Քաղաքական 09:00 07/04/2022 Հայաստան
Փաշինյանն ու Ալիևը ԱԳ նախարարներին հանձնարարել են մեկնարկել խաղաղության բանակցությունների նախապատրաստական աշխատանքները
Բրյուսելում տեղի է ունեցել  Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը։ ՀՀ կառավարությունից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների վերջին գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակին, հումանիտար խնդիրներին:
Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների, ինչպես նաև դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպման արդյունքներով ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն` 2021թ. նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ձեռք բերված համաձայնության համաձայն` մինչև ապրիլի վերջ ստեղծել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողով, որը օժտված կլինի նաև սահմանի երկայնքով անվտանգություն և կայունություն ապահովելու հարցերով զբաղվելու լիազորությամբ։
Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահը Արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել են մեկնարկել երկու երկրների միջև խաղաղության բանակցությունների նախապատրաստական աշխատանքները:

Politics 11:06 07/04/2022 Armenia
The trilateral meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, President of the European Council Charles Michel and Azerbaijani President Ilham Aliyev took place in Brussels on Wednesday.
Pashinyan referred to the situation and the humanitarian issues in Artsakh caused by the recent actions of the Azerbaijani military units, the Armenian government’s press office reported.
Issues related to the implementation of the trilateral statements of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021, as well as the agreements reached at the trilateral meeting in Brussels on December 14 were discussed.
Based on the results of the meeting, an agreement was reached to set up a bilateral commission on border delimitation between Armenia and Azerbaijan until the end of April envisaged in the agreement reached in Sochi on November 26, 2021, which will be authorized to deal with security and stability issues along the border.
Pashinyan and Aliyev instructed the foreign ministers to start preparations for peace talks between the two countries.