Քաղաքական 09:18 07/04/2022 Հայաստան
Շառլ Միշելի հայտարարության տեքստում անդրադարձ չկա ԼՂ խնդրին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը. Սուրենյանց
«Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության քաղաքական խորհրդի նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը  ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է նախօրեին Բրյուսելում կայացած Միշել- Փաշինյան- Ալիև բանակցություններին
«Եռակողմ հանդիպումը տևել է մոտ հինգ ժամ։
Բանակցություններին հաջորդել է Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ամփոփիչ հայտարարությունը։
Կարևորվել է 2020 թ-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին հավատարիմ մնալու անհրաժեշտությունը։
Արդյո՞ք սա ենթադրում է, որ Ադրբեջանը պետք է հետ քաշի իր զորքերը Քարագլուխ բարձունքի զբաղեցված դիրքերից` չի մանրամասնվում։
Գերության մեջ պահվող անձանց և անհատ կորածների խնդիրները նույնացվել են` կարևորելով դրա համակողմանի լուծումը։
Ենթադրվում է, որ առաջիկա օրերին ռազմագերիներ կվերադարձվեն Հայաստան։
Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներին հանձնարարվել է` սկսել երկու երկրների միջև խաղաղության բանակցությունների նախապատրաստման աշխատանքները, որը կլուծի բոլոր անհրաժեշտ խնդիրները։
Պարզ չէ` համաձայնեցվե՞լ է խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների օրակարգը։ Արդյո՞ք դրանում տեղ են գտել ադրբեջանական 5 առաջարկությունները, թե՞ դրանք լրացվել են պաշտոնական Երևանի առաջարկություններով։ Ամեն դեպքում` Միշելի հայտարարության տեքստում անդրադարձ չկա ԼՂ խնդրին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը։
Դելիմիտացիա ու դեմարկացիա իրականացնելու նպատակով` որոշվել է` մինչև ապրիլի վերջը ստեղծել երկկողմ հանձնաժողով, որը նաև ապահովելու է կայուն անվտանգ իրադրություն սահմանագծի երկայնքով ու մերձակայքում։
Միշելի հայտարարության մեջ այս դրվագում հղում է արվում Սոչիի 2021թ-ի նոյեմբերի 26-ի հայտարարությանը, բայց ոչինչ նշված չէ դելիմիտացիա/ դեմարկացիայի գործընթացում Ռուսաստանի հնարավոր դերակատարության մասին` թեեւ Մոսկվայից պարբերաբար ակնարկվել է, որ հանձնաժողովը պետք է եռակողմ լինի։
Ողջունվել է ապաշրջափակման հարցը, երկաթուղային գծերի վերականգնմանն ուղղված քայլերը, կարեւորվել է ճանապարհային կապերի վերականգման համար լուծումներ գտնելը։
Այս հարցում թերևս էական նորություններ չկան, որովհետև այսքանն ամրագրված էր նաև Միշել- Փաշինյան- Ալիև նախորդ հանդիպման ժամանակ։
Եվ վերջապես` բաց է մնում հիմնական հարցը. արդյո՞ք Բրյուսելում ընթացած բանակցությունները Մոսկվայի կողմից սկսված գործընթացի տրամաբանության մեջ են, թե՞ գործ ունենք ԵՄ ինքնուրույն նախաձեռնության հետ։ Սա շատ սկզբունքային հարց է, որովհետև կարևոր է երկու հանգամանքի արձանագրում` ա)գլոբալ հակադրության լոկալացումը մեր տարածաշրջանում միայն խորացնելու է էսկալացիան, բ)առանց Մոսկվայի գործուն մասնակցության ու միջնորդության` մեր տարածաշրջանում հնարավոր չէ հասնել երկարաժամկետ համաձայնությունների, հայ- ադրբեջանական դիալոգի, ԼՂ խնդրի կարգավորման»։

Политика 12:01 07/04/2022 Армения
Сурен Суренянц: В тексте заявления Шарля Мишеля нет упоминания о карабахской проблеме, сопредседательстве МГ ОБСЕ
Председатель политсовета партии «Демократическая альтернатива» Сурен Суренянц в записи в соцсети Facebook коснулся состоявшейся накануне в Брюсселе трехсторонней встречи Никола Пашиняна, председателя Европейского совета Шарля Мишеля и президента Азербайджана Ильхама Алиева:
«Трехсторонняя встреча длилась около пяти часов.
За переговорами последовало итоговое заявление председателя Европейского совета Шарля Мишеля.
Подчеркнута необходимость сохранения приверженности положениям трехстороннего заявления (лидеров Армении, Азербайджана и РФ. – Ред.) от 9 ноября 2020 года.
Предполагает ли это, что Азербайджан должен отвести свои войска с занятых позиций на высоте Караглух, не уточняется.
Проблемы удерживаемых в плену и пропавших без вести лиц были сведены воедино, придав важность ее всестороннему решению.
Предполагается, что в ближайшие дни в Армению будут возвращены военнопленные.
Министрам иностранных дел Армении и Азербайджана поручено начать подготовку к мирным переговорам между двумя странами, что решит все нужные проблемы.
Неясно, согласована ли повестка дня переговоров по мирному договору. Нашли ли в нем отражение 5 азербайджанских предложений или они были дополнены предложениями официального Еревана? Во всяком случае, в тексте заявления Мишеля нет упоминания о нагорно-карабахской проблеме, сопредседательстве Минской группы ОБСЕ.
Достигнута договоренность о формировании до конца апреля двусторонней комиссии по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, которая также будет наделена полномочиями заниматься вопросами обеспечения безопасности и стабильности вдоль границы.
В заявлении Мишеля в этом эпизоде содержится ссылка на достигнутую в Сочи 26 ноября 2021 года договоренность, но не упоминается ничего о возможной роли России в процессе делимитации/демаркации, хотя из Москвы периодически намекали, что комиссия должна быть трехсторонней.
Приветствовались вопрос разблокировки, направленные на восстановление железнодорожных путей шаги, подчеркивалась необходимость поиска решений для восстановления дорожного сообщения.
Значимых новостей в этом вопросе, пожалуй, нет, поскольку это было зафиксировано и в ходе предыдущей встречи Мишеля с Пашиняном и Алиевым.
И, наконец, остается открытым главный вопрос: умещаются ли переговоры в Брюсселе в логику начатого Москвой процесса, или мы имеем дело с самостоятельной инициативой ЕС? Это очень принципиальный вопрос, потому что важно констатировать два обстоятельства:
а) локализация глобального противостояния в нашем регионе только усугубит эскалацию,
б) без действенного участия и посредничества Москвы в нашем регионе невозможно достичь долгосрочных соглашений, армяно-азербайджанского диалога и урегулирования нагорно-карабахской проблемы».