Կասեցվեց ՌԴ-ի մասնակցությունը ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդին
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան Ուկրաինայի հարցով արտահերթ նիստի ժամանակ հինգշաբթի ընդունել է Արևմուտքի բանաձևը Մարդու իրավունքների խորհրդին Ռուսաստանի անդամակցությունը դադարեցնելու մասին։ ՏԱՍՍ-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ որոշմանը «կողմ» է քվեարկել 93, «դեմ»՝ 24, «ձեռնպահ»՝ 58 մասնակից։
Փաստաթղթի ընդունման համար պահանջվել է քվեարկությանը մասնակցողների ձայների երկու երրորդը, իսկ ձեռնպահները հաշվի չեն առնվում։ Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ «կողմ» կամ «դեմ» է քվեարկել 117 պատվիրակություն։ Քանի որ 93-ը այդ թվի երկու երրորդից ավելին է, բանաձևն ընդունվել է։
Համաշխարհային կազմակերպությունում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը աներևակայելի է համարում ԱՄՆ-ի և արևմտյան այլ երկրների՝ Մարդու իրավունքների խորհրդից հեռացնելու փորձերը։ Նրա խոսքերով՝ այդ փորձերն աննախադեպ են։
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը բաղկացած է 47 անդամից, որոնք ընտրվում են Միավորված ազգերի կազմակերպության ամբողջական կազմից երեք տարով։ Անդամությունը դադարեցնելու մասին որոշումը կարող է ուժի մեջ լինել մինչև խորհրդին որոշակի պետության անդամակցության ժամկետի ավարտը։ Հետագայում երկիրն իրավունք ունի կրկին դիմել անդամակցության համար։
- «Մեծ յոթնյակի» երկրները լրացուցիչ պատժամիջոցներ կկիրառեն Ռուսաստանի պաշտպանական հատվածի դեմ
- Վլադիմիր Պուտինի երկու չափահաս դուստրերի նկատմամբ ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է կիրառել
- Պետդեպարտամենտը լուջ հետևանքներով է սպառնացել այն երկրներին, որոնք կշրջանցեն ՌԴ դեմ սահմանված պատժամիջոցները

Politics 11:15 08/04/2022 World
The United Nations General Assembly on Thursday suspended Russia from the U.N. Human Rights Council over reports of "gross and systematic violations and abuses of human rights" in Ukraine, prompting Moscow to announce it was quitting the body, Reuters reported.
The U.S.-led push garnered 93 votes in favor, while 24 countries voted no and 58 countries abstained. A two-thirds majority of voting members in the 193-member General Assembly in New York - abstentions do not count - was needed to suspend Russia from the 47-member Geneva-based Human Rights Council.
Speaking after the vote, Russia's deputy U.N. Ambassador Gennady Kuzmin described the move as an "illegitimate and politically motivated step" and then announced that Russia had decided to quit the Human Rights Council altogether.
"You do not submit your resignation after you are fired," Ukraine's U.N. Ambassador Sergiy Kyslytsya told reporters.
Russia was in its second year of a three-year term. Under Thursday's resolution, the General Assembly could have later agreed to end the suspension. But that cannot happen now Russia has quit the council, just as the United States did in 2018 over what it called chronic bias against Israel and a lack of reform.