Քաղաքական 14:05 09/04/2022 Հայաստան
Տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից։
Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ նախագահին տեղեկացրել է ապրիլի 6-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Ադրբեջանի նախագահ Ի. Ալիևի հետ ունեցած հանդիպման արդյունքների մասին:
Զրուցակիցները կարևորել են Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման և դելիմիտացիայի աշխատանքների մեկնարկի մասին պայմանավորվածությունները: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել լիարժեք աջակցել նշված գործընթացներին:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժմանը: Վարչապետ Փաշինյանն արտահայտել է հայկական կողմի ակնկալիքը, որ ռուս խաղաղապահները կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկեն ներխուժած ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումն ապահովելու համար:
ՀՀ վարչապետը և ՌԴ նախագահն անդրադարձել են նաև երկու երկրների տնտեսական փոխգործակցության հարցերին ու պայմանավորվել, որ նաև այս հարցերը մանրամասն կքննարկեն ապրիլի 19-ին Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՌԴ կատարելիք պաշտոնական այցի ընթացքում:

Политика 14:15 09/04/2022 Армения
Состоялся телефонный разговор Никола Пашиняна с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. Подробности приводит пресс-служба правительства.
«Никол Пашинян уведомил президента РФ о результатах встречи, состоявшейся 6 апреля с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля.
Собеседники отметили важность договоренностей о подписании мирного договора с Азербайджаном и начале работ по делимитации. Президент Российской Федерации выразил готовность оказать полноценное содействие отмеченным процессам», – говорится в сообщении.
Собеседники коснулись и вторжения азербайджанских подразделений в зону ответственности миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе.  Н.Пашинян представил ожидание армянской стороны, что российские миротворцы примут конкретные меры для обеспечения вывода вторгшихся азербайджанских подразделений.
Пашинян и Путин коснулись также вопросов экономического взаимодействия между двумя странами и договорились, что в том числе и эти вопросы будут подробно обсуждены в ходе официального визита Никола Пашиняна в РФ 19 апреля.