Օրվա մամուլ 09:51 08/04/2022 Հայաստան
«Ժողովուրդ». Բրյուսելյան հայտարարության մեջ Արցախի կարգավիճակի մասին խոսք չլինելու հանգամանքը 30 տարիների պայքարի զրոյացում է նշանակում
«Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների՝ Բրյուսելում կայացած հանդիպումից հետո հրապարակված հայտարարության մեջ Արցախի կարգավիճակի, Արցախում բնակվող հայերի մասին հիշատակումներ չկան: Ըստ ծնունդով արցախցի, ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Թևան Պողոսյանի՝ այդ հանգամանքը 30 տարիների պայքարի զրոյացում է նշանակում:
«Մարդիկ 1988-ից շարժում են սկսել, հողը պաշտպանելու համար 1991-ին զենք վերցրել, անկախություն են հռչակել: 30 տարիներին արցախահայությունն ապահովել է Հայաստանի անվտանգության իր բաժինը, իսկ հիմա Արցախի մասին խոսք անգամ չկա»:
Պողոսյանը չի բացառում, որ կողմերի միջև կարող է անգամ բանավոր համաձայնություն եղած լինի, որ Արցախ, կարգավիճակ, եզրույթները չեն հիշատակում: «Իսկ եթե դա այդպես է,-«Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում ասում է Պողսյանը,- ապա նշանակում է, որ Հայաստանի գործող իշխանությունները սպասարկում են Ադրբեջանի շահերը»:
Հայտարարության մեջ ԵԱՀԿ Միսկի խմբի մասին նույնպես որևէ նշում չկա, դա էլ, ըստ մեր զրուցակցի, նշանակում է հրաժարվել խոսել Արցախի կարգավիճակից: Այս ամենը, վստահ է նախկին պատգամավորը, Ադրբեջանի ճնշումներն են, ու բոլորիս պետք է դաս լինի, որ խելքի գանք: «Կա՛մ այնպես անենք, որ գլխավոր բանակցողը գիտակցի ու հեռանա, կա՛մ եթե անգամ օտար երկրները Արցախի մասին բանաձև ընդունեն, ապա հասկանան՝ դա ո՛չ կյանքի կոչվելու, ո՛չ էլ աշխատելու է»,- եզրափակում է Թևան Պողոսյանը»։

Пресса дня 12:40 08/04/2022 Армения
«Жоховурд»: Факт отсутствия в брюссельском заявлении упоминания о статусе Арцахе означает обнуление 30-летней борьбы
Газета «Жоховурд» пишет, что в опубликованном по итогам брюссельской встречи глав Армении и Азербайджана документе нет упоминания ни о статусе Арцаха, ни о живущих в Арцахе армянах. По мнению бывшего депутата с арцахскими корнями Тевана Погосяна, это обстоятельство означает обнуление 30-летней борьбы.
«Люди с 1998 года начали движение, в 1991 году взяли в руки оружие для защиты своей земли, провозгласили независимость. В течение 30 лет армяне Арцаха обеспечивали свою долю безопасности Армении, а сейчас даже слова нет об Арцахе», - сказал он.
Погосян не исключает, что между сторонами может быть даже устная договоренность о том, что термины «Арцах», «статус» не должны упоминаться. «А если это так, значит, действующие власти Армении обслуживают интересы Азербайджана», - заявил он.
В заявлении также нет какого-либо упоминания о Минской группе ОБСЕ, что, по мнению Погосяна, означает – отказаться говорить о статусе Арцаха. Бывший депутат уверен, что все это – результат давления Азербайджана и должно стать для всех нас уроком, чтобы пришли в себя.
«Либо мы должны сделать так, чтобы главный переговорщик осознал и ушел, либо если даже другие страны примут резолюцию об Арцахе, поняли, что она не будет ни претворена в жизнь, ни действовать», - резюмировал Теван Погосян.