ է կոնսոլիդացիա, հայի՝ հայ մնալու և ոչ թե գաղթական դառնալու կոնսոլիդացիա՝ այլընտրանք չկա»,- հայտարարել է Դ. Գալստյանը։
Նա նշել է, որպեսզի Արցախը վերջնականապես չհայաթափվի և մնա հայկական, պարտավոր են փոխել և պետական, և կառավարման առաջնահերթությունները, պարտավոր են փոխել իրենց։
Խնդիրները, որոնց հիմա առնչվում ենք, կարող էին չլինել, եթե ժամանակին և
Արցախում, և՛ Հայաստանում ձևավորվեր նոր որակի իշխանություն, որի մասին մենք բազմիցս հայտարարել ենք»,- ասել է Դ.Գալստյանը։
Անդրադառնալով  խաղաղության դարաշրջան բացելու հայտարարություններին, նա ընդգծել է, որ դա կեղծ օրակարգ է. «Խաղաղության պայմանագիրը՝ այս իրավիճակում և այս պայմաններով, նշանակում է Արցախ՝ Ադրբեջանի կազմում, ինչը նշանակելու է դառնալ Նախիջևան։ Կարելի է ենթադրել նաև ռուս խաղաղապահների դուրսբերումն Արցախից և հետագայում ռուսական ռազմաբազայի դուրս բերումը Հայաստանից: Իսկ մենք կարծում եմ հասկանում ենք, որ մեր հայրենի հողում այսօր անվտանգ ապրելու և արարելու հիմնական երաշխավորը մեր պաշտպանության բանակի հետ մեկտեղ հանդիսանում է ՌԴ-ն` իր խաղաղապահ առաքելությամբ:
Այսօր մենք այնպիսի իրավիճակում ենք, որ պետք է անցնենք ակտիվ աշխատանքի փուլ: Բազմիցս հայտարարել ենք, որ մենք ժամանակ չունենք դանդաղելու և պետք է օր առաջ պատրաստ լինենք այս ամենին: Անհրաժեշտ է անվտանգային համակարգի վերափոխում և վերապատրաստում,ռուս խաղաղապահների զորախմբի թվաքանակի ավելացման գործընթացի աջակցում և հիմքերի ստեղծում, հոսանքի, գազի, կապի ալտերնատիվ եղանակների ներդրում, դիվանագիտական դաշտի ակտիվացում և այսպես շարունակ»։
Ըստ ընդդիմադիր գործչի, անհրաժեշտ է նախաձեռնել Ռուսաստանի և Արցախի միջև ուղիղ հարաբերությունների գործընթաց, պետք է նախաձեռնել տարածաշրջանային կոնսուլտացիաներ՝ անվտանգային, հումանիտար և տնտեսական համագործակցության թեմաներով՝ Հայաստան-Ռուսաստան-Արցախ ձևաչափով, որտեղ պետք է բարձրաձայնվի Ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման հարցը՝ հաշվի առնելով ազգերի ինքնորոշման իրավունքը։
«Աշխարհը պետք է տեսնի, և զգա, որ մենք չենք պատրաստվում մարել և պատրաստ ենք պայքարելու հանուն Արցախի հայկական ապագայի»,- հայտարարել է Դավիթ Գալստյանը։

Politics 15:16 06/04/2022 NKR
The Turkish-Azerbaijani duo continues the policy of imposing maximum losses on Armenia, Artsakh lawmaker David Galstyan, who leads the Justice faction, told a special sitting of the Artsakh Republic National Assembly on Wednesday.
He noted that after the 44-day war in 2020 the Armenian people are going through one of the most difficult times in history.
The MP stressed the two countries continued their crimes against Armenians after the ceasefire agreement signed on November 9, 2020, using the methods of hybrid war.
"The situation in Artsakh is getting worse. On the one hand, the enemy is slowly advancing towards different areas, occupying new positions, on the other hand, the people of Artsakh are growing desperate and losing heart. I hope we realize that we are facing difficult challenges, both external and internal. Yes, the homeland is in a difficult situation, we are all in a difficult situation. I hope we understand that consolidation is necessary to save Artsakh and to create a state," Galstyan said.
He stressed the need for changes to the priorities of the state administration to prevent the complete exodus of Armenians from Artsakh and preserve its Armenian identity.
"The problems we are facing now could have been avoided if a qualitatively new government had been formed both in Artsakh and in Armenia, as we have repeatedly stated," he said.
Referring to the statements about the opening of the "era of peace", he called them a fake agenda. “In the current situation, a peace treaty would entail Artsakh within Azerbaijan,” the MP said, adding Artsakh would inevitably suffer the same fate as Nakhichevan.
“The withdrawal of Russian peacekeepers from Artsakh, and then the withdrawal of the Russian military base from Armenia can also be expected. And I think we understand that the main guarantor of security of our homeland today, along with the Defense Army, is the Russian peacekeeping mission,” Galstyan said.
“Today we are in a situation when we have to embark on a phase of active work. We have repeatedly stated that we have no time to hesitate, we must be prepared for all this in advance. It is necessary to reform the security system, support the process of increasing the number of Russian peacekeepers, set up bases, find alternatives to electricity, gas supplies and communications, step up diplomatic efforts and so on," the deputy said.
Galstyan called for establishment of direct relations between Russia and Artsakh, regional consultations on security, humanitarian and economic cooperation between Armenia, Russia and Artsakh, where the issue of the political settlement of the Karabakh conflict should be raised, taking into account the right of nations to self-determination.