Տնտեսություն 16:57 11/04/2022 Հայաստան
«Փաստինֆո». «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ն անուղղակի հաստատում է կառավարության հետ քաղաքական կոռուպցիոն գործարքների մեջ թաթախված լինելը
Փաշինյանի ստորագրած կապիտուլյացիոն ակտի ստորագրումից հետո Սոթքի հանքավայրի ճնշող մեծ մասը կորցրած «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը, հիմնական բաժնետեր Տրոցենկոյի՝ ՀՀ կառավարության հետ քաղաքական կոռուպցիոն գործարքից հետո, «մոռացել է» կրած վնասների մասին։
Այս մասին գրում է «Փաստինֆո»-ն ու մանրամասնում. 2020թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության արդյունքում Սոթքի հանքի մի մասն անցել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ։ Մասնավորապես՝ բրիտանական Անգլո Աժիան Մայնինգ ընկերությունը հայտարարել էր, հանքավայրի ավելի քան 75%-ը գտնվում է Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության ներքո և Գեոպրոմայնինգ Գոլդ ընկերությունը Սոթքում չի իրականացնում որևէ աշխատանք։
Փորձագիտական շրջանակների կողմից գնահատականներ էին հնչում, որ «Գեոպրոմայնինգն» ունի իրավական բոլոր հիմքերը միջազգային արբիտրաժային դատարան դիմելու համար, քանի որ ՀՀ կառավարության գործողությունների հետևանքով կրել է զգալի նյութական վնաս։ «Ջի Փարթներս» իրավաբանական ընկերության տնօրեն Սարգիս Գրիգորյանը Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում չէր բացառում այն հեռանկարը, երբ ներդրողներն իրենց վնասի դիմաց միջազգային դատական ատյաններում ահռելի փոխհատուցման պահանջներ կներկայացնեն Հայաստանի դեմ` կնքված միջազգային համաձայնագրերի շրջանակում։ Ընդ որում` հնարավոր պահանջվելիք փոխհատուցման գումարը, ըստ նրա, կարող է կազմել 3 մլրդ դոլարից մինչև 5 մլրդ դոլար, ինչը վճարվելու է Հայաստանի հարկատուների հաշվին։
Ու հանկարծ տեղի է ունենում բիզնեսի վերաբաշխում. խիստ կասկածելի հանգամանքներում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային ընկերության բաժնետոմսերի մեծ մասը՝ առանց մյուս բաժնետերերի գիտության ու համաձայնության վաճառվում է «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերության բաժնետեր Ռոման Տրոցենկոյին, նույն ինքը՝ Ռուսաստանում, ըստ ռուսական մամուլի, պետական մարմինների միջամտությամբ, բիզնեսներ խլելու գործում վարպետացած ռուս օլիգարխ Ռոման Տրոցենկոյին, ինչի հետո կարծես լռության մատնվեց Սոթքում կրած վնասների հանգամանքը։
«Փաստինֆո»-ն դեռևս մարտի 16-ին գրավոր հարցում է ուղարկել «Գեոպրոմայնինգ» ԲԲԸ նախագահ Ռոման Խուդոլիին՝ կապված կապիտուլյացիոն ակտի հետևանքով ընկերության իրավունքների խախտման, կրած վնասների, Սոթքի հանքի շահագործման հարցերի առնչությամբ, սակայն ընկերությունը կասկածելի գործարքների արդյունքում այլևս չունի որևէ ասելիք։
«Ընկերությանը, մասնավորապես, խնդրել էինք հայտնել, թե Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների իրականացման արդյունքում GeoProMining ընկերության շահերն ու իրավունքները արդյոք խախտվել են, որքան է կազմել ընկերության կրած վնասը։
Խնդրել էինք առանձին նշել փաստացի կրած նյութական վնասի չափը և թե որքան եկամուտից է զրկվել նշված եռակողմ հայտարարության արդյունքում հանքի տարածքի մի մասը ադրբեջանական հսկողությանը հանձնելու հետևանքով, ինչ քայլեր են ձեռնարկել ընկերության խախտված իրավունքները պաշտպանելու, կրած կորուստների դիմաց փոխհատուցում ստանալու համար: Փորձել էինք պաշտոնապես պարզել, թե որն է պատճառը, որ փոխհատուցման հարցով հայց չեն ներկայացրել միջազգային համապատասխան ֆինանսական կառույցներին, արբիտրաժային դատարան՝ ընդդեմ ՀՀ կառավարության, առավել ևս, երբ փորձագետների գնահատմամբ, ընկերությունն ուներ հայցը շահելու գրեթե երաշխավորված հնարավորություններ:
Հետաքրքրվել էինք նաև, թե որևէ ձևաչափով ՀՀ իշխանությունների հետ գրավոր կամ բանավոր, պաշտոնապես կամ ոչ պաշտոնապես քննարկվել է արդյոք Սոթքի հանքի շահագործման անհնարինության, հասցված վնասների փոխհատուցման, անձնակազմի պահպանման, հանքի շահագործման ընթացքում անվտանգության ապահովման և հարակից այլ հարցեր:
Ընդ որում, տեղեկություններ կան, որ, այնուամենայնիվ, մտադրություն և որոշում ունեցել են ՀՀ կառավարությունից փոխհատուցում պահանջելու հայց ներկայացնել, սակայն 2021 թ. ընթացքում հրաժարվել են այդ մտքից և մենք հետաքրքրվել ենք, թե որն է որոշումը վերանայելու դրդապատճառը, և արդյոք այն կապ ունի ընկերության կողմից ԶՊՄԿ մասնաբաժնի ձեռքբերման գործարքի հետ:
Մեկ այլ հարցով փորձել էինք պարզել, թե մեծ վնասներ կրած ընկերության՝ ՀՀ կառավարության նկատմամբ շռայլությունն ինչով է պայմանավորված։ Ընկերությունը զրկվել է Սոթքի ոսկու հանքի պաշարների 75 տոկոսը շահագործելու հնարավորությունից և ըստ այդմ` համապատասխան ծավալի ակնկալվող եկամուտներից, սակայն Գեոպրոմայնինգ ընկերությունը 2021 թ. Սեպտեմբերին, գործարքին զուգահեռ, հայտնեց, որ աշխատատեղեր չի կրճատելու, իսկ սեպտեմբերի 30-ին կնքված ԶՊՄԿ գործարքով անգամ ՀՀ կառավարությանը փաստացի նվիրաբերեց նոր ձեռքբերած ակտիվի զգալի մասնաբաժինը:
Բացի այդ՝ ընկերությանը հիշեցրել ենք, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը, որը տարիներ շարունակ հայտարարում էր Սոթքի հանքավայրի շահագործման հետ կապված «Գեոպրոմայնիգին» դատի տալու մասին և Զանգեզուրի Պղնձամոլիբդենային կոմբինատի կողմից էկոլոգիական խնդիրների առաջացման մասին, ընկերության խմբին պատկանող «Արդյունաբերական ընկերության» կողմից ԶՄՊԿ֊ի մասնաբաժին ձեռք բերելուց հետո դադարեցրեց նման հայտարարություններով հանդես գալը և փորձել ենք պարզել, թե ինչով են դա պայմանավորում, որևէ աշխատանք կատարվե՞լ է արդյոք Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորելու ուղղությամբ։
Գեոպրոմայնինգ ընկերությունը, ձգձգելով, խուսափել է պատասխանել նշված հարցերին՝ դրանով իսկ անուղղակի հաստատելով ՀՀ ներկայիս իշխանությունների հետ ստվերային պայմանավորվածությունների մասին մեր կասկածները, կոռուպցիոն գործարքի գնալու հանգամանքը»,-գրում է աղբյուրը։
«Փաստինֆո»-ն հիշեցնում է, որ դեռևս 2021 թվականի օգոստոսին դատարանը վարույթ էր ընդունել ԶՊՄԿ բաժնետոմսերի 12.5 տոկոսի սեփականատիրոջ հայցը՝ ԶՊՄԿ ընդհանուր բաժնետոմսերի 75%-ի վաճառքի դեպքում դրանք ձեռքբերելու նախապատվությունը տալ իրեն՝ որպես բաժնետեր։ Իսկ որպես հայցի ապահովման միջոց ներկայացրել նաև բաժնետոմսերի վաճառքի վրա արգելանք դնելու մասին միջնորդություն, ինչը բավարարվել էր։ Ու մինչ դատարանը քննության առարկա կդարձներ բուն հայցը՝ սեպտեմբերի վերջերին մեկ այլ դատարան անհապաղ նիստ է հրավիրել ու վերացրել 75 տոկոս ու բաժնետոմսերի վրա դրված արգելանքը, ինչից հաշված ժամեր անց հայտնի է դարձել, որ դրանք ձեռք է բերել Տրոցենկոն ու անգամ հասցրել մի մասը նվիրել ՀՀ կառավարությանը, իսկ թե ինչի դիմաց պարզ չէ։

Экономика 17:00 11/04/2022 Армения
«Фактинфо»: GeoProMining Gold косвенно подтверждает причастность к политическим коррупционным сделкам с правительством
Компания «Геопромайнинг голд» (GeoProMining Gold), потерявшая подавляющую часть Сотского месторождения в результате подписания Пашиняном акта о капитуляции, после политической коррупционной сделки основного акционера – Романа Троценко – с правительством РА «забыла» о понесенных убытках.
В результате подписания трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года часть Сотского месторождения перешла под азербайджанский контроль. В частности, британская компания Anglo Asian Mining заявила, что более 75% месторождения находится под контролем ВС Азербайджана и компания GeoProMining Gold не ведет никаких работ в Сотке.
Из экспертных кругов звучали оценки, что у GeoProMining Gold есть все правовые основания для обращения в международный арбитражный суд, так как в результате действий правительства РА ей был нанесен значительный материальный ущерб.
В интервью Sputnik Армения партнер юридической компании GPartners Саркис Григорян не исключил перспективу, что инвесторы в обмен на понесенный ими ущерб будут предъявлять к Армении огромные компенсационные иски в международных судах – в рамках заключенных международных соглашений. При этом сумма возможной требуемой компенсации, по его словам, может составить от 3 до 5 млрд долларов, которая будет выплачена за счет налогоплательщиков Армении.
И вдруг происходит перераспределение бизнеса: при весьма сомнительных обстоятельствах большая часть акций ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК), без ведома и согласия остальных акционеров, продается акционеру компании GeoProMining Gold Роману Троценко – тому самому российскому олигарху Роману Троценко, который, согласно российской прессе, специализируется в России на захвате при вмешательстве госорганов на захвате бизнесов. После этого, кажется, обстоятельство понесенного в Сотке ущерба стало замалчиваться.
Еще 16 марта сайт «Фактинфо» направил письменный запрос президенту группы компаний GeoProMining Роману Худолию в связи с нарушением прав компании вследствие акта о капитуляции, понесенными убытками и эксплуатацией Сотского месторождения, но компании в результате сомнительных сделок больше нечего сказать.
«В частности, мы попросили компанию сообщить, были ли нарушены права и интересы компании GeoProMining в результате реализации положений, закрепленных в подписанном 9 ноября 2020 года лидерами России, Армении и Азербайджана совместном заявлении, каков размер понесенных компанией убытков. Мы попросили отдельно  указать размер понесенного фактического материального ущерба и то, какого дохода она лишилась в результате сдачи части территории месторождения под азербайджанский контроль в соответствии с указанным трехсторонним заявлением, перечислить шаги, которые были предприняты в направлении отстаивания нарушенных прав компании, получения компенсации в обмен на понесенные убытки.
Мы попытались выяснить официальную причину, из-за которой они не обратились с иском к правительству РА по вопросу о возмещении ущерба в соответствующие международные финансовые структуры, Арбитражный суд, тем более, когда, по оценке экспертов, у компании были почти гарантированные шансы на победу по иску.
Мы поинтересовались также, обсуждались ли с властями РА в каком-либо формате – письменно или устно, официально или неофициально – вопросы, связанные с невозможностью эксплуатации Сотского месторождения, компенсацией нанесенного ущерба, содержанием персонала, обеспечением безопасности при эксплуатации месторождения, а также другие смежные вопросы.
Кстати, есть сведения, что, тем не менее, у них было намерение и решение подать иск с требованием компенсации у правительства РА, но в течение 2021 года они отказались от этой мысли. Мы поинтересовались, чем вызван пересмотр этого решения, связано ли это со сделкой по приобретению компанией акций ЗММК.
По другому вопросу мы попытались выяснить, чем обусловлена щедрость понесшей большие убытки компании по отношению к правительству РА. Компания лишилась  возможности эксплуатировать 75% запасов Сотского золоторудного месторождения, следовательно – ожидаемых доходов соответствующего объема. Между тем, компания GeoProMining в сентябре 2021 года, параллельно со сделкой, сообщила, что не будет сокращать рабочие места, а заключенной 30 сентября сделкой по ЗММК, фактически, даже подарила правительству Армении значительную долю новоприобретенных активов.
Кроме того, мы напомнили компании, что руководство Азербайджана, которое годами заявляло о том, что подаст в суд на GeoProMining из-за эксплуатации Сотского месторождения, а также о создании экологических проблем ЗММК, после приобретения принадлежащей группе компаний «Промышленной компанией» акций ЗММК перестало делать подобные заявления. И мы попытались выяснить, чем они это обуславливают, проводилась ли какая-то работа по нормализации отношений с Азербайджаном.
Компания GeoProMining, затягивая время, уклонилась от ответов на указанные вопросы, тем самым косвенно подтвердив наши подозрения о теневых договоренностях с нынешними властями РА, обстоятельстве совершения коррупционной сделки», – пишет сайт.
Напомним, еще в августе 2021 года суд принял к производству иск владельца 12,5% акций Зангезурского медно-молибденового комбината – об обеспечении его преимущественного права на приобретение 75% акций ЗММК. В качестве меры по обеспечению иска же он подал ходатайство о наложении запрета на продажу акций, которое было удовлетворено. И прежде чем суд успел бы сделать иск предметом рассмотрения сам иск, в конце сентября другой суд созвал неотложное заседание и вынес решение о снятии обеспечительной меры, после чего, спустя считанные часы, стало известно, что акции приобрел Роман Троценко и даже успел часть передать в дар правительству РА. А в обмен на что – неясно.
Антикоррупционный центр «Трансперенси интернейшнл» назвал сделку непрозрачной, констатируя: в дальнейшем разъяснений также представлено не было. Более того, в интервью «ФактИнфо» руководитель армянского офиса антикоррупционного центра «Трансперенси интернейшнл» Варужан Октанян также обратил внимание также на следующее обстоятельство: «Не понятно, почему "ГеопроМайнинг" оказался так добр и подарил государству 15% акций».
Кстати, решение о снятии ареста с акций Апелляционный суд уже расценил как незаконное и отменил. Именно эти факты и сформировали у экспертов небезосновательную оценку относительно того, что Троценко приобрел 75% акций ЗММК в результате политической коррупции.