Տնտեսություն 16:57 11/04/2022 Հայաստան
«Փաստինֆո». «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ն անուղղակի հաստատում է կառավարության հետ քաղաքական կոռուպցիոն գործարքների մեջ թաթախված լինելը
Փաշինյանի ստորագրած կապիտուլյացիոն ակտի ստորագրումից հետո Սոթքի հանքավայրի ճնշող մեծ մասը կորցրած «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը, հիմնական բաժնետեր Տրոցենկոյի՝ ՀՀ կառավարության հետ քաղաքական կոռուպցիոն գործարքից հետո, «մոռացել է» կրած վնասների մասին։
Այս մասին գրում է «Փաստինֆո»-ն ու մանրամասնում. 2020թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության արդյունքում Սոթքի հանքի մի մասն անցել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ։ Մասնավորապես՝ բրիտանական Անգլո Աժիան Մայնինգ ընկերությունը հայտարարել էր, հանքավայրի ավելի քան 75%-ը գտնվում է Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության ներքո և Գեոպրոմայնինգ Գոլդ ընկերությունը Սոթքում չի իրականացնում որևէ աշխատանք։
Փորձագիտական շրջանակների կողմից գնահատականներ էին հնչում, որ «Գեոպրոմայնինգն» ունի իրավական բոլոր հիմքերը միջազգային արբիտրաժային դատարան դիմելու համար, քանի որ ՀՀ կառավարության գործողությունների հետևանքով կրել է զգալի նյութական վնաս։ «Ջի Փարթներս» իրավաբանական ընկերության տնօրեն Սարգիս Գրիգորյանը Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում չէր բացառում այն հեռանկարը, երբ ներդրողներն իրենց վնասի դիմաց միջազգային դատական ատյաններում ահռելի փոխհատուցման պահանջներ կներկայացնեն Հայաստանի դեմ` կնքված միջազգային համաձայնագրերի շրջանակում։ Ընդ որում` հնարավոր պահանջվելիք փոխհատուցման գումարը, ըստ նրա, կարող է կազմել 3 մլրդ դոլարից մինչև 5 մլրդ դոլար, ինչը վճարվելու է Հայաստանի հարկատուների հաշվին։
Ու հանկարծ տեղի է ունենում բիզնեսի վերաբաշխում. խիստ կասկածելի հանգամանքներում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային ընկերության բաժնետոմսերի մեծ մասը՝ առանց մյուս բաժնետերերի գիտության ու համաձայնության վաճառվում է «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերության բաժնետեր Ռոման Տրոցենկոյին, նույն ինքը՝ Ռուսաստանում, ըստ ռուսական մամուլի, պետական մարմինների միջամտությամբ, բիզնեսներ խլելու գործում վարպետացած ռուս օլիգարխ Ռոման Տրոցենկոյին, ինչի հետո կարծես լռության մատնվեց Սոթքում կրած վնասների հանգամանքը։
«Փաստինֆո»-ն դեռևս մարտի 16-ին գրավոր հարցում է ուղարկել «Գեոպրոմայնինգ» ԲԲԸ նախագահ Ռոման Խուդոլիին՝ կապված կապիտուլյացիոն ակտի հետևանքով ընկերության իրավունքների խախտման, կրած վնասների, Սոթքի հանքի շահագործման հարցերի առնչությամբ, սակայն ընկերությունը կասկածելի գործարքների արդյունքում այլևս չունի որևէ ասելիք։
«Ընկերությանը, մասնավորապես, խնդրել էինք հայտնել, թե Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների իրականացման արդյունքում GeoProMining ընկերության շահերն ու իրավունքները արդյոք խախտվել են, որքան է կազմել ընկերության կրած վնասը։
Խնդրել էինք առանձին նշել փաստացի կրած նյութական վնասի չափը և թե որքան եկամուտից է զրկվել նշված եռակողմ հայտարարության արդյունքում հանքի տարածքի մի մասը ադրբեջանական հսկողությանը հանձնելու հետևանքով, ինչ քայլեր են ձեռնարկել ընկերության խախտված իրավունքները պաշտպանելու, կրած կորուստների դիմաց փոխհատուցում ստանալու համար: Փորձել էինք պաշտոնապես պարզել, թե որն է պատճառը, որ փոխհատուցման հարցով հայց չեն ներկայացրել միջազգային համապատասխան ֆինանսական կառույցներին, արբիտրաժային դատարան՝ ընդդեմ ՀՀ կառավարության, առավել ևս, երբ փորձագետների գնահատմամբ, ընկերությունն ուներ հայցը շահելու գրեթե երաշխավորված հնարավորություններ:
Հետաքրքրվել էինք նաև, թե որևէ ձևաչափով ՀՀ իշխանությունների հետ գրավոր կամ բանավոր, պաշտոնապես կամ ոչ պաշտոնապես քննարկվել է արդյոք Սոթքի հանքի շահագործման անհնարինության, հասցված վնասների փոխհատուցման, անձնակազմի պահպանման, հանքի շահագործման ընթացքում անվտանգության ապահովման և հարակից այլ հարցեր:
Ընդ որում, տեղեկություններ կան, որ, այնուամենայնիվ, մտադրություն և որոշում ունեցել են ՀՀ կառավարությունից փոխհատուցում պահանջելու հայց ներկայացնել, սակայն 2021 թ. ընթացքում հրաժարվել են այդ մտքից և մենք հետաքրքրվել ենք, թե որն է որոշումը վերանայելու դրդապատճառը, և արդյոք այն կապ ունի ընկերության կողմից ԶՊՄԿ մասնաբաժնի ձեռքբերման գործարքի հետ:
Մեկ այլ հարցով փորձել էինք պարզել, թե մեծ վնասներ կրած ընկերության՝ ՀՀ կառավարության նկատմամբ շռայլությունն ինչով է պայմանավորված։ Ընկերությունը զրկվել է Սոթքի ոսկու հանքի պաշարների 75 տոկոսը շահագործելու հնարավորությունից և ըստ այդմ` համապատասխան ծավալի ակնկալվող եկամուտներից, սակայն Գեոպրոմայնինգ ընկերությունը 2021 թ. Սեպտեմբերին, գործարքին զուգահեռ, հայտնեց, որ աշխատատեղեր չի կրճատելու, իսկ սեպտեմբերի 30-ին կնքված ԶՊՄԿ գործարքով անգամ ՀՀ կառավարությանը փաստացի նվիրաբերեց նոր ձեռքբերած ակտիվի զգալի մասնաբաժինը:
Բացի այդ՝ ընկերությանը հիշեցրել ենք, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը, որը տարիներ շարունակ հայտարարում էր Սոթքի հանքավայրի շահագործման հետ կապված «Գեոպրոմայնիգին» դատի տալու մասին և Զանգեզուրի Պղնձամոլիբդենային կոմբինատի կողմից էկոլոգիական խնդիրների առաջացման մասին, ընկերության խմբին պատկանող «Արդյունաբերական ընկերության» կողմից ԶՄՊԿ֊ի մասնաբաժին ձեռք բերելուց հետո դադարեցրեց նման հայտարարություններով հանդես գալը և փորձել ենք պարզել, թե ինչով են դա պայմանավորում, որևէ աշխատանք կատարվե՞լ է արդյոք Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորելու ուղղությամբ։
Գեոպրոմայնինգ ընկերությունը, ձգձգելով, խուսափել է պատասխանել նշված հարցերին՝ դրանով իսկ անուղղակի հաստատելով ՀՀ ներկայիս իշխանությունների հետ ստվերային պայմանավորվածությունների մասին մեր կասկածները, կոռուպցիոն գործարքի գնալու հանգամանքը»,-գրում է աղբյուրը։
«Փաստինֆո»-ն հիշեցնում է, որ դեռևս 2021 թվականի օգոստոսին դատարանը վարույթ էր ընդունել ԶՊՄԿ բաժնետոմսերի 12.5 տոկոսի սեփականատիրոջ հայցը՝ ԶՊՄԿ ընդհանուր բաժնետոմսերի 75%-ի վաճառքի դեպքում դրանք ձեռքբերելու նախապատվությունը տալ իրեն՝ որպես բաժնետեր։ Իսկ որպես հայցի ապահովման միջոց ներկայացրել նաև բաժնետոմսերի վաճառքի վրա արգելանք դնելու մասին միջնորդություն, ինչը բավարարվել էր։ Ու մինչ դատարանը քննության առարկա կդարձներ բուն հայցը՝ սեպտեմբերի վերջերին մեկ այլ դատարան անհապաղ նիստ է հրավիրել ու վերացրել 75 տոկոս ու բաժնետոմսերի վրա դրված արգելանքը, ինչից հաշված ժամեր անց հայտնի է դարձել, որ դրանք ձեռք է բերել Տրոցենկոն ու անգամ հասցրել մի մասը նվիրել ՀՀ կառավարությանը, իսկ թե ինչի դիմաց պարզ չէ։

Politics 17:00 11/04/2022 Armenia
GeoProMining Gold indirectly confirms its involvement in corrupt deal with Armenian government – Pastinfo
The GeoProMining Gold LLC, which lost the vast majority of Armenia's Sotk gold mine after the capitulation signed by Nikol Pashinyan, "has forgotten" about the losses incurred after its main shareholder Roman Trotsenko cut a “corrupt political deal” with the Armenian government, Pastinfo reports.
As a result of the trilateral statement of November 9, 2020, a part of the Sotk mine fell under the control of Azerbaijan. In particular, Anglo Asian Mining PLC, a UK-based holding company, has stated that more than 75% of the mine is under the control of the Azerbaijani military and GeoProMining Gold does not carry out any activity in Sotk.
Experts say that GeoProMining has all the legal grounds to apply to the International Court of Arbitration, as it has suffered significant material damage as a result of the actions of the Armenian government. Speaking to Sputnik Armenia, Sargis Grigoryan, head of the GPartners Law Firm, did not rule out the possibility that investors could file huge compensation claims against Armenia in international courts as part of international agreements. Moreover, the amount of possible compensation demanded, according to him, may range from $3 billion to $5 billion, which will be paid at the expense of Armenian taxpayers.
And suddenly a redistribution of business took place. Under highly suspicious circumstances, most of the shares of the Zangezur Copper-Molybdenum Combine (ZCMC) were sold to Roman Trotsenko without the knowledge and consent of the other GeoProMining Gold shareholders, which seemingly overshadowed the damage caused by the loss of the Sotk mine.
On March 16, Pastinfo submitted a written inquiry to GeoProMining Gold Director Roman Khudoli over violations of the company's rights due to the capitulation deal, damages suffered, and Sotk mine operation, however the company has nothing to say as a result of suspicious transactions related to ZCMC.
In particular, Pastinfo asked the company whether the interests and rights of GeoProMining Gold have been violated as a result of the implementation of the provisions enshrined in the November 9 statement of the Armenian and Azerbaijani leaders, and the scale of the material losses it suffered. The news website also sought to reveal the official reason why the company did not make a claim to the relevant international financial institutions or the International Court of Arbitration against Armenia to get compensation, especially when, according to experts, the company had quite high chances to win the lawsuit. It also asked whether any issues related to the impossibility of operating the Sotk mine, compensation for damages, personnel maintenance and security provision while developing the mine had been discussed with the Armenian authorities in writing or verbally.
Pastinfo also tried to find out the reason for the "generosity” of the company that suffered great losses towards the Armenian government. The company was deprived of the opportunity to exploit 75% of the Sotk gold mine reserves, and, accordingly, the expected profits, but in parallel with the deal in September 2021, GeoProMining Gold announced that it would not cut jobs and after the ZCMC deal signed on September 30, it donated a large part of the newly acquired shares to the Armenian government.
“In addition, we reminded the company that the Azerbaijani leadership, who had been announcing plans to sue GeoProMining Gold over the Sotk mine development and waring about the environmental risks caused by the Zangezur Copper and Molybdenum Combine, stopped making such statements after the Industrial Company, a GeoProMining Armenia subsidiary, acquired a stake of ZCMC. We tried to find out what they attribute it to and whether any efforts have been made to normalize relations with Azerbaijan,” the news site said.
“Dragging its feet, the GeoProMining Gold LLC has avoided answering the mentioned questions, thus indirectly confirming our suspicions about the shady arrangements and a corrupt deal with the current Armenian authorities,” Pastinfo stressed.
It is worth noting that Russia’s former Minister of Health and Social Development Mikhail Zurabov, who owns 12.5% of the ZCMC shares, filed a lawsuit to a court in Syunik in August 2021, asking for a preference to acquire the ZCMC shares. The court not only agreed to hear the lawsuit but also applied a measure, seizing 75% of the shares of the Zangezur Copper Molybdenum Combine.
Later on September 30, the Syunik Court of General Jurisdiction ruled to lift the ban on shares, and the GeoProMining Armenia subsidiary acquired them immediately after it. After the deal, Trotsenko granted 15 percent of the shares of the Molybdenum Combine to the Armenian government.