Պետդուման տեղեկացրել է Վլադիմիր Ժիրինովսկու թաղման վայրի և ժամի մասին
Ռուսաստանի լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Վլադիմիր Ժիրինովսկուն կհուղարկավորեն Մոսկվայում՝ Նովոդևիչյան գերեզմանատանը: Ապրիլի 7-ին հայտնել են Պետդումայի մամուլի ծառայությունից։
Ավելի վաղ լրատվամիջոցները մեկ այլ՝ Տրոեկուրովսկոյե գերեզմանատունն էին հիշատակել։
Հրաժեշտը և թաղումը տեղի կունենա ուրբաթ օրը՝ ապրիլի 8-ին։ Հրաժեշտի արարողություը կսկսվի առավոտյան ժամը 8-ին Քրիստոս Փրկչի տաճարում, ապա՝ հրաժեշտի արարողության Սյունասրահում։ Այն կտևի երկու ժամ՝ 11:00-ից 13:00-ն։
Վլադիմիր Ժիրինովսկու հուղարկավորությունը տեղի կունենա Նովոդևիչի գերեզմանատանը։ Արարողությունը կմեկնարկի ժամը 14:00-ին։
ԼԴԿ-ի մշտական նախագահ Վլադիմիր Ժիրինովսկին փետրվարի 2-ից գտնվում էր հիվանդանոցում, որտեղ հոսպիտալացվել է կորոնավիրուսի ախտորոշմամբ, և պայքարել է հիվանդության հետևանքների դեմ, իսկ ապրիլի 6-ին հայտնի է դարձել նրա մահվան մասին։ Չորեքշաբթի երեկոյան ԼԴԿ-ի Սանկտ Պետերբուրգի մարզային բաժանմունքում տեղի է ունեցել հիշատակի միջոցառում՝ նվիրված քաղաքական գործչին։
Վլադիմիր Ժիրինովսկին ծնվել է 1946 թվականի ապրիլի 25-ին Ալմա-Աթայում։ 1993 թվականի դեկտեմբերի 12-ից եղել է Ռուսաստանի Դաշնության բոլոր գումարումների Պետդումայի պատգամավոր։ Նա եղել է Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի թեկնածու Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցությունից 1991, 1996, 2000, 2008, 2012 և 2018 թվականներին: Ռուսաստանի Դաշնության վաստակավոր իրավաբան (2000 թ.): Արժանացել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» շքանշանին:

Политика 13:02 07/04/2022 В мире
Лидер партии ЛДПР Владимир Жириновский будет похоронен в Москве на Новодевичьем кладбище, информирует 7 апреля пресс-служба Госдумы.
Ранее СМИ называли другое кладбище — Троекуровское.
Прощание и похороны пройдут в пятницу, 8 апреля. Отпевание начнётся в 8 утра в храме Христа Спасителя. Затем — церемония прощания в Колонном зале Дома Союзов. Она продлится два часа, с 11 до 13.
«Похороны Владимира Жириновского состоятся на Новодевичьем кладбище. Начало церемонии в 14:00», — говорится в сообщении.
Бессменный глава партии ЛДПР Владимир Жириновский с 2 февраля находился в больнице, куда его госпитализировали с коронавирусом, затем боролся с последствиями заболевания, а 6 апреля стало известно о его смерти. Вечером в среду в петербургском региональном отделении ЛДПР прошло памятное мероприятие, посвященное политику.
Владимир Жириновский родился 25 апреля 1946 года в Алма-Ате. Был депутатом Госдумы РФ всех созывов начиная с 12 декабря 1993 года. Выступал кандидатом на должность президента РФ от ЛДПР в 1991, 1996, 2000, 2008, 2012 и 2018 годах. Заслуженный юрист Российской Федерации (2000). Полный кавалер ордена «За заслуги перед Отечеством».